SpKoZn DRAVEN adc(sgt) rehberi

AzHReii

Hectopat
Herkese iyi günler öncelikle draven i tanıyalım nedir necidir kimdir .
Draven_Gladiator_splash_thumb.jpg

Kardeşi Darius'un aksine, savaşta zafer kazanmak Draven'a hiç yetmedi. Tanınmak, övülmek ve şan istiyordu. Bunları önce Noxus ordusunda aradı; ama gösterişe olan merakı hiç hoşgörülmedi. ''Draven''ı dünyaya duyurmanın bir yolunu ararken, dikkati hapishane sistemine yöneldi. Orada can sıkıcı idamları seyirlik eğlencelere dönüştürerek arzuladığı şöhrete ulaştı. Draven, ilk idamında, ölüme mahkum edilmiş tutsağa koşup canını kurtarmasını emrederek izleyenleri şaşırttı. Adam kaçarak gözden kaybolmaya fırsat bulamadan, Draven baltasını kusursuz bir şekilde fırlatıp onu yere serdi. Çok geçmeden, Draven'in idamları, mahkumların yaşamak için son bir şansa tutunduğu ölüm gösterilerine dönüştü. Bu imtihanları kişisel sahnesi olarak kullandı ve idamları önde gelen bir eğlence türüne dönüştürdü. Çaresiz mahkumlar düşe kalka ondan kaçmaya çalışırken, seyircileri çılgınca coşturdu. Hiçbir mahkum başarılı olamadı. Noxus cellatlarının ağırbaşlı, siyah üniformalarını reddeden Draven, parlak renkli giysiler giydi ve tanınmak için kendine has, şatafatlı hareketler icat etti. İnsanlar Draven'ın yaptıklarını izlemeye koştukça, gösterisinin ünü hızla yayıldı. Gördüğü rağbet büyüdükçe, zaten şişmiş olan egosu da büyüdü. İlgi odağı olmak doğasında vardı. Çok geçmeden, hırsının boyutları Noxus'un sınırlarını aştı. Draven'ın görkemli maceralarının tüm dünyaya sergilenmesi gerektiğine karar verdi.
''Çıtayı o gün nereye yükselttiysem, 'en iyisi' odur.'' -- Draven

İstatistikler
Hasar 46.5 (+3.5 / seviye başına)
Can 420 (+82 / seviye başına)
Mana 240 (+42 / seviye başına)
Hareket Hızı 330
Zırh 16 (+3.3 / seviye başına)
Büyü Engelleme 30 (+0 / seviye başına)
Can Geri Kazanma 5 (+0.7 / seviye başına)
Mana Geri Kazanma 6.95 (+0.65 / seviye başına)

Yetenekler

Amansız Bıçaklar
119-5.png

Draven'ın Kritik Saldırıları zaman geçtikçe fazladan fiziksel hasar dağıtır. Dönen Balta Kritik Saldırı olmasa da bu etkiyi gerçekleştirir.
Dönen Balta
119-1.png

Draven'ın bir sonraki saldırısı fiziksel hasar verir. Bu balta hedefin üzerinden havaya doğru seker. Draven baltayı havada yakalarsa, otomatik olarak bir başka Dönen Balta'yı hazırlar. Draven aynı anda iki Dönen Balta taşıyabilir. Draven'in sonraki saldırısı 0.0 fazladan fiziksel hasar verecektir. Bu bonus toplam Saldırı Gücünün %45/55/65/75/85 kadarına eşittir. Bu balta hedeften havaya doğru sekecektir. Eğer Draven bunu yakalarsa otomatik olarak başka bir Döner Balta hazırlar. Draven bir seferde iki adet Döner Baltaya sahip olabilir.
Bedel 45 Mana
Menzil 0
Adrenalin Seli
119-2.png

Draven'ın Hareket Hızı ve Saldırı Hızı artar. Kazanılan fazladan Hareket Hızı, zaman geçtikçe azalır. Dönen Balta'yı yakalamak Adrenalin Seli'nin bekleme süresini sıfırlar. Draven 1.5 saniyeliğine %40/45/50/55/60 artan Hareket Hızı ve 3 saniyeliğine %20/25/30/35/40 daha fazla Saldırı Hızı kazanır. Hareket Hızı bonusu süresi boyunca hızlıca azalır. Bir Döner Balta yakalamak, Adrenalin Selinin bekleme süresini yenileyecektir.
Bedel 40 Mana
Menzil 0
Geri Dur
119-3.png
Draven baltalarını fırlatarak hedeflere fiziksel hasar verir ve onları kenara savurur. Vurulan hedefler yavaşlar. Draven baltalarını fırlatarak vurulan hedeflere 70/105/140/175/210 (+0.5) fiziksel hasar verir ve onları kenara savurur. Vurulan hedefler 2 saniyeliğine %20/25/30/35/40 yavaşlar.
Bedel 70
Mana Menzil 1050
Ölüm Pervanesi
119-4.png

Draven, çarptığı her hedefe fiziksel hasar veren iki devasa balta fırlatır. Ölüm Pervanesi, bir rakip şampiyonuna çarptıktan sonra yavaşça yönünü tersine döndürür ve Draven'a döner. Ayrıca Draven bu yeteneği baltalar havadayken kendisine daha çabuk dönmesi için de etkinleştirebilir. Çarptığı her ek birime daha az hasar verir ve balta ters yöne döndüğünde sıfırlanır. Draven'ın fırlattığı iki devasa balta, isabet ettiği her birime 175/275/375 (+1.1) fiziksel hasar verir. Ölüm Pervanesi yavaşça yön değiştirir ve bir rakip şampiyona vurduktan sonra Draven'e geri döner. Draven ayrıca baltalar hareket halindeyken erken dönmelerini sağlamak için bu yeteneği etkinleştirebilir. Vurulan her birime %8 daha az hasar (Minimum %40) verir ve baltalar yön değiştirdiğinde sıfırlanır.
Bedel 120 Mana
Menzil 20000

İpuçları

Draven hareket etmiyorsa, Dönen Balta o an bulunduğu konumun yakınlarına inecektir. Draven saldırdıktan sonra hareket ederse, Dönen Balta hareket ettiği yöne doğru gider. Bunu Dönen Balta'nın nereye gideceğini belirlemek için kullan.

__________________________________________________ ______________________________

Öncelikle herkesin oynayış biçimi aynı olamadığı için her build herkes de çalışacak diye bir kaidemiz yok tabikide .Ama ben bu build kombinasyonu ile çok az oyun kaybediyorum ve gerçekten oyunu taşıyorum . Sözü uzatmadan buildimize geçelim

__________________________________________________ ____________________________
Draven erken oyun denilen oyunun başlarında diğer tüm taşıyıcılara göre daha fazla damage e sahıp oluyor yanında stun slow taunt u olan bır destek bırımı varsa gerçekten direk first blood u ve oyunu koparta biliyorsunuz kendi oynayışımın kısa bir videosunu çekip youtube attım onuda paylaşıcam

Mastryleri mi ben aşagıdaki şekilde kullanıyorum
ltm56.jpg

Neden veteran heart (30 can ) a vermiyoruz çünkü 30 can oyun sonunda bir getirisi olmuyor ama hareket hızı çok daha kullanışlı oluyor kaçarken kovalarken 21 offense zaten klasik taşıyıcı pointlerı biraz defans ve hareket hızı kullanışlı oluyor

RÜNler
i mi şekildeki gibi kullanıyorum
ltmcq.jpg

hem erken oyunda defans olarak daha güçlü oluyor atack speed le de farm yada harrasımı rahat yapıyorum.

sihirdar speli olarakda
1. olarak flash kullanıyorum kaçarken kovalarken ganglerden kurtulmak için kısacası alt koridorda benim en faydalı bulduğum spell
flash.png

2. olarak eğer ki yanınızda tanıdığınız bir destekçi yoksa yada size can aktarabilecek bir şampiyon yoksa barier kullanıyorum heal e göre daha az bekleme süresi var . Yada arındır kullanıyorum slow stun veya sustainlerden daha kolay kurtulmak kill için koşarken adamı yakalayabilmek için çok etkili oluyor takım kavgalarında kasılmışsanız direk size odaklanılacağı için arındırda etkili olabilir ama erken oyunda barier daha etkili kullanıma sahip
tamamen sizin oynayış stilinizle alakalı
barrier.png
cleanse.png

Skill dagılışımızı da aşagıda ki şekilde veriyorum
ltm3q.jpg

itemlere gelince
başlangıç itemleriniz gerçekten oyunun kaderini degiştirir eğer karşıda size haras yapabilecek bir şampiyon varsa yada etkili skillerı olan bir destek şampiyonu varsa bot ve 3 potla başlamak mantıklı olur ama vayne janna yada vayne soraka gibi bir ikiliye karşı uzun kılıç ve 2 potla başlaya biliriz
boots-of-speed.gif
+ +
health-potion.gif
*3 yada
long-sword.gif
++
health-potion.gif
*2

ikinci item olarak da ikide iki yapmadıysanız genelde 500 600 gold arası bir miktara sahip olduıgumuz için uzun kılıç almadıysak dorans blade tercih ediyorum ben
boots-of-speed.gif
+
health-potion.gif
+
dorans-blade.gif
şeklinde yada
long-sword.gif
+
health-potion.gif
>>
vampiric-scepter.gif
şekline çeviriyorum

bu şekilde itemlerden sonra mutlaka ayakkabıyı tamamlıyorum kaçarken kovalarken fonksıyonal oluyor

yani bize saldırı gücümüzü kazandıracak itemlerden önce şu şekilde bir item dizilişine sahip oluyoruz

berserkers-greaves.gif
+
dorans-blade.gif
+
vampiric-scepter.gif

daha sonra bu itemlerimizi şu şekile getirmeye çalışıyoruz

berserkers-greaves.gif
+
dorans-blade.gif
+
the-bloodthirster.gif

kalan itemlerimizi tamamiyle oyunun gidişatı karşı tarafa göre belirlemekteyim ama 1 -2 dizilişimi aşağıda belirtiyorum

berserkers-greaves.gif
+
the-bloodthirster.gif
+
last-whisper.gif
+
infinity-edge.gif
+
the-black-cleaver.gif
+
blade-of-the-ruined-king.gif

yukardaki 1. seçenek direk damage üzerine cogunlukla tanklara bıle 3 4 atarsınız bu sekilde

berserkers-greaves.gif
+
the-bloodthirster.gif
+
phantom-dancer.gif
+
infinity-edge.gif
+
last-whisper.gif
+
guardian-angel.gif

yukardaki klasik taşıyıcı buildimiz

berserkers-greaves.gif
+
blade-of-the-ruined-king.gif
+
statikk-shiv.gif
+
runaans-hurricane.gif
+
the-black-cleaver.gif
+
frozen-mallet.gif

farm odaklı takım savaşlarında daha az etkili şekilde item dizlişleri olabilir

item diziliş bölümünün başındada belirtiğim gibi tamamiyle karşı takım nasıl item diziyor ve ne tarzda oynuyor buna göre build yapmalıyız herkesin oynayışı farklı oldugu ıcın deneme yanılma ıle deneyerek ogrenmelı en kullanıslı oldugu buıldı

peki kime göre neye göre draven almalı ?
karşıdaki rakibi tanımalısınız özellikle dereceli maçlarda karsı tasıyıcıyı gorebılıyorsak counter pıck onemlı oldugundan dıkkatlı secmelıyız karşı tarafta taşıyıcı olarak
116_Web_0.jpg
-
47_Web_0.jpg
-
96_Web_0.jpg
-
6_Web_0.jpg
-
18_Web_0.jpg

yukardaki şampiyonlara karşı draven oyunun ılerlıyen safhalarında gucsuz kalıyor menzıllerınden dolayı caitlyn urgot kogmaw tristina ve varus draven a koridorda gerçekten baskı kurup harras vere bılıyorlar

81_Web_0.jpg
-
67_Web_0.jpg
-
21_Web_0.jpg
-
42_Web_0.jpg
-
15_Web_0.jpg
-
104_Web_0.jpg

yukardakiler ise draven a karsı dogal bır ezılme egılımındeler gerek menzıl kısalıgı gerek burst damage atamyan skıllerı erken oyunda ezılmelerıne sebeb olabılıyor
22_Web_0.jpg
--
quinn.png

ashe ve quine karsı bir ezme ezilme standartı yok [aslında hiç böyle birşey yok iyi oynayan karsıdakı karakterı tanıyan bır adım ondedır bu bır gercek ] ama ashe ve quin e karsı dravenda gercekten playerlık konusuyor gibi duruyor

ve oyunun başında nasıl davranmalı destek oyuncu neler yapmalı ufak 10 dk lık bir video çektım
(rastgele solo normal game girdim shen ıyı oynuyordu fakat renekton klasık bedava dıye oynıyanlardan shen yukarı gıttı benı yanlız bıraktı felan vıdeoda ayrıntılı bıcımde ızleyebılırsınız zaten dedıgım gıbı baslangıc ıtemlerım zaten gozukuyor kalanı karsı takıma gore dızmelıyız )
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
{{ekran kaydedıcıyı actıgım zaman asırı derecede kasma oldugu ıcın son vurus yapamdım az bir aksıyonda fps 20 ye düşüyordu felan dolayısıyla zaten barıerı felanda gec basıyorum onun sıkıntısı :) mağdur gorun}}

okuyan okumayan herkese tesekkurler her türlü olumlu olumsuz eleştirilerinizi beklıyorum uyku sersemı oldugum ıcın bugun pek dıkkat edememiş olabilirim yarın kontrol edip düzelteceğim eklemelere yapacağım

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı