Sosyal medyadaki Türkiye Azerbaycan dostluğu

Wesley_Sneijder

Hectopat
Yer
Florya Metin Oktay Tesisleri
Daha fazla  
Genellikle Türk birinin yaptığı videoların altına bakarsam Azerbaycan'dan seni izliyorum işte Azerbaycan kalp Türkiye tarzı mesajlar çok sahte geliyor. Tamam aynı ırktan olabiliriz ama Kırgızlara, Kazaklara, Özbeklere ve Türkmenlere böyle şeyler denmiyor. Öyle yorumlar gördüğümde büyük ihtimalle yorumu tutuyor. Böyle kişiler bir ülke ile Türkiye veya Azerbaycan karşılaştırıldığında (eğer yapan kişi Türkiye veya Azerbaycan'ın daha kötü olduğu sonucuna vardıysa) demediklerini bırakmıyorlar. Bir shorts yapan kanal var adam Türkiye ile Hindistan'ı karşılaştırıp Hindistan'ın daha güçlü olduğunu söylüyor. Kendini milliyetçi sananlarda işte Azerbaycan Türkiye yap onlar çok güçlüler kimse yenemez tarzı bir yorum atıyor. Adam yine aynı içerik yapıyor tek farkı Azerbaycanın da olması. Yine Türkiye ve Azerbaycan daha kötü oluyor. Başka bir "vatansever" ise önde olduğumuz bir şey bulamadığı için Timur'dan kazanmaya çalışıyor her madde için ülkeler 1 puan kazanıyor bu eleman ise Timur için 60 puan veriyor. İyi de sen Timur ile Hindistan'ı karşılaştırmıyorsun ki Türkiye-Azerbaycan'ı Hindistan ile karşılaştırman lazım herkeste işte Türkün gücü falan yazmışlar. Ben bu tip insanlar yüzünden azerilere karşı bakış açım biraz daha kötüleşiyor. Adamların tek bildiği Türk güçlü, Azerbaycan ve Türkiye dost (ki bu doğru denebilir), Ermenistan ve Yunanistan güçsüz hepsini yenebilirler. Bildikleri tarih ile bildikleri sadece osmanlı çok güçlüydü ama yıkıldı, Atatürk geldi Türkiye'yi kurtardı. Bir de karabağ savaşı. Elemanlar karabağ'ı aldıkları için Ermenistan'a had bildirmeye çalışıyor. Azeriler ile de savaş geçmişimiz var birçok hatta bayağı düşmandık safevi zamanları. Keşke sadece o harika dünyalarını kendi içlerinde yaşasalarda benim YouTube önerilenlerim düzelse.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu konuya bir kafkas kökenli Türk olarak cevap vereyim.
Birincisi dünyada birçok Türk ırkı var evet bunlar türkmen kazak kırgız diye ilerler ama unutmamalısınki onlar kendini Rus olarak benimsiyorlar bu arada biz Azerbaycan kökenliyiz ve kazakları pek sevmeyiz çünkü onlar ermeni ve Rus yandaşı İsrail'i severiz ama kendi kanımızdan olan kazaklardan türkmenlerden kırgızlardan hoşlanmayız adamlar daha yenice ülkede kazaklaşma akımını başlattı bak türkçülük demiyorum kazaklaşma yani ayrı bir ırk. Bu saydığım 3 ülke aynı annesinden izin almadan markete gitmeyen çocuk gibi her şeyini Rusya'ya soruyor veya yapmadan önce izin alıyor halbuki özgür ülkeler ama onların özgürlüğü sözde özgürlük.
Şu anda türkçülüğü benimseyen adamakıllı iki ülke var Azerbaycan ve Türkiye yani sosyal medyada bu iki ülkenin birbirine olan sevgisi gayet normal. Sen "ben küçük rusyayım" deyip Türk olmadığını savunan ve sözde Egemen olan 3 ülkeyemi bakarsın yoksa seni destekleyenemi bakarsın.
Azerbaycan ve Türkiye arasında savaş geçmişi tabii ki oldu ama sonradan gözleri açıldı ve neyin ne olduğunu öğrendiler.
Bu arada hocam "azeri" diye etnik köken yoktur bu kelimeyi olurda Azerbaycan'a gidersen deme kullanma :D yoksa kızarlar Azerbaycan'lı veya Azerbaycan türkü cümlelerini kullan onun yerine.

Yeni konular

Geri
Yukarı