Sosyalizm mi kapitalizm mi?

Soğuk savaşın vurduğu ülke sovyetler. Sovyetlerin soğuk savaştan bertaraf çıkmasının sebebi zaten kötü giden ekonomik modellerini ABD ile yarışarak uzay ve askeri alanlarda aşırı harcamalarla çökertmeleriydi. Otorite eksikliği de gittikçe artıyordu bu başarısızlıklarla. Çöktü nihayetinde.

Komünistler ile Antikomünist'ler arasındaki soğuk savaş , Sovyetler birliği ve Çin Komünistlere, Nato Antikomünistlere yardım yapmıştır.

Kore savaşı.
Vietnam savaşı ve Vietkong.
Küba...

Sonuç kim daha fazla etkilenmiştir her iki tarafda kendi ayağına sıkmıştır.
Sadece Sovyetlere vurdu diyemeyiz.
İnternetten soğuk savaş kayıplarına bak.

Türkiye'de yapılan büyük devlettir. Madencilerin ölüm sebebi mesajımda açıkladığım gibi devletin yandaşlıkla işlettiği şirketlerin bir sorunudur. Devlet her açıdan egemen olduğundan denetlemelerde ve ekonomik olarak yandaş şirketini kayırabilir. (Bunun ceremesini yine vatandaş çeker.) Devlet işletmelerinin rekabet gibi bir düşüncesi olmadığından işçi güvenliği, maaş, sosyal güvenlik gibi dertleri de bulunmaz. Bu durumda akla gelebilecek her türlü felaket ortaya çıkabilir. (Bkz: Chernobyl)
Aşılar neden satılıyor? Aşıların satılmaması ve patentleri alınmaması durumunda "sahte aşı" dediğimiz pazarlar ortaya çıkıyor. Aşıyı üretmek için birebir uğraşmış bilim adamları ile merdiven altı aşıları bir tutmuş oluyorsun. Covid-19 aşıları pahalı da değil ayrıca.
Karantinayı desteklemeyebilirsin. Eğer herkesin self-distancing dediğimiz şeye uymak gibi bir bilinci olsaydı bu sorun teşkil etmezdi. Türkiye'de yaşadığın için diğer ülkelerin para yardımı yaptığından haberin yok.
26 kişinin servetini alıp tüm dünyaya dağıtırsan sorun çözülecek mi? Hayır. İnovasyonla uğraşan insanların, büyük şirketler kuranların elindekileri alıp sürekli fakirlere verirseniz (robin hood economics) kimse yatırım yapmaz. Birilerinin sürekli risklere girip uğraşarak büyüttüğü şirketlerin önüne devlet duvarı örersen hiçbir yatırımcı yatırım yapmaz. Zaten kendisinin parasının sürekli fakirlere dağıtılmasını kimse istemez. Tüm insanlar eşit değildir, birileri az çalışıyorsa ve iş yapmıyorsa benim param o insanları sadece tembelleştirir.
Aşı ücretsiz olduktan sonra sahtesini neden yapsınlar? Cinayet işlemek için mi? Bir şey zaten bolca bulunuyorsa sebep nedir? Ücretli ve patentli iken yapılmıyor da ücretsiz iken mi yapılıyor. Tutarsız bir argüman. Kovid 19 aşıları kime göre pahalı kime göre değil? Kim karar veriyor? Sorun para da değil. Üreten devlet kendi sınırları dışına satmıyor bile. Bilgilerini tazele. Dünya Sağlık Örgütü aşıların yüzde 76'sı sadece 10 ülkeye gitti diyor. Dünya 10 ülkeden mi oluşuyor. COVAX diye bir girişim var. Covid 19 aşılarının adil paylaşımı için bir girişim. Neden ihtiyaç duyulmuş olabilir? Savunmaya çalıştığın düşünceyle gerçek hayat örtüşmüyor. Kusura bakma.

Ayrıca şu cümleler düşük, bir anlam çıkmıyor. Düzelt bence... ''Türkiye'de yapılan büyük devlettir. Madencilerin ölüm sebebi mesajımda açıkladığım gibi devletin yandaşlıkla işlettiği şirketlerin bir sorunudur.''

Kapitalist düzende biri yılda 20 milyar dolar kazanıyor, diğeri 20 bin dolar. Bir kısım insan hiç o çalışma düzeninin içine bile giremiyor. Çünkü o 20 milyar dolar keyfe göre yatırıma dönüşüyor veya dönüşmüyor.
Bugün o koca koca şirketleri kuran kişilere söyleyebilirsin bunu. Sen risk almadan, yatırım yapmadan otururken birileri ileri görüşlü ve zeki olup bu yatırımları yaparak yükseliyor. Bu kişi sürekli yeni inovasyonlarla uğraşıyor ve alttan birisi "yahu bu da çok kazanıyor kazanmasın" mı diyecek?
Bahsettiğin ''rafah'' içindeki ülkeler sistemlerini çoğu dışarıdan gelen, çift vardiya çalışan köleler üzerinden kurdu.
ABD'de hintliler var. Hintliler şu anda birçok şirkette CEO olmaya başladılar. İlk gittiklerinde Microsoft gibi şirketlerde beyaz yakalı olarak çalışıyorlardı, kendilerini geliştirdiler, gerçekten büyük efor sarfettiler ve şu anda karşılığını alıyorlar.
Bugün hala içlerinde ırkçılık, dincilik gibi nedenlerde öldürülenler var.
Bu o ülkelere özel bir şey değil. Daha kötü neler neler hangi ülkelerde oluyor.
Evet belli bir zenginliğin üstünün yatırıma dönüşmesi herkesin refahı için zorunluluk. Devletin müdahalesi minimuma indiği durumda özel sektör devletleşecek, senin orada bir söz hakkın olmayacak. Devletleşin otoriter olması ile özel sektörün devleşmesi aynı sorunu doğuruyor. Birkaç sene önce ulaşım şirketleri inanılmaz derecede ucuza, zararına insanları gideceği yere ulaştırarak küçük girişimcileri sahadan sildi. Bugün ulaşım olması gerekenin de üzerinde fiyatlandırma ile gerçekleşiyor. Bu sadece bir örnek, gücün dengesinin kaçtığı durumda kaybeden hep halk oluyor. Bir şeyi özel sektöre bıraktığın durumda onun kar edeceği kadarıyla sistemin çarkında olanlar faydalanır. Kimi ülkelere aşının hiç gitmemiş olması, kimi ihtiyaç sahibi olanlardan önce varlıklılara ulaşmış olmasında kapitalizmin suçu yok mu yani?
Özel sektör devletleşemez çünkü özel sektör bir tekel değildir. Bir şirket senin istediğin dışında senden para alamaz (vergi). Seni kendi hizmetini kullanman konusunda zorlayamaz. Serbest piyasa dediğim şey budur zaten, sürekli rakip firmalar olur ve hepsi rekabet içindedir. Vatandaş her zaman kalite talep eder, şirketler de her zaman kaliteyi artırmaya ve olabildiğince fazla satmak için fiyatı da uygun tutmaya çalışır. Aşı gitmeyen ülkeler konusunda yapılabilecek şey yardımdır. Elimizde sihirli bir değnek yok gelişim bir anda olmuyor.
Aşı ücretsiz olduktan sonra sahtesini neden yapsınlar? Cinayet işlemek için mi? Bir şey zaten bolca bulunuyorsa sebep nedir? Ücretli ve patentli iken yapılmıyor da ücretsiz iken mi yapılıyor. Tutarsız bir argüman. Kovid 19 aşıları kime göre pahalı kime göre değil? Kim karar veriyor? Sorun para da değil. Üreten devlet kendi sınırları dışına satmıyor bile. Bilgilerini tazele. Dünya Sağlık Örgütü aşıların yüzde 76'sı sadece 10 ülkeye gitti diyor. Dünya 10 ülkeden mi oluşuyor. COVAX diye bir girişim var. Covid 19 aşılarının adil paylaşımı için bir girişim. Neden ihtiyaç duyulmuş olabilir? Savunmaya çalıştığın düşünceyle gerçek hayat örtüşmüyor. Kusura bakma.
Aşının patenti olmamasını söylüyorsun. Bu durumda denetim olmaz. Kimi devlet ucuza ve kalitesiz aşı dağıtır, kimisi kaliteli. Tüm devletlerin ekonomik gücü bir mi? Bahsettiğin adaletsizlik böyle mi çözülüyor?
Bunun yanında hem devlet ücretsiz üretiyor, dağıtıyor, aşılıyor. Bunun kaynağı nedir? Vergi. Fakir olduğunu söylüyorsun ülkelerin peki bu halkların aşırı vergilere karşı tutumu ne olur?
Kimin düşüncesiyle gerçek hayat örtüşmüyor görüyoruz. Hala gelmiş sosyalizm savunuyor bana. 😅

Bugün o koca koca şirketleri kuran kişilere söyleyebilirsin bunu. Sen risk almadan, yatırım yapmadan otururken birileri ileri görüşlü ve zeki olup bu yatırımları yaparak yükseliyor. Bu kişi sürekli yeni inovasyonlarla uğraşıyor ve alttan birisi "yahu bu da çok kazanıyor kazanmasın" mı diyecek?

ABD'de hintliler var. Hintliler şu anda birçok şirkette CEO olmaya başladılar. İlk gittiklerinde Microsoft gibi şirketlerde beyaz yakalı olarak çalışıyorlardı, kendilerini geliştirdiler, gerçekten büyük efor sarfettiler ve şu anda karşılığını alıyorlar.

Özel sektör devletleşemez çünkü özel sektör bir tekel değildir. Bir şirket senin istediğin dışında senden para alamaz (vergi). Seni kendi hizmetini kullanman konusunda zorlayamaz. Serbest piyasa dediğim şey budur zaten, sürekli rakip firmalar olur ve hepsi rekabet içindedir. Vatandaş her zaman kalite talep eder, şirketler de her zaman kaliteyi artırmaya ve olabildiğince fazla satmak için fiyatı da uygun tutmaya çalışır. Aşı gitmeyen ülkeler konusunda yapılabilecek şey yardımdır. Elimizde sihirli bir değnek yok gelişim bir anda olmuyor.
Özel sektör/ patronlar/Burjuvazi/sermaye sınıfı/parayı elinde tutanlar ne dersen de...Devletin bizatihi kendisidir. Devlete ya da devlet yönetimine egemendir. Sorunda bu zaten. Yani zengin bir zümrenin devletin aldığı bütün kararlarda söz sahibi olmasıdır.

Sosyalizm ise hayır bu böyle olmayacak! Üreten benim yöneten de ben olacağım der. Temel olarak işçi sınıfının, emeğin, üretenin devlete egemen olmasını amaçlar. Peki işçi kimdir? İşçi, halkın kendisidir. Bir üretim aracına ve sermayeye sahip olmayan emeği ile geçinendir.

Fikir ayrılığı yaşıyorum ve karar veremiyorum. Kendimi bunlardan birini seçmek zorunda hissediyorum nedensizce. Sizce hangisi daha iyi? Kapitalizm mi sosyalizm mi?

"Sosyalizm tatlı bir rüyadır. Kapitalizm ise acı bir gerçek. Tatlı bir rüyayı, acı bir gerçeğe tercih ederim."
Ben laiklik seviyem. (Şaka ve mizah amaçlı)

Özel sektör/ patronlar/Burjuvazi/sermaye sınıfı/parayı elinde tutanlar ne dersen de...Devletin bizatihi kendisidir. Devlete ya da devlet yönetimine egemendir. Sorunda bu zaten. Yani zengin bir zümrenin devletin aldığı bütün kararlarda söz sahibi olmasıdır.
Alakası yok. Devleti yücelttiğin sürece elinde her şeyi regüle etme gücü vardır. Özel sektörün böyle bir gücü bulunmaz. Açıklamama rağmen anlamıyorsan diyeceğim bir şey yok.

Ayrıca şu cümleler düşük, bir anlam çıkmıyor. Düzelt bence... ''Türkiye'de yapılan büyük devlettir. Madencilerin ölüm sebebi mesajımda açıkladığım gibi devletin yandaşlıkla işlettiği şirketlerin bir sorunudur.''
Düşük falan değil. Büyük devletin tanımını bilmiyorsan araştırma zahmetinde bulunabilirdin.

Aşının patenti olmamasını söylüyorsun. Bu durumda denetim olmaz. Kimi devlet ucuza ve kalitesiz aşı dağıtır, kimisi kaliteli. Tüm devletlerin ekonomik gücü bir mi? Bahsettiğin adaletsizlik böyle mi çözülüyor?
Bunun yanında hem devlet ücretsiz üretiyor, dağıtıyor, aşılıyor. Bunun kaynağı nedir? Vergi. Fakir olduğunu söylüyorsun ülkelerin peki bu halkların aşırı vergilere karşı tutumu ne olur?
Kimin düşüncesiyle gerçek hayat örtüşmüyor görüyoruz. Hala gelmiş sosyalizm savunuyor bana. 😅
Siz kafanızdaki önyargıya göre sebep sonuç ilişkisi kurmaya çalışıyorsunuz. ''Bu durumda denetim olmaz'' diyorsun. Nerede deneyimlenmiş bu. Nereden biliyorsun? ''Devlet ucuz ve kalitesiz aşı dağıtır'' nereden biliyorsun? Ortada aşı üretiminin teknolojisi paylaşılmış ise neden sahtesini dağıtıyor? Deliler mi yönetiyor bu devleti? Kapitalizm iyidir diyen biri daha sağlam argümanlar geliştirmeli. Dediğim gibi tutarsızlık. ''Hala gelmiş sosyalizmi savunuyor bana'' ne demek. Ne yapayım katilleri mi savunayım. İnsanların geleceğini, dünyanın geleceğini çalan hırsızları mı savunayım? Tükenmiş bitmiş bir sistemin asıl siz nesini savunuyorsunuz? Neden savunuyorsunuz belli değil? Doğru düzgün tek söz tek cümle yok.

'' birileri ileri görüşlü ve zeki olup bu yatırımları yaparak yükseliyor?''
Evet bu zeka ve ileri görüşlülük eğitim kalitesine nasıl ulaştığıyla ya da eşit ulaşımıyla değil anasının karnında belli oluyor değil mi? İleri görüşlü ve zeki doğuyorlar. :)

Neyse sonuçta bu forumda bunları konuşmak için yokum. Tesadüf gördüm. Ayrıca görevim bu zamanda halen kapitalizmi ve üzerine son derece tutarsız argümanlarla savunanları düzeltmek değil. Sevgiler. Bu konuda son kez yazdım.

İleri görüşlü ve zeki olmak sorunları çözüyor mu? Karnını bile doyuramadığı bir dünyaya gelmiş kişinin zekasını kullanacağı bir ortamı yaratmak gerekmiyor mu? Herkesin risk alıp girişimci olacağı bir dünya mümkün mü? O zaman herkes girişimci olup servet kazansın, çöpü kimse toplamasın, hasta olduğunda sana kimse bakmasın, kimse sana eğitim vermesin. Öyle ya girişimci ve aşırı zeka sahibi değilsen hakkın yok iyi yaşamaya. Çöpçülerin hepsi girişimci olsun, çöplerin toplanmadığı bir dünyada birkaç ay içinde salgın hastalıklardan dünya nüfusu kırılsın mesela. Yani öyle şeyler söylüyorsunuz ki sanki herkes için girişimci olarak kurtulmak mümkün. Tek tek kurtuluşlar, toplumu kurtarmaya yetmiyor şunu bir anlayın artık. Sadece zeki ve girişimci olmak sizi her şeyin sahibi yaparsa, yoksul ve ezilmiş halk bir gün gelir ve elinden alır o zenginliği, sonrası kaos. Çöp toplayanın da, çöp toplamak için dahi iş bulamayanın da sorununu çözmek gerekiyor.

Özel sektör bizden vergi almıyor belki ama insan olarak onların ürettiği şeye mecbursun. Her şeyi kişi kendi halledemeyeceğine göre toplum içindeki herkesin bir işin ucundan tutması, buna imkan sağlanması gerekiyor. Kişi yaptığı iş karşılığında da düzgün bir hayat sürebilmeli. İnsanı tembellikle, aptallıkla suçlamak gerçeği örtmüyor. 1.3 milyar Hindistan vatandaşından 200 tanesi aşırı zengin, 2 bin tanesi de CEO falan olmuş, büyük kurtuluş sahiden.

Geri
Yukarı