Sosyal'in resim yükleme kutucuğunun eksiklikleri

TheYOLA

Kilopat
Makaleler
2
4 MB'tan büyük bir resim yüklemek için 'Resim yükle' kutucuğunu kullanıyoruz ve bir resim seçip yüklüyoruz.
Ads123123123ız.jpg

Yüklendikten sonra bu uyarıyı alıyoruz.
Adsı123123123z.jpg

Çözüm basit. 4 MB'tan fazla olan bu görseli Paint ile JPG formatında kayıt edip, tekrar yüklüyoruz.
Bana göre bu bir eksik veya açık. Çünkü, Sosyal görseli yükledikten sonra boyutunu kontrol ediyor. Bu eksik veya açık kötüye kullanılmaya oldukça müsait.

Bir örnek ile size göstereyim.
Ekran Alıntısı.JPG

Görsel 237 MB ve %10'a gelmesine rağmen hala daha yüklenmeye devam ediyor.
Adsı1312312312313z.jpg

Bu durum bazı kişi veya kişilerce suistimal edilebilir.
Konuyu hazırlarken şunu fark ettim. İptal kutucuğu çalışmıyor. Kutucuğa tıkladığımızda görsel yüklenmesi iptal edilmiş gibi gözüküyor ama arka planda hala görsel yükleniyor.
  • Görseli yüklemeden önce boyutu kontrol edilse gereksiz bir trafik önlenmiş olur.
  • İptal kutucuğunun düzeltilmesi.
  • Hesap başına günlük görsel yükleme limiti getirilmeli, sizce?

Son düzenleme:
Kendim kullanmaktayım böyle bir sorun yaşayınca bununla daha rahat oluyor tavsiye ederim.

Evet, önce dosyanın boyutu taranıp ondan sonra yüklenmesine başlaması sağlanabilir.

Ayrıca benim de önerim, .jfif uzantılı görsellerin desteklenmesi olacaktır.
Bir de o butonun adı "Görsel yükle" ya da "Görüntü yükle" gibi bir şey olsa keşke. Çeviri hatası sanırım, kalmış öyle.
Normalde o butonun adı "Dosya yükle", hatta .txt ve .pdf uzantılı dosyaları da yükleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı