Spa GP

Makaleler
12
Daha fazla  
Öncelikle geçen sene SPA pistinde hayatını kaybeden Anthoine Hubert'i saygıyla anıyorum, ölüm yıl dönümüydü bu hafta, hayatını kaybetmeseydi F1'e geçiş yapacak yetenekli genç pilotlar arasındaydı çok yazık oldu.

Yarış sonucu:
1) Hamilton
2) Bottas
3) Verstappen
4) Riccardo
5) Ocon
6) Albon
7) Stroll
8) Gasly
9) Perez
10) Norris
11) Kyvat
12) Raikkonen
13) Vettel
14) Leclerc
15) Grosjean
16) Latifi
17) Magnussen

Yarış dışı kalan pilotlar ise Russell, Giovinazzi ve Sainz. Sainz egzoz sorunu nedeniyle yarışa başlayamadı bile, bu sene şanssızlıklar peşini bırakmıyor. Geçen sezonda SPA pistinde yarışa başlayamamıştı teknik sorun yüzünden, 3. defadır teknik arıza nedeniyle SPA pistinde yarışa başlayamıyor. Sıralamalarda 7. sırayı almıştı, yarışta Mclaren'e değerli puanlar kazandırabilirdi. Giovinazzi kaza yaptı, piste savrulan aracından kopan tekerlek Russell'in aracına çarptı, onu da yarış dışı bıraktı.

Hamilton hafta sonundan itibaren çok güçlüydü, sıralamalarda da Bottas'a yarım saniye fark atmıştı, yarışı kazanması da zor olmadı.

Bottas dün sıralama turlarında iyi değildi, bu sene ilk kez kuru havada Hamilton'dan bu kadar büyük fark yedi, normalde Bottas tek turda iyi bir pilot.

Verstappen yine her zaman olduğu gibi araçtan maksimumu aldı. Albon eskiye nazaran biraz daha iyi performans gösteriyor, tabii Verstappen'in performansının yanında çok sönük kalıyor.

Renault için çok iyi bir hafta sonu oldu. Düzlüklerde bu yarışta en güçlü araçtı, birinci ve üçüncü sektörlerde çok güçlüydüler. Geçen senede SPA ve Monza yarışlarında Renault çok iyiydi, düşük downforce gerektiren pistlerde Renault iyi iş çıkarıyor. Riccardo podyum elde edebilirdi, son turlarda Verstappen ile farkı 3-4 saniye kadar düşürmüştü, önündeki trafikte takılı kalmasaydı Riccardo'nun son bölümde Verstappen'i geçme şansı vardı, Riccardo günün en hızlı turunu da attı ayrıca.

Günün sürücü Gasly seçildi, Toro Rosso'ya geri döndüğünden beri çok iyi sürüyor. Bugün hard lastikle yarışa başlayan tek pilottu, yarışın ilk bölümünü de iyi götürüyordu, güvenlik aracının içeri girmesi Gasly için kötü oldu ama buna rağmen geriye düşmesine rağmen iyi bir yükseliş yaparak 8. olmayı başardı.

Racing Point geçen yarışlara göre tempo olarak iyi değildi, Perez beklentilerin altında kaldı bu hafta.

Mclaren normalde düşük downforce gerektiren pistlerde hızlı olurdu, bu sene Renault motoru griddeki en güçlü ikinci motor durumunda ama Mclaren için iyi bir hafta sonu olmadı, Sainz yarışabilseydi daha iyi puanlar alabilirdi, Norris bu hafta performans olarak kötüydü.

Evet şimdi gelelim Ferrari'ye, daha ne kadar kötü olabilir derken Ferrari gün geçtikçe daha da kötüleşiyor. Hayatımda izlediğim en korkunç Ferrari maalesef bunlar. Leclerc'in bu traktörle 2 podyum alması çok çok büyük bir iş gerçekten. Rezalet bir hafta sonuydu, sıralamalarda Ferrari Williams ile kapışıyordu, yarışta ise Alfa Romeo'nun bile gerisine düştü. Acınak haldeyiz.

Ferrari'nin düzlükte bu kadar yavaş olmasının ana sebeplerinden biri motor gücü eksikliği, ancak bu hafta sonu Ferrari aracında lastikler doğru düzgün çalışmıyordu ve de Ferrari yağmur gelme ihtimaline karşı aracı yüksek downforce ayarlarına ayarlamıştı, bu yüzden düzlüklerde çok yavaşlardı. Düşük downforce paketiyle çıksaydı sonuç bu kadar kötü olmayacaktı bana göre, yine stratejik bir hata yaptılar, pit stoplarda Leclerc'e 10 saniyeden fazla zaman kaybettiler, bu takımın her şeyi mi sorunlu olur insan hayret ediyor. Monza da bu kadar geride kalacaklarını sanmıyorum, Ferrari için yine zor bir yarış olacağı kesin ama.

Son olarakta Hamilton'un yalanlarından, ağlamalarından bıktık usandık. Bir şampiyona yakışmayacak hareketler yapmaya devam ediyor. Sırf bu yüzden kendisi sevmeyen bir sürü insan var, ben de sevmiyorum maalesef. Resmen insan aklıyla dalga geçiyorlar, Toto'dan tut, pilotlarında bir takım bu kadar mı yalancı olur ya. Toto da yalan söylemek bir huy, Hamilton da artık onun gibi olmuş artık. Lastiklerim bitti diyor 1 tur sonra en hızlı turu atıyor, güç kaybediyorum diyor sonra yine en hızlı turu atıyor. Mercedes gibi bir takımın bu şekilde yalanlara başvurması kabul edilemez. Adamlar sıralama turlarında en yakın rakibine 1 saniye fark atıyor, bunlar utanmadan çıkıp diyor Redbull yarış temposunda bizden güçlü görünüyor, favori onlar. Artık bunların bu ağlamalarında gına geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası bu yıl kalan yarışları hiç izleyesim yok. Bunun sadece dominasyonla ilgisi yok, F1 organizasyon yapısı olarak bir "parti" havasında geçerdi, bu yıl seyirciler de olmayınca kutlamaların hiçbir anlamı kalmıyor. Sadece Türkiye yarışını baştan sona izlerim sanırım, normalde F1 yarışı varken kız arkadaşımın dışarı çıkma ısrarlarına rağmen bitene kadar izlerdim. Dün yarışı izlemek için hiç ısrar edesim gelmedi. Önümüzdeki yıl umarım pandemi sorunu büyük oranda halledilir de 2021 Spa yarışını Eau-Rouge standından izlerim.

Bu arada Türkiye yarışı seyircili olursa forumdan bir kişiyle birlikte orada olacağız. Tanışmak isteyen ya da katılmak isteyen varsa (virüs riskini göze alıp) bekleriz. Dönüşte 2 haftalık karantina süreci geçiririm artık, yapacak bir şey yok. :D

Son düzenleme:
SPA yarışı çok sıkıcıydı ayrıca. Seyirciler diğer spor dalları kadar F1'e etki etmiyor bana göre. F1 yarışları zevkli olsaydı kimse seyircilerden bahsetmezdi bile. F1 de seyirci bir futbol, bir basketbol kadar seyir zevkini etkilemiyor.

Hayatımda ilk kez SPA pistinde sıkıcı bir yarış izledim sanırım.

Hamilton bildiğimiz gibi araçtan %110 almayı başardı, keza Verstappen de aracın hakkını fazlasıyla veriyor.

Renault'lar gerçekten güçlüydü, griddeki en güçlü ikincimotora sahip olabilir Renault şu an. Şasiden kaybettiklerini düşünüyorum büyük oranda. Monza'da daha da iyi olurlar umarım.

Ve, Ferrariler... :) Her yarış daha kötüsü olamaz dediğimiz ne varsa oluyor. Geçen sene bağıra bağıra bu pisti domine eden takım, bu sene müşteri takımına geçildi. Üstelik hâlâ pit bile yapamıyorlar (Lec'in 2. piti değil, orada pnömatik sisteme hava verdiler). Tabii Ferrari, Lecrec'in radyodan serzenişlerine çok üzülmüş diyorlar. Umraım Prost gibi kovarlar da, parlak bir geleceği olur çocuğun. Mercedes anında kapar Lecrec'i...

Binotto'nun türlü oyunlarla Arrivabene'yi takımdan göndermesi, iyi bir proje olan SF70H'ın devamı olan SF71H'ın felsefesinin, hileli motora güvenilerek terk edilmesi ve günün sonunda, hileli motorun da patlaması...

Monza, Mugello ve Imola... Umarım üç yarışta da dökülür Ferrari ve umarım taraftarları tarafından yuhalanır. Çünkü bu adamların başka türlü akıllanacağı yok.

Ya koca takımda 2 seneden fazla devam eden araç felsefesi yok ya, istikrar yok. Hiçbir şey yok takımda.

Bu arada Türkiye yarışı seyircili olursa forumdan bir kişiyle birlikte orada olacağız. Tanışmak isteyen ya da katılmak isteyen varsa (virüs riskini göze alıp) bekleriz. Dönüşte 2 haftalık karantina süreci geçiririm artık, yapacak bir şey yok. :D

Hocam yalnız olsam önlemlerimi alır gelirdim. Ancak evdekilere de bulaştırma riski olunca, insan kolay kolay hareket edemiyor. Ancak umarım birkaç sene daha devam eder de yarış (uzak hayal olsa da), toplanırız. :)

Seyirciler diğer spor dalları kadar F1'e etki etmiyor bana göre. F1 yarışları zevkli olsaydı kimse seyircilerden bahsetmezdi bile.
F1'in o eğlence ve parti atmosferi farklı. Her yıl az sayıda yarış için Dünya'nın her tarafından insanlar bazı yerlere akın ediyorlar, birbirlerini hiç tanımayan insanların birlikte takip ettiği ve hafta sonu boyunca eğlendiği bir organizasyon oluyor. F1 arabaları ve bir yere kadar (birkaç sürücü hariç) aslında sürücüler de birer bahane oluyor insanların toplanması için. Aynı sürücülerin altına F3 aracı verseler izleyenlerin büyük kısmı gene katılmaya devam ederler çünkü bu organizasyonun gün içi ve yarış sonrası aktiviteleri var, eğlence partileri var, tanışabileceğin benzer zevke sahip insanlar var. Bir eğlence, kutlama ve seyahat bahanesi olarak insanların takip etmeyi tercih ettiği bir organizasyon olduğu için seyircilerin olmamasını kabullenemedim. Yarışın kendisi asıl organizasyonun ancak yarısı kadar yer kaplıyor insanlar için. :D

F1'in seyirci açısından organizasyonunun bir benzerini şu ana kadar sadece Wimbledon'da gördüm. Aslında insanlar toplanıp bir şeyler yapmak için bahane arıyorlarmış da, F1 yarışına gitmek gibi bir bahane bulmuşlar gibi geçiyor yarış haftası. :)

Son düzenleme:
F1'in o eğlence ve parti atmosferi farklı. Her yıl az sayıda yarış için Dünya'nın her tarafından insanlar bazı yerlere akın ediyorlar, birbirlerini hiç tanımayan insanların birlikte takip ettiği ve hafta sonu boyunca eğlendiği bir organizasyon oluyor. F1 arabaları ve bir yere kadar (birkaç sürücü hariç) aslında sürücüler de birer bahane oluyor insanların toplanması için. Aynı sürücülerin altına F3 aracı verseler izleyenlerin büyük kısmı gene katılmaya devam ederler çünkü bu organizasyonun gün içi ve yarış sonrası aktiviteleri var, eğlence partileri var, tanışabileceğin benzer zevke sahip insanlar var. Bir eğlence, kutlama ve seyahat bahanesi olarak insanların takip etmeyi tercih ettiği bir organizasyon olduğu için seyircilerin olmamasını kabullenemedim. Yarışın kendisi asıl organizasyonun ancak yarısı kadar yer kaplıyor insanlar için. :D

F1'in seyirci açısından organizasyonun bir benzerini şu ana kadar sadece Wimbledon'da gördüm.

F1 gerçekten ayrı bir Dünya ya, taraftar olarak. Mesela geçmişte Senna'ya bakıyorum Brezilya'da, büyük ihtimalle futbolculardan daha çok seviliyordu o dönem. Bunun yanında F1 yönetimi, son yıllarda, özellikle para vaad eden yerlere kayarak eğlenceyi ve şafşatayı arttırma yoluna gitti. Artık tamamen para ve eğlence üzerine kurulu bir organizasyon oldu.

Norris 7, Stroll 9, Perez 10. sırayı elde etti, yanlış yazmışım. Yarışın ortalarından sonra o kadar bana sıkıcı geldi ki yarış ara ara baktım haliyle Norris'in 10. sırayı aldığını sanıyordum, 7. sıra Mclaren için kötü değil.

Binotto'nun türlü oyunlarla Arrivabene'yi takımdan göndermesi, iyi bir proje olan SF70H'ın devamı olan SF71H'ın felsefesinin, hileli motora güvenilerek terk edilmesi ve günün sonunda, hileli motorun da patlaması.
Kıvırcık seyir zevkimizin içine etti. SF70H ve SF71H çok iyi araçlardı, o konseptin üzerine geliştirme yapmak yerine viraj özürlüsü SF90 modelini çıkardılar, o araçta Singapur yarışından sonra virajlarda düzeldi bu defa da şaibeli motor yüzünden bu yarıştan sonra motoru kıstılar Mercedes ve Redbull'a göre performans düşüsü oldu, ona rağmen yine o araç SF1000 gibi yerlerde sürünmüyordu teknik direktiflere rağmen podyum için savaşan bir araçtı. Bu seneki motor o kadar kötü ki ne desek bilemiyorum. Pandemi de bizim için olumsuz oldu, yoksa motor gelişimi dondurulmasaydı Ferrari'nin motoru telafi edeceğini düşünüyorum, mutlaka motoru geliştirirdiler bu kadar kötü olmazdı. Tabii onlar tüm planlarını motora göre yapmıştılar SF1000 buna göre tasarlandı, motorumuz güçlü zaten virajlara önem vermek için downforce ağırlıklı bir araç yaptılar, motor ellerinde kaldı tahmin edemediler bunu. Şasi kısmında da iyi bir araç değil SF1000.

Geri
Yukarı