Sosyalizm mi kapitalizm mi?

Seçmece cevap vermiş olman üzerinde yazdım ben de. Başka yollar mümkünken kapitalizmin bugünkü halini tek çözüm olarak sunuyor gibisin.

Seçmece cevap vermiş olman üzerinde yazdım ben de. Başka yollar mümkünken kapitalizmin bugünkü halini tek çözüm olarak sunuyor gibisin.
Ne gibi bir şey öneriyorsun?
Aşı konusuna gelirsek devletler bunun için var. Uygun aşının, uygun koşullar altında üretilip insanlığın hizmetine sunulması için kontrol mekanizması oluşturmak çok zor değil. Diğer türlü o risk birçok ilaç için geçerli ve denetimler sayesinde belli mekanlarda, dozlarda, yetkili kontrolünde insanlara veriliyorlar.
Sağlık kontrollerini devlet yapmak zorunda değil. Bağımsız bir bilim kurulu tarafından test edilebilir.
Az çalışmak, çok çalışmak gibi şeylerin bir gerçekliği yok. Neredeyse hiç izin yapmadan çalışan insanlar bile refah içinde yaşamanın yanından bile geçemiyor. Sistemdeki çarpıklığı görmemek insanları tembellik ile suçlamak kolay olan yol. İlk mesajımda zaten detaylıca anlattım.
Var. Kapitalist düzende ne kadar çalışırsan o kadar kazanırsın. Bugün devletçilik ve ahbap kapitalizmi uygulayan ülkelere bakarak kapitalizmi kötülemeye kalkışmak acizce bir şey. Bugün liberal olan herhangi bir 1. dünya ülkesinde evsiz diyebileceğimiz bir azınlık dışında çalışan insanlar gayet de refah içinde yaşayabiliyorlar.

• Yoksulluğu, cahilliği, geri kalmışlığı kişilerin suçu olarak görmekten vazgeçmeyi öneriyorum.
  • Büyük servetleri haklı görmekten vazgeçmeyi öneriyorum.
  • Sağlık, barınma, eğitim, iş, sanat, spor gibi insanlığa dair her şeye herkesin ulaşabileceği bir sistemi oluşturmanın gerekliliğini düşünüyorum.
  • Koşulları, ekonomi ve iktidar gücüne sahip olanların tek başına oluşturmasına izin vermeye son vermeyi öneriyorum.
Daha çok uzayıp gidecek birçok konunun az biraz bilinçli herkes tarafından desteklenip, tek tek kurtuluşun mümkün olmadığının anlaşılması gerektiğini düşünüyorum.

• Yoksulluğu, cahilliği, geri kalmışlığı kişilerin suçu olarak görmekten vazgeçmeyi öneriyorum.
  • Büyük servetleri haklı görmekten vazgeçmeyi öneriyorum.
  • Sağlık, barınma, eğitim, iş, sanat, spor gibi insanlığa dair her şeye herkesin ulaşabileceği bir sistemi oluşturmanın gerekliliğini düşünüyorum.
  • Koşulları, ekonomi ve iktidar gücüne sahip olanların tek başına oluşturmasına izin vermeye son vermeyi öneriyorum.
Daha çok uzayıp gidecek birçok konunun az biraz bilinçli herkes tarafından desteklenip, tek tek kurtuluşun mümkün olmadığının anlaşılması gerektiğini düşünüyorum.
2. maddede ne kastediyorsun? Devlet büyük şirketleri regüle mi etmeli?
3. maddede yazdığın şeylerin hepsini karşılayabilecek bir ekonomik model mümkün değil. Devlete çok fazla sorumluluk verdiğinden dolayı yine vergilendirmeler fazla olacak ve hizmet bugünkü gibi kötü olacak. Devletin tüm alanlardaki müdahalesini olabildiğince minimuma indirirsen kaliteli bir hizmet alabilirsin ancak.

Seçmek zorunda olduğunuzu düşünün. Sosyalizm lafta güzel ama düzgün uygulayan bir ülke var mı?
Çin soykırım yapıyor, Küba halkı 1970'lerde yaşıyor. Kuzey Kore diktatörlükle yönetiliyor. Vietnam hakkında tek bildiğim cinsel anlamda işçiliğin ucuz olduğu tahminimce ekonomi kötü. Bunlar sosyalistler ve gelişmiş değiller. Öte yandan Amerika İngiltere Almanya gibi kapitalist devletlerin ne hayat standartları sosyalistlerden daha yüksek. Kafamı bu karıştırıyor.

Fark ettiysen saydığın sosyalist ülkelerin hepsini soğuk savaş vurdu ve eskiden sömürge'idiler.

Fark ettiysen saydığın sosyalist ülkelerin hepsini soğuk savaş vurdu ve eskiden sömürge'idiler.
Soğuk savaşın vurduğu ülke Sovyetler. Sovyetlerin soğuk savaştan bertaraf çıkmasının sebebi zaten kötü giden ekonomik modellerini ABD ile yarışarak uzay ve askeri alanlarda aşırı harcamalarla çökertmeleriydi. Otorite eksikliği de gittikçe artıyordu bu başarısızlıklarla. Çöktü nihayetinde.

Kapitalist düzende biri yılda 20 milyar dolar kazanıyor, diğeri 20 bin dolar. Bir kısım insan, hiç o çalışma düzeninin içine bile giremiyor. Çünkü o 20 milyar dolar keyfe göre yatırıma dönüşüyor veya dönüşmüyor. Bahsettiğin ''rafah'' içindeki ülkeler sistemlerini çoğu dışarıdan gelen, çift vardiya çalışan köleler üzerinden kurdu. Bugün hala içlerinde ırkçılık, dincilik gibi nedenlerde öldürülenler var. Evet belli bir zenginliğin üstünün yatırıma dönüşmesi herkesin refahı için zorunluluk. Devletin müdahalesi minimuma indiği durumda özel sektör devletleşecek, senin orada bir söz hakkın olmayacak. Devletleşin otoriter olması ile özel sektörün devleşmesi aynı sorunu doğuruyor. Birkaç sene önce ulaşım şirketleri inanılmaz derecede ucuza, zararına insanları gideceği yere ulaştırarak küçük girişimcileri sahadan sildi. Bugün ulaşım olması gerekenin de üzerinde fiyatlandırma ile gerçekleşiyor. Bu sadece bir örnek, gücün dengesinin kaçtığı durumda kaybeden hep halk oluyor. Bir şeyi özel sektöre bıraktığın durumda onun kar edeceği kadarıyla sistemin çarkında olanlar faydalanır. Kimi ülkelere aşının hiç gitmemiş olması, kimi ihtiyaç sahibi olanlardan önce varlıklılara ulaşmış olmasında kapitalizmin suçu yok mu yani?

Sağlık, barınma, eğitim, iş, sanat, spor gibi insanlığa dair her şeye herkesin ulaşabileceği bir sistemi oluşturmanın gerekliliğini düşünüyorum.

Bu dedigin bir temenni, kapitalist eforlarla da, sosyalist eforlarla da bu sonuca varabilirsin.

Problem su, hic calismayan; is aramayan adam sinemaya gitsin diye ben neden alin terimi paylasayim?

Eger dogru regule edersein, dogru hukuksal zemin ve rekabetci ortam yaratirsan o insan zaten is bulabilecek hem de uygun fiyata sanat - spor faaliyetlerini gerceklestirebilecegi ortam bulabilecek.

Devlet gorup gorebilecegin en verimsiz organizma. Zenginden 100 alir, o 100 fakire ulasana kadar 10 olur. 90 birim para legal ya da illegal sekilde yok olur.

Mevcut sistemde iş arayan bulabiliyor da insanlar yatmayı, yani yoksulluğu mu seçiyor? Alın terini değil, harcayamayacağın kadar serveti yatırıma dönüştürmen gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı