Sosyalizm mi kapitalizm mi?

Sosyalizm uygulanamamasinin yaninda sacma da.
Ben neden beceriksiz ve yeteneksiz kitleyi beslemek icin calisayim?
Kimse esit degildir, olmak zorunda da degildir. Yetenekli olan, deger ureten daha fazla odullendirilmelidir.
8 cocuklu tek goz evde habire ureyen dayinin 9. cocugu icin daha fazla vergi vermek adalet degildir.

Birader, Amerika tam liberal bir ülke ve yozlaşmış durumda.
Adamların ülkesinde 5K üniversite var fakat sadece 3 tanesi iyi eğitim veriyor.
Sağlık hizmetlerinden bahsetmiyorum bile. Bir pastili 20 dolara veriyorlar.

Ayrıca İngiltere, Almanya vs. tam liberal değil. Yarı liberal, yarı sosyal demokrat.

İkisi de saçma deyip susuyorsunuz? Anlamıyorum eğer ikisi de saçma ise geriye ne kalıyor? Bir insan ya sosyalistdir ya da kapitalist. Ana ideoloji olarak yani. Sonra liberal demokratizm gibi daha yan ideolojiler gelir diye düşünüyorum. Sizce?

İkisi de saçma deyip susuyorsunuz? Anlamıyorum eğer ikisi de saçma ise geriye ne kalıyor? Bir insan ya sosyalistdir ya da kapitalist. Ana ideoloji olarak yani. Sonra liberal demokratizm gibi daha yan ideolojiler gelir diye düşünüyorum. Sizce?
Neutrality diye bir kelime var hocam, anlamı "tarafsızlık". Sizin dediğiniz gibi; seçimi olmayan, ortada kalan insanlar için denilen bir kelime. Yani bir insan sadece bir tarafı seçmek zorunda değil.

Konuda iki seçenek sunulmuş, bunlar üzerinden gidecek olursak yazılarınızı okuduktan sonra da cevabım değişmedi. Doğru yönetimle ilgisi yok demenizin ardından yönetimin sonucunda oluşan olaylardan bahsetmişsiniz. Dediğiniz gibi önümüzdeki örneklere bakarsak baskıcı uygulamaların olduğunu, halkın dinlenmemiş olduğunu görebiliriz fakat bunlar doğru yönetimle çözülemeyecek şeyler değiller. Ben sosyalizm hayranı bir insan değilim fakat emeğin, insanların sömürülmesini doğru bulmuyorum.
Komünist sistemler yaygınlaşmadığı sürece ülke büyük zorluklarla savaşmalıdır, örnek olarak Küba'yı alırsak, Amerika'nın baskılarından dolayı gelişimleri yüksek oranda sınırlanmıştır, demem o ki doğru yönetilirse ve önlerine ağır engeller konulmazsa sosyalizm gibi sistemler başarılı olabilir.
Sosyalizmin doktrinlerinden bahsettim ben. Eğer bu ideolojiyi başka bir şey zannediyorsan hayır değil. Sosyalist yani devletçi ekonomiler çökmeye mahkumlardır. Başına ne kadar iyi insan getirirsen getir durum aynıdır, devletin eline verilen ekonomi çöker. Devlet üzerine ne kadar sorumluluk alırsa yaptığı işleri o kadar savsaklamaya başlar, düzeltmek için de bir uygulama yapmaz.
Kapitalizm "insanların sömürülmesi" değildir. Komünist sistemler yaygınlaşamaz, komünizmin ne olduğunu bilmediğin buradan ortaya çıkıyor zaten.
Birader, Amerika tam liberal bir ülke ve yozlaşmış durumda.
Adamların ülkesinde 5K üniversite var fakat sadece 3 tanesi iyi eğitim veriyor.
Sağlık hizmetlerinden bahsetmiyorum bile. Bir pastili 20 dolara veriyorlar.

Ayrıca İngiltere, Almanya vs. tam liberal değil. Yarı liberal, yarı sosyal demokrat.
Dünyanın en iyi üniversitelerinin ilk 3'ü ABD'de. Dünyanın en iyi 100 üniversitesinin 27'si yine ABD'de. 😉
"Ücretsiz Sağlık Sistemi" dediğimiz şey ABD'de yok. Bu özelleştirme sonucu doğal olarak yapılan bir uygulama. Tabi sen sağlık sigortası nedir, bir kere yapınca o hastanedeki aşırı masrafları ödemediğini bilmediğin için oturduğun yerden sallayabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı