Sosyal'de korsan savunucularının çok olması

İsteyen istediğini yapar ama bir şeyi kaçak kullanmak emek hırsızlığıdır. Kapitalizm vs. muhabbetlerine girmek istemiyorum. Oyunlar pahalı bu doğru bunun sorumlusu oyunu satanlar değil, TL'nin değersizleşmesine sebep olanlar. 80 birimlik bir şeye 500 birim veriyorsak bizlerin değil bu hale gelmemize sebep olanların ayıbıdır diye düşünüyorum.

Benim için bir oyuna 260 TL vermek saçma.

Hocam doğru olabilir o zaman maksimum limitiniz neyse ona göre bir oyun alsanız. Her oyunu oynamak zorunda değiliz ki. :(
Canı RDR2 oynamak isteyen adama GTA 5 oynasın demenin bir anlamı olmadığını söylüyorum.

Hocam temel ihtiyaçlardan birisi oyun mudur? Oyunlar hobi değil midir? Hobiler için hak işlenir mi?
Birkaç hafta önce korsana karşı en sert insanlardan biriyken şimdi tam tersi oldu. Cadılar Bayramı vesilesiyle fiyatlara baktım, bakmaz olaydım. 200-300TL oyun mu olur? Ben neredeyse hiç Online oyun oynamam genelde Single takılırım. Artık parasını kuruşu kuruşuna hak eden (Cyberpunk gibi) oyunlara para var.

Bir noktaya kadar sizinle aynı fikirdeyim. Paramın yettiği ve makul fiyatta oyunlar alıyorum. Paramın yetmediği oyunları indirmek yerine YouTube'dan videosunu izliyorum. Burada zor olan nedir?
Teknoloji daha hızlı yayılıyor, ülkelerden oyuncu sayıları artıyor, talep yoğunlaşıyor firmalar da buna göre hareket ediyor. Ama GTA V deli gibi satılmasına rağmen herhangi bir Türkçe desteği göremedik. Battlefield 1'de Türkçe desteği bir zahmet olsun oyundaki taraflardan birisi türkler. BF5'de ise yok yine. Witcher 3'e cdpr Türkçe ekledi bu oyun diğerlerinden daha mı fazla satıldı Türkiye'de? Sanmıyorum. Şimdi de Cyberpunk 2077 Türkçe gelecek. Ön satış rakamları yüzünden mi? Yine hayır.

Korsanın anavatanı Rusya bile her oyunda dil desteği alıyor. Brezilya'nın alım gücü ise 10 sene önce Türkiye ile kıyaslanmazdı bile. Bu ülkeler geçmişten beri her zaman dil desteği aldılar. Oyun firmaları ülke seçiyorlar, isteseler çoktan yaparlardı.

Tamam işte benim dediğime geliyor bakın. FIFA'nın oyuncu kitlesi ve pazarı açık olduğundan Türkçe yapılıyor. Elbette ki bu fiyatları övmüyorum. Hatta bilakis özel fiyatlandırma yapılsa çok da hoş olur. Ben zaten sadece oynayanlardan değil firmalardan da bir adım atmalarını isterdim.
Alım gücümüz arttığında orijinal oyun alımının artacağını düşünüyorum.

Aynı fikirdeyim.

Son düzenleme:
Bu şey gibi, zengin birinin fakir birini görüp "haha sen pazardan çakma tişört mü giyiyorsun, orijinal mağazasından alsana." Demesi gibi. Oyun oynamak lüks olmamalı bir ülkede, sırf orijinal oynayacağım diye oyunu oynamamak nasıl bir çözüm ki? Kimseye korsan oyun alın, enayi misiniz neden orijinal alıyorsunuz dediğim yok, parası olan durumu yettiği kadar oyuna parasını versin, geri kalanı kişiyi ilgilendirir. Sanki şirket babasınınmış da kar payı azalıyormuş gibi korsan oyun oynayanları linçlemek neden?

Hocam işte aynı şeyler değil. Bir tişörte asla 100 liradan fazla vermedim. E ama mağazalarda ucuza "indirimlerden", pazarda satılan tişörtün çok daha kaliteli olanını alabiliriz benim dediğim nokta bu. Ayrıca dediğinizde haklısınız lüks olmamalı ama yapabileceğimiz bir şey yok. Durum şartları neyi gerektiriyorsa ona uyum sağlamalıyız diye düşünüyorum.
Çakma tişört örneği çok iyi oturmuş. Gördüğüm en iyi örnekti teşekkürler.

Çok doğru klasik cevaplardan uzak düşünülmüş. Güzeldi :D.
Fakirin dostu korsan maalesef 🤠

Adamın parası yoksa mecbur korsana yöneliyor. Corona döneminde bu talep daha cok arttı.

İnsanların cogu artık para kazanamıyor bu arada.

Ya da zaman geçirmek için korsan oyunlara yöneldiler paraları olmadıkları için.

Corona dönemi buhranını göz ardı ediyorum. O konuda şapkamı öne alıyorum.

Anlamadığın çok önemli bir nokta var. O konu başlığı altındaki hiçbir yorum korsan iyidir, candır diye belirtmiyor. Sadece ortada gezen asılsız "korsan oyunlar kesinlikle virüslüdür" algısını kaldırmaya çalışıyoruz. Çünkü güvenilir kaynaklardan indirildiği sürece korsan oyunlardan virüs falan bulaşmaz sisteminize.

Ancak forumda bunu bu şekilde diretenler var, "korsan oyundan virüs bulaşmama şansı yoktur" gibi düşünenler var. Ben bu insanlara korsan oyunların birçoğunun virüslü olmadığını çok kolay bir şekilde kanıtlayabilirim ama hiçbirisi gelip bana korsan oyunda virüs olduğunu kanıtlayamaz. Gidip de "hadisunudaindirbakalim.com" gibi saçma sapan sitelerden indirmediği sürece, dediğim gibi güvenilir kaynaklardan indirdiğiniz sürece virüs girmez sisteminize.

O konuda ben de vardım ve diğer arkadaşların da yorumunu okudum, biz "qoRsAN iNdiRdiySen KeŞpİş OlsUn" gibi düşünen kitleye gıcığız hepsi bu. O konuda benim de yorumum var ancak oyunu kırılmadan 3 ay önce bitirmiştim zaten, hiçbir şeyi savunduğum yok yani. Ortada yanlış bilinen bir bilgi var ve ben bu bilgi kirliliğinden epey rahatsızım, bu yüzden de bilgi kirliliği önlemek istiyorum olay bundan ibarettir.

1- Korsan kullanır veya kullanmazsın ama ağzını yaya "korsan oyun öyle böyle şöyle" diye zırvalarsan tabi ki kızarız eksi taraflarını biliyoruz, benim kızdığım nokta olmayan şeyi söylüyorlar sırf kötülemek için.
2- Oyunları alma durumum yok. Param olsa alırım çünkü alacağım oyunlar düşük fiyatta.
3- RTX 3070 kullanan adam oyun oynamaya değer veren adamdır eğer oyunu almazsa tabi ki etik değil.

Anlamadığın çok önemli bir nokta var. O konu başlığı altındaki hiçbir yorum korsan iyidir, candır diye belirtmiyor. Sadece ortada gezen asılsız "korsan oyunlar kesinlikle virüslüdür" algısını kaldırmaya çalışıyoruz. Çünkü güvenilir kaynaklardan indirildiği sürece korsan oyunlardan virüs falan bulaşmaz sisteminize.

Ancak forumda bunu bu şekilde diretenler var, "korsan oyundan virüs bulaşmama şansı yoktur" gibi düşünenler var. Ben bu insanlara korsan oyunların birçoğunun virüslü olmadığını çok kolay bir şekilde kanıtlayabilirim ama hiçbirisi gelip bana korsan oyunda virüs olduğunu kanıtlayamaz. Gidip de "hadisunudaindirbakalim.com" gibi saçma sapan sitelerden indirmediği sürece, dediğim gibi güvenilir kaynaklardan indirdiğiniz sürece virüs girmez sisteminize.

O konuda ben de vardım ve diğer arkadaşların da yorumunu okudum, biz "qorsan indirdiysen keşpiş olsun" gibi düşünen kitleye gıcığız hepsi bu. O konuda benim de yorumum var ancak oyunu kırılmadan 3 ay önce bitirmiştim zaten, hiçbir şeyi savunduğum yok yani. Ortada yanlış bilinen bir bilgi var ve ben bu bilgi kirliliğinden epey rahatsızım, bu yüzden de bilgi kirliliği önlemek istiyorum olay bundan ibarettir.

Hiç böyle bir konu açmak istemiyordum ama o korsan oynamayın diyenlerin -'li yorumları. Yanlış yerden indirmişsin diyenlerin +'lı yorumlarını görünce şaşırmıştım zaten.
Peki sonuç olarak virüs olmadığını varsayarsak kazançlarını nereden elde ediyorlar?
1- Korsan kullanır veya kullanmazsın ama ağzını yaya "korsan oyun öyle böyle şöyle" diye zırvalarsan tabii ki kızarız eksi taraflarını biliyoruz, benim kızdığım nokta olmayan şeyi söylüyorlar sırf kötülemek için.
2- Oyunları alma durumum yok. Param olsa alırım çünkü alacağım oyunlar düşük fiyatta.
3- RTX 3070 kullanan adam oyun oynamaya değer veren adamdır eğer oyunu almazsa tabii ki etik değil.

2ve3'de aynı düşüncedeyiz.

Hiç böyle bir konu açmak istemiyordum ama o korsan oynamayın diyenlerin -'li yorumları. Yanlış yerden indirmişsin diyenlerin +'lı yorumlarını görünce şaşırmıştım zaten.
Peki sonuç olarak virüs olmadığını varsayarsak kazançlarını nereden elde ediyorlar?

2ve3'de aynı düşüncedeyiz.
1'de niye değiliz merak ettim?

Oyunları alma imkanı olan insanlar alsa tıpkı PS4 oyunları gibi. Türkçe dil desteği sizce de gelmez mi?
Hayır. Hatta gelmesin. İnsanımız dil öğrenip yanlışlıkla da olsa bir işe yarar belki.
Hadi bir oyun çıksa ve sistem gereksinimleri çok uzay olsa. Mesela RTX 3070'lerle başlasa minimum. Bu oyunun cracki çıksa crackli kullanacak insanların düşüncelerini merak ediyorum.
Sistem değişmiyor ki. Normal şartlarda oyunu oynamak için hem sistem almanız hem de oyunu almanız gerekiyor. Oyunu oynamak isteyen biris yeteri güçte bir sistem alıp korsan oynasa şuankinden farksız. Adam kendince karda.
Neden korsanı kötüleyen insanları eksiliyorsunuz?
Ben o kadar da yaptığımı düşünmüyorum. Ama korsan = virüs sanan bir kesim var. Bu da yanlış bilgilendirmeye bile giriyor bence.
Kaldı ki şunu anlamıyorum. Adamlar korsan kullanıyor size ne? Sizi niye bu kadar rahatsız ediyor? Bir de hayatınızda kaç tane orijinal oyun aldınız da bu kadar savunuyorsunuz. Maddi durumu iyi olmayıp hatırı sayılır adette orijinal oyun alan kaç kişiyi biliyorsunuz?

Kendileri zaten özel hayatında iş güç sahibi insanlar, ne sanıyorsun bilgisayar başından hiç kalkmadıklarını falan mı? Kimliği belli değil hiçbirinin, kimisi bir şirkette yazılımcı olarak çalışıyordur kimisi başka bir meslek, hepsinin elinde bir mesleği vardır geçimini sağladıkları yer korsan oyunlar değil ki :D

Bu iş bir tersine mühendislik işidir, öyle her önüne gelen yapamaz. Bu adamlar çok iyi reverser'lar, olağanüstü bilgi birikimi ve yeteneğe sahipler. Bu yetenekleri göstermek ve kanıtlamak istiyorlar. Zaten prensip olarak da oyunlarda DRM koruması olmasından rahatsızlar bu insanlar. O konuda da bunları açıkladım yorumlarımı okursan anlayabilirsin, tek bir örnek bile yetiyor bunun için.

"Ferrari'n olsa üstünü örter misin?" Örtmüyorlar, harika tersine mühendislik bilgilerini dünyanın en büyük Anti-Tamper koruması DENUVO'yu kırarak gösteriyorlar. Şan ve şöhret işin ayrı bir meselesi, o konuda da belirttiğim gibi bu gruplara CrackWatch, Reddit gibi platformlarda tapıyorlar resmen.

Geri
Yukarı