Sosyalleşmediğim için kendimi garip hissediyorum

Ahmet40218

Centipat
Daha fazla  
16 yaşındayım. 15 16 saat bilgisayar başındayım kendimi okul zamanı olsun kendimi akademik anlamda ne kadar saatlerce ders çalışıp ezber yapsam da notlarım düşük geliyordu. 7 24 evde çalışmama rağmen. Ve şunu demek istiyorum şu an zorluk ekonomik sıkıntı çeken vb. insanlar gezemiyor eğlenemeyenler oluyor vesaire diyorlar, bu durum da beni etkiliyor yani. Şu an için sadece para kazanmaya odaklandım bu yüzden insanlar asgari ücret alıyor, hiçbirisi eğlenemiyor, stres yaşıyor işten eve hayat yaşıyor vb. ben de bu yüzden her şeyi bıraktım sadece para kazanmaya odaklandım kendimi zorlayıp para kazanmak için uğraşıyorum ve bu ülkede ajitasyon yapan ya da bana geçinemediği için hayat tecrübesi veren cahil insanlardan kurtulmak istiyorum, kimseyle iletişim dahi kurmak istemiyorum artık gerçekten çok sinirleniyorum artık. Millet hem bu okul zamanında geziyor eğleniyor konuşuyor sosyalleşiyor ve dersine çalışıp benden daha yüksek puan alıyor.
Ben her şeyi bırakıp sadece kendimi ders çalışmama motivasyon için hayal dünyamda binbir türlü karakter ile kendimi zorla özendirip motivasyon sağlıyordum, cidden oluyordu çok garip deneyimdi. Şu şekilde yani 'ben spor yapıyorum, kondisyonum iyi, gelecekte girişimcilere çalışacağım onlarla iş yapacağım benim yorulmam imkansız vb.' gibi senaryolar kurup zaten gerçeklikten uzak düşünüyordum daha da hayal dünyama kaptırdım kendimi. Ve ben kendimi bu kadar zorlayıp bilerek kendimi strese soktum birnevi ve yine aynı notlar şeyler yani millette vaktini güzel geçiriyor, arkadaşı sevgilisiyle geziyor eğleniyor hem de dersine çalışıyor. Hepsi ortam görmüş nasıl konuşacağını iletişim kuruyor insanlarla yani. Ben dışarı çıktığımda kalabalık ortamda olsun ya da birkaç insan içinde saatlerce kalma durumunda hatta aradan birkaç dakika geçse bile moralim bozuluyor, sevgili aşk ilişkileri gözüme hiç masumca gelmiyor kendim aşık olma durumunda vesaire olsam yani gerçekten kendi karakterimin gelişiminden şüphelenirim aşk meşk olayları ya da bu evlilik işleri benim algıma hiç uygun değil. Bir kızın elini tutup gezsem şimdi psikolojim bozulur mesela. Kız arkadaşım olursa ya da evlenirsem bilemiyorum kendimi erkek gibi hissedemiyorum. Birisine aşığım mesela ve sevgiliyiz insanlar da bunu biliyor. Şimdi ben tek yalnız olsam o ortamda daha mutlu bir şekilde takılıyor olurdum. O yüzden bu ileriki yaşlarda pişman olmamak için sosyal hayatı kendime bir nevi kapatmıştım. Ve bu da kısa süreli bir kapanış değil yani 5 6 yıldır böyleyim kendi içimde öz güvenli bir insanım ancak bunu dışa yansıtmıyorum. Şimdi şunu demek istiyorum.

Kendim yapmıyorum ama insanların bu düşüncesi saçma geliyor daha çok bu benim gibi asosyal ya da başka sorunlar dolayısı internete bağlanmış kişiler oluyor ve yaşı 20'nin altında oluyor genelinin;

'Hayatım iyiye gitmeyecek, ekonomi kötü gezemiyorum, eğitim sistemi kötü ölmek istiyorum, dışarıda eğlenen çocuklar zengin çocukları, hayatım boyunca stres içinde yaşacağım!'

Hayatta stres olur, zorluk olur da şu düşünce harbiden saçma geliyor. Ekonomi eğitim kötü diye herkes evde oturup ağlayacak mı? Bu nasıl bir bakış açısı ya? Bu ergenlikte değil kendi hayatını saçma bir nedenden dolayın ciddi anlamda mahvediyor kimisi. Bunu düşünce yıllar boyu aklında bitmiyor yani. Artık popülasyonun etkisi mi bilemiyorum. Kendimi nasıl düzelteceğim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evde uzun süre kendi kendine sosyalleşmeden durduğunda bir şey fark ettim, herkeste oluyor mu bilmiyorum, fakat benim deneyimlediğim kadarıyla kendi gerçekliğinde kendini bir şeye inandırmaya başlıyorsun, bu kötü de olabiliyor, iyide, hayat çok boş geliyor veya her şeyi biliyormuş gibi hislere kapılanabiliyor, ama gerçekten çıkıp bir şeyler yapınca (insanların yanında boş boş düşünülerek oturmaktan bahsetmiyorum.) Hiç tahmin etmediğin veya bunu yaşayacağına emin olmadığın duygulara kapılabiliyorsun, aşk anlamında söylemiyorum sadece. Artı olarak arkadaşlarınla bir şekilde eğlenebilirsin bana sorarsan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayatına bir yol çizmediğin için kafan karışmış, depresyonda olabilirsin farkında olmadan bu hayat şartlarından kurtulmanın yolu sadece 2 seçenek var ya ders anlamında kendini adamalısın ya da bir iş yerinde çalışmalısın sen hangisini istiyorsun bilmiyorum ama hiçbir şey yapmadan evde zaman geçirirsen ileride kafayı yersin. İlk başta İngilizce konusunda kendini geliştir derim hayatın anlamı bir konuda kendini geliştirmektir. Bu geliştirdiğin konu sana para ve sosyallik kazandırır, elinde bir güç olursa insanlar kendiliğinden seninle konuşmaya gelir, sen bunların arasında gerçekten seni seven ve seni kullanmak isteyenler arasında seçim yapmalısın. Ona göre hayat yolunu ayarla, kendine örnek değerli insanlar arıyorsan akademik anlamda kendini geliştirmiş büyük örnekler var dünyada onları örnek alabilirsin, eğer kafa çok karışık ise hayat anlamında bence bir psikiyatri ile konuşup sana yol göstermesi için tavsiyede bulunabilirsin çünkü çevrendeki insanlar yanlış yönlendiriyor seni.

Ben bir de ne yapmak istediğini tam olarak anlamadım ne yaşamak istiyorsun?

Hayatına bir yol çizmediğin için kafan karışmış, depresyonda olabilirsin farkında olmadan bu hayat şartlarından kurtulmanın yolu sadece 2 seçenek var ya ders anlamında kendini adamalısın ya da bir iş yerinde çalışmalısın sen hangisini istiyorsun bilmiyorum ama hiçbir şey yapmadan evde zaman geçirirsen ileride kafayı yersin. İlk başta İngilizce konusunda kendini geliştir derim hayatın anlamı bir konuda kendini geliştirmektir. Bu geliştirdiğin konu sana para ve sosyallik kazandırır, elinde bir güç olursa insanlar kendiliğinden seninle konuşmaya gelir, sen bunların arasında gerçekten seni seven ve seni kullanmak isteyenler arasında seçim yapmalısın. Ona göre hayat yolunu ayarla, kendine örnek değerli insanlar arıyorsan akademik anlamda kendini geliştirmiş büyük örnekler var dünyada onları örnek alabilirsin, eğer kafa çok karışık ise hayat anlamında bence bir psikiyatri ile konuşup sana yol göstermesi için tavsiyede bulunabilirsin çünkü çevrendeki insanlar yanlış yönlendiriyor seni.

Ben bir de ne yapmak istediğini tam olarak anlamadım ne yaşamak istiyorsun?
Ya kendimi geliştirdim alan var zaten Şu an için aktif olarak uğraşıyorum İngilizce öğrensem şu an para kazanamayacağım ama ingilizceyi aktif çalışmam lazım alışmam için ve iş imkanı için lise diplomasını almam lazım bu yüzeden ben daha çok sıkıntıya giriyorum.

Açık liseye geçebilirsin, normal lise zaman kaybı dersi kendin kütüphaneden çalışığ başarılı olabilirsin ve internetten dinleyerek. Bir de şu an için para kazanacağım diye uğraşırken başka şeyleride kaçırma o da riskli. İnglizce öğrenmek için sana tavsiyem English for everyone diye bir kitap serisi var onun level 1'inden başla course book ve practice book var level 1 şeklinde biraz araştır, telefon uygulaması ile birlikte gidiyorsun kitaba para vermene gerek yok PDF'si internette mevcut.
Sen şu anda ne yapmak istiyorsun onu anlamadım?

Açık liseye geçebilirsin, normal lise zaman kaybı dersi kendin kütüphaneden çalışığ başarılı olabilirsin ve internetten dinleyerek. Bir de şu an için para kazanacağım diye uğraşırken başka şeyleride kaçırma o da riskli. İnglizce öğrenmek için sana tavsiyem English for everyone diye bir kitap serisi var onun level 1'inden başla course book ve practice book var level 1 şeklinde biraz araştır, telefon uygulaması ile birlikte gidiyorsun kitaba para vermene gerek yok PDF'si internette mevcut.
Sen şu anda ne yapmak istiyorsun onu anlamadım?
Sadece kariyerime odaklandım yani dış dünya ile ilişkimi kestim birnevi

Sadece kariyerime odaklandım yani dış dünya ile ilişkimi kestim birnevi

Tüm hayatını falan buna adamanı önermiyorum, gençliğini yaşamalasın bana sorarsan, bence hayat tüm bu kariyer, bir şeyleri başarmak vb. şeylerin yanında daha çok iyi vakit geçirmen ve tatmin edici bir hayat önemli, yani hiçbir şey yapmamaktan falan bahsetmiyorum, sadece full hayatını buna adamanı ve en basitinden sosyal ortamlardan, eğlendiğin aktivitelerden, dostlardan vb. şeylerden kendini mahrum bırakarak full olarak bunun için yaşamaktan bahsediyorum.

Evde uzun süre kendi kendine sosyalleşmeden durduğunda bir şey fark ettim, herkeste oluyor mu bilmiyorum, fakat benim deneyimlediğim kadarıyla kendi gerçekliğinde kendini bir şeye inandırmaya başlıyorsun, bu kötü de olabiliyor, iyide, hayat çok boş geliyor veya her şeyi biliyormuş gibi hislere kapılanabiliyor, ama gerçekten çıkıp bir şeyler yapınca (insanların yanında boş boş düşünülerek oturmaktan bahsetmiyorum.) Hiç tahmin etmediğin veya bunu yaşayacağına emin olmadığın duygulara kapılabiliyorsun, aşk anlamında söylemiyorum sadece. Artı olarak arkadaşlarınla bir şekilde eğlenebilirsin bana sorarsan.
Hocam anlattığınız şeyi yalnız kalınca herkes yaşıyor fakat size katılmadığım bir konu var. Kendi gerçekliğimizi oluşturup ona inanmıyoruz yalnız kalıp doğru düşündüğümüz için bir çok şeyde haklı olduğumuzu varsayıyoruz ve gerçeğe inanıyoruz. Hayat boş gelmeye başlamasının nedene ise gerçekten öyle olması (😂). Yalnızsan ve boş zamanın bolca varsa çoğu zaman doğru kararlar alırsınız çünkü boş bilgiler ile kafanız karışmaz ve zaman sıkıntınız yoktur. Dikkat ederseniz İnsanın geçmişi ve yaptığı hataların bir çoğunu ya gece uyuyacağı zaman ya da yaşı ilerledikçe hatırlayıp, fark eder. Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın ben burada Asosyal, yalnız, depresif olmanın yararlı olduğunu söylemiyorum sadece insanın kendine her yaşta yeterince vakit tanıması gerekliliğini ve yararlarını söylemek istedim. Yalnızlık yeterince olduğu vakit bence zararı yoktur ama bu demek değildir ki kendini tamamı ile toplumdan soyutla. Bunun bir çok örneği var kendini tamamı ile hayattan koparmak delirmenin önünü açmak demektir. Ne de olsa insan sosyal bir varlık.

Tüm hayatını falan buna adamanı önermiyorum, gençliğini yaşamalasın bana sorarsan, bence hayat tüm bu kariyer, bir şeyleri başarmak vb. şeylerin yanında daha çok iyi vakit geçirmen ve tatmin edici bir hayat önemli, yani hiçbir şey yapmamaktan falan bahsetmiyorum, sadece Full hayatını buna adamanı ve en basitinden sosyal ortamlardan, eğlendiğin aktivitelerden, dostlardan vb. şeylerden kendini mahrum bırakarak Full olarak bunun için yaşamaktan bahsediyorum.

Adamın parası yoksa mecbur kalıyor, önce kendini kutarması gerekli çevresindeki yanlış insanlardan ve ortamdan, o da ancak parayla kendine yeni ortam ve imkanlar yaratabilir.
Kendi düzenini kurmak için biraz elini taşın altına sokması gerekli. Dediğin doğru fakat imkanı yokken dediklerini yaparsa ezilir daha kötü şeyler olur.

Hocam anlattığınız şeyi yalnız kalınca herkes yaşıyor fakat size katılmadığım bir konu var. Kendi gerçekliğimizi oluşturup ona inanmıyoruz yalnız kalıp doğru düşündüğümüz için birçok şeyde haklı olduğumuzu varsayıyoruz ve gerçeğe inanıyoruz. Hayat boş gelmeye başlamasının nedene ise gerçekten öyle olması (😂). Yalnızsan ve boş zamanın bolca varsa çoğu zaman doğru kararlar alırsınız çünkü boş bilgiler ile kafanız karışmaz ve zaman sıkıntınız yoktur. Dikkat ederseniz insanın geçmişi ve yaptığı hataların birçoğunu ya gece uyuyacağı zaman ya da yaşı ilerledikçe hatırlayıp, fark eder. Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın ben burada asosyal, yalnız, depresif olmanın yararlı olduğunu söylemiyorum sadece insanın kendine her yaşta yeterince vakit tanıması gerekliliğini ve yararlarını söylemek istedim. Yalnızlık yeterince olduğu vakit bence zararı yoktur ama bu demek değildir ki kendini tamamı ile toplumdan soyutla. Bunun birçok örneği var kendini tamamı ile hayattan koparmak delirmenin önünü açmak demektir. Ne de olsa insan sosyal bir varlık.

Bu dediğin yalnız kalınca insanın aklına doğru düşünceler geliyor ve geçmişteki hataları düşünüyorsun seni rahatsız eden kimse olmuyor. Bu konuda çok haklısın. Bu sayede gelecekle ilgili doğru kararlar alıyorsun, başkalarını saçma düşüncelerini ve fikirlerini dinledikçe geri kalıyorsun her şeyden, bir insanın yanlışda olsa kendi fikirleriyle hareket etmesi gerekli bu sayede yanlış dahi yapsa doğrusunu öğrenir ve hayat yolunda doğru şekilde ilerler.

Bu yazıma ekliyim ek olarak @mstkpt'nin dediği gibi yalnız kalıp düşününcede akla çok daha mantıklı, doğru şeyler gelebiliyor ve bazı şeylerin farkına varabiliyorsun deneyimlerime göre.

Geri
Yukarı