Sovyetlerin Tanklarında Tekstolit Kullanmış Olması Hakkında Yorumlarınız

StronkComrade

Kilopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523285302
385450

Evet dostlarım, Sovyetler tanklarında tahta kullanmıştır. Sizin bu konu hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

Pratik bir mühendislik, zırhı batılı rakiplerine göre oldukça inceydi. Bulunduğu coğrafyada hafifliği hayat kurtarmıştır.

Ekstra hafiflik, üretim maliyetinde azalma... Bence mantıklı.
Size katılıyorum, üretim maliyetinden azalma konusu cidden çok iyi ve hafifliği de coğrafyadan dolayı hayat kurtarıyor. Rusyayı bilirsiniz, çamur ve bataklık, orada batmak istemezsiniz.
Çeşit çeşit tanklar var biri ağır zırhlı ama yavaş birinin ateş gücü yüksek ama zırhı ince bu da onlardan biri şirin ama ölümcül. :)
Çok şirin bir tank serisi bu. Modern T serisi cidden çok şekil.

bunun ağırlığı azaltmak yada üretim maliyeti ile ilgisi yok bu daha çok kimyasal enerjili mühimmatlar zırhı bir noktadan eriterek deler fakat tekstolit zırh ısıyı etrafına yayar bu yüzden zırhı tek bir noktadan delmeye çalışan mühimmat delemez ve ötesine geçemez

bunun ağırlığı azaltmak yada üretim maliyeti ile ilgisi yok bu daha çok kimyasal enerjili mühimmatlar zırhı bir noktadan eriterek deler fakat tekstolit zırh ısıyı etrafına yayar bu yüzden zırhı tek bir noktadan delmeye çalışan mühimmat delemez ve ötesine geçemez

Güzel.

Hocam tekstolit zırhın mantığını anlamak için öncelikle mühimmat mantığını anlamak lazım. Mühimmatlar genel olarak iki şekilde zırha nüfuz eder. Kimyasal enerji ya da kinetik enerji. Mesela heat-fs mühimmatlar içinde taşıdığı patlayıcıyı zırha temas edince fünyeyle ateşler ve tüm gücü çok küçük bir noktada toplayarak zırhı deler. Bu kimyasal mühimmata örnektir. Mühimmatın zırha temas hızının bir önemi yoktur. Değip patlaması yeterlidir. Diğer yandan kinetik mühimmatlarda herhangi bir patlayıcı, fünye vs. Bulunmaz. Bu tip mühimmatlar sadece sahip oldukları hız ile zırhı delerler (apfsds). Çok yüksek hızlarda hareket ederler. Saniyede 1300-1800 metre gibi. Ancak hızlarını kaybederlerse deliciliklerini de kaybederler. Şimdi konumuza geri dönelim. Tekstolit ısıyı iyi yayan bir maddedir. Bu yüzden kinetik enerjili mühimmatlara karşı iyi bir koruma sağlar. Ancak kinetik mühimmatlara karşı etkisizdir. Sovyetlerin bu zırhı kullanmasının sebebinin hafiflik veya maliyetle pek bir ilgisi yoktur. Sovyet tankları genelde kompozit zırhın içinde tekstolit, kinetik mühimmatlar için de zırhın dışına era( patlayıcı reaktif zırh) kullanırlar. Bu şekilde iki tür için de korunma sağlanmış olur. Kinetik mühimmatlar için de çeşitli kompozit zırhlar kullanılabilir ama bu ayrı bir konu. Rica ederim 😊

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı