Soy isim değişikliği

İlgili 8. Madde;

Ad ve soyadı düzeltilmesi

“GEÇİCİ MADDE 8- (1) Kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21/6/1934 tarihli ve 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3 üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir. İl ve ilçe idare kurullarının vereceği karar kesindir. Soyadı değiştirilen erkek ise kendisi ile birlikte varsa karısının ve müracaat tarihinde ergin olmayan çocuklarının da soyadları düzeltilir. Soyadı değiştirilen kadın ise kendisi ile birlikte ergin olmayan evlilik dışı çocukları varsa onların da soyadları düzeltilir.”

Babam vefat etti, ilişiğim kalmadı artık. Ben kendisinden ve tüm baba tarafından akrabalarımdan nefret ediyorum. Soy ismimi değiştirebilir miyim? Taşımak istemiyorum bu soy ismi. Ne gerekli? Ne kadar para gider? Ne kadar sürer?
Allah rahmet eylesin hocam. "Sabah" adlı kaynakta böyle bir bilgi buldum:
İsim değiştirmek için öncelerden mahkemeye dava açmak gerekmekteydi. Ancak şimdi sadece bir dilekçe doldurarak ve ardından bu dilekçeyi Adliye Hukuk Mahkemesi'ne göndererek isim değişikliği başvurusunda bulunmak mevcut. Dilekçe gönderildikten sonra da gerekli ödemeler yapılmak zorundadır. Bu ödemeler vezneye yatırılır.

İsim değişikliği için yapılacak masraflar ayrı ayrıdır. İşlem ücretleri için yaklaşık 35-40 lira gerekirken avans tutarları için de 150-200 lira gerekmektedir. Üstelik 2020 yılının nispi harç tutarı da kesin bir şekilde belli değildir. İsmini değiştirmek isteyen kişilerin ödeme yapmaları zaruridir. Eğer ödemeler gerçekleşmezse kişinin ismi değişmez.

Allah rahmet eylesin hocam. "Sabah" adlı kaynakta böyle bir bilgi buldum:
İsim değiştirmek için öncelerden mahkemeye dava açmak gerekmekteydi. Ancak şimdi sadece bir dilekçe doldurarak ve ardından bu dilekçeyi Adliye Hukuk Mahkemesi'ne göndererek isim değişikliği başvurusunda bulunmak mevcut. Dilekçe gönderildikten sonra da gerekli ödemeler yapılmak zorundadır. Bu ödemeler vezneye yatırılır.

İsim değişikliği için yapılacak masraflar ayrı ayrıdır. İşlem ücretleri için yaklaşık 35-40 lira gerekirken avans tutarları için de 150-200 lira gerekmektedir. Üstelik 2020 yılının nispi harç tutarı da kesin bir şekilde belli değildir. İsmini değiştirmek isteyen kişilerin ödeme yapmaları zaruridir. Eğer ödemeler gerçekleşmezse kişinin ismi değişmez.
Ben 5-6 bin bekliyordum. Miras dan men olacağım sanırım. O konu nasıl oluyor bilmiyorum.

Baba tarafı ile aynı soy ismi taşımak istemiyorum sadece. Miras mallar var onlara ne olacak?

Üstadım, kanunda yeni düzenlemeler var mı bununla ilgili bilgim yok. Banka borcu, icra durumlarından ötürü soy bağı koparılması davalar olmasından ötürü değişikliğe gidilmiş olabilir.
Soy bağı kopardığınızda reddi miras olacağı için faydalanamıyorsunuz diye biliyorum.

Üstadım, kanunda yeni düzenlemeler var mı bununla ilgili bilgim yok. Banka borcu, icra durumlarından ötürü soy bağı koparılması davalar olmasından ötürü değişikliğe gidilmiş olabilir.
Soy bağı kopardığınızda reddi miras olacağı için faydalanamıyorsunuz diye biliyorum.
3 tane evin tekini üstüme aldırıp (olursa) öyle müzakere edeyim o zaman bu mevzuyu.

Geri
Yukarı