Sosyalizm ve feminizm nasıl bir çelişki içinde?

@bitwise Hocam Sosyalizm neden kötü sizce? Eksikleri neler? Merak ettim de görüşünüzü.

Bireysel becerisi yuksek insanlari cezalandiriyor cunku. Bir insan daha zeki, daha cevik, daha atletik ise daha fazla odullendirilmeli. Insanlar cogaldikca ortalama zeka ve orgutlenme becerisi azalir. 10 kisilik elit bir grup, 1000 kisinin yapamadigini yapabilir bazi durumlarda. Zor bir matematik problemini 100 bin ortalama insan cozemez, 3 tane matematikci cozer. Bu dedigimin yanisira uygulanabilir bir sey degil. Kimse herkeste olani istemez, herkes kimsede olmayanin pesindedir :)

Bence sistem bireysellige dayandirilmali ancak bu surecte ihtiyac sahipleri de magdur edilmemeli. Yani bir miktar sosyalizm de gerekli ama tumuyle uygulamak mantiksiz.

@bitwise sizin düşünceniz hangi ideolojiye uyuyor peki hocam?

Ben tek bir ideolojiye uydurtamiyorum fikirlerimi. Liberal ~ sosyalist bir sistem bence en mantiklisi. Devlet, silahli kuvvetler ( polis ~ asker ) ve hukukun ustunlugunun saglanmasi disinda bir seye karismasin; ihtiyac sahiplerinin saglik ve egitim giderleri sosyalist bir bicimde ortak butceden saglansin, firsat esitliginin yarattigi ekonomide yetkin insanlar toplumsal ihtiyaclari zaten en iyi sekilde karsilar kafasindayim.

@309999 senin icin hangi ideoloji mantikli mesela?

@309999 senin icin hangi ideoloji mantikli mesela?

Ben Ulusal Sosyalisttim bir süre önce. Ama sizin söyledikleriniz de bayağı mantıklıymış. Devlet Sosyal devlet adı altında temel gereksinimleri karşılayıp geri kalanını vatandaşa bırakabilir. Tam Sosyalizm de değil tam liberalizm de değil. Mesela ABD'de yaşamayı pek istemezdim şahsen Avrupa'ya nazaran. Nedeni çok basit. 'Sosyal devlet' değil. Yarın bir gün zor duruma düşüp hastaneye işin düşse paran olmadığı sürece hiçbir şey yapamayacaksın.

Sizce yanlış mıyım?

Ben Ulusal Sosyalisttim bir süre önce. Ama sizin söyledikleriniz de bayağı mantıklıymış. Devlet Sosyal devlet adı altında temel gereksinimleri karşılayıp geri kalanını vatandaşa bırakabilir. Tam Sosyalizm de değil tam liberalizm de değil. Mesela ABD'de yaşamayı pek istemezdim şahsen Avrupa'ya nazaran. Nedeni çok basit. 'Sosyal devlet' değil. Yarın bir gün zor duruma düşüp hastaneye işin düşse paran olmadığı sürece hiçbir şey yapamayacaksın.

Sizce yanlış mıyım?

Amerika saglik hizmetleri konusunda sinifta kaliyor. Verdigi hizmeti cok daha ucuza farkli ulkelerde alabildigi icin insanlar yurt disina gidip tedavi gorup geliyor. Saglik turizmi bu yuzden var. Turkiye'ye de gelirler hatta sac ekimi ya da dis yaptirmak icin.

Ama Amerika'da ortalama bir cerrah, Turkiye'de 50 tane profesorun kazandigi kadar kazaniyor. Kapitalizmin bu tarz nimetleri de var. Gerci ciddi miktari malpractice icin gidiyor ama olsun.

Danimarka mesela cok sosyalist bir devlet, egitim ve saglik ucretsiz. Ancak gelir vergisi %40 civarinda. ( kabaca ). Devlet paranin onemli kismini aliyor senden ama cok iyi egitim ve saglik hizmeti sunuyor. Bir de Turkiye var, o da paranin cogunu aliyor ama nasil bir hizmet sundugunu henuz goremedik :)

Ben sahsen devlete guvenmiyorum ve minimal devlet otoritesi istiyorum. Karismasin bize, golge etmesin yeter.

@bitwise dedikleriniz mantıklı fakat yine de devlet işini düzgün yaptığı zaman sosyalizm de iyi olur liberalizm de. Hangisinin ağır bastığı fark etmez yeter ki devlet işini iyi yapsın. Ve evet sadece bir ideolojiye bağlı kalmak yerine hepsinin iyi yanlarını almak daha mantıklı gibi.

@bitwise dedikleriniz mantıklı fakat yine de devlet işini düzgün yaptığı zaman sosyalizm de iyi olur liberalizm de. Hangisinin ağır bastığı fark etmez yeter ki devlet işini iyi yapsın. Ve evet sadece bir ideolojiye bağlı kalmak yerine hepsinin iyi yanlarını almak daha mantıklı gibi.

Iste bence devletin isini duzgun yapmasi beklentisi cok utopik. Yapamayacagini bastan kabul edip sistemi ona gore dizayn etmek daha uygulanabilir. Gucleri ayiracaksin ki kimse kafasina gore basimiza padisah olamasin. Hukukun ustunlugunu benimseyeceksin ki kimse cezasiz kalmasin zengin ya da onemli oldugu icin. Otoritesini minimal tutacaksin ki bu bariyerleri bir sekilde assa bile eli kolu her yere uzanamasin. Insanin oldugu her yerde hata ve basarisizlik olur. Eger bu devlet yonetimi ise bunun faturasi cok agir olur. Insanlar hayatini kaybeder, fakir kalir vs.

@bitwise aynen öyle ama benim düşünceme göre devlet bir yere kadar lazım. Tabii ki bu kadar yetkinin devlete verilmesi ya da tek yönetene verilmesi saçma. Ama devlet dediğiniz gibi gerek hukuk ve adalet konusunda -zaten olmazsa saçma olur- gerek bazı temel ihtiyaçlar konusunda olmalı. Ve belirli kamu firmaları da olmalı. Devletin çoğu firmaya alternatif olarak yerel firması olmalı ve bunlar özelleştirilmemeli.

Mesela şu anda elektrik firmasının özelleştirilmesinin acısını da çekiyoruz halk olarak. Bu olmamalı kanaatimce. Devlet bir yere kadar el atmalı.

@bitwise aynen öyle ama benim düşünceme göre devlet bir yere kadar lazım. Tabii ki bu kadar yetkinin devlete verilmesi ya da tek yönetene verilmesi saçma. Ama devlet dediğiniz gibi gerek hukuk ve adalet konusunda -zaten olmazsa saçma olur- gerek bazı temel ihtiyaçlar konusunda olmalı. Ve belirli kamu firmaları da olmalı. Devletin çoğu firmaya alternatif olarak yerel firması olmalı ve bunlar özelleştirilmemeli.

Mesela şu anda elektrik firmasının özelleştirilmesinin acısını da çekiyoruz halk olarak. Bu olmamalı kanaatimce. Devlet bir yere kadar el atmalı.

Ozellestirmeden dolayi degil devlet politikasindan dolayi aci cekiyoruz. Eger ihaleler dogru yonetilir ve piyasaya giris cikis serbestlesirse fahis fiyatlar da bitmis olur. Bir elektrik firmasi cok para istiyorsa onun fiyatini kiran ikincil, ucuncul servisler markete girerler. Serbest piyasa ekonomisi. Devlet en cok para verene satiyor kasasini doldurmak icin, en iyi hizmeti saglayana degil. Mesela ben evimin catisina gunes paneli koyayim ve ihtiyacimi oradan karsilayayim dersen vergilendirme politikasi yuzunden bu islem pahaliya mal oluyor. Cok sacma gercekten.

Biraz dusunursen aslinda, devleti "elektrik uretim tesisisi" konusunda yetkin kilan sey nedir? Devlet ne anlar ki bu isten. Devletin gorevi, bu isi; bu isten anlayana delege etmek ve bunu denetlemektir. Fazlasi degil. Demiryolu, havayolu, karayolu icin de boyle.

Soyle bir baska sorun da var. Hizli tren kazasi oldugunda devlet yonetiminde oldugu icin hukuk hicbir sey yapamiyor. Ozel bir sirket olsaydi yapistirirlardi cezayi. Devlet hakem olmali yani, oyuncu degil.

Geri
Yukarı