Sürprizbozan Cyberpunk 2077 fragmanlardaki dünya nerede?

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Bu konu oyunun bug ve optimizasyon sorunlarıyla alakalı değildir. Spoiler içerir.
Birçoğunuz gibi ben de oyun çıkana kadar yayımlanan fragmanları tekrar ve tekrar izledim. Seçtiğimiz hayat ile hikayeyi bitirmek en az bir haftamı alır diye umdum ancak oyunu oynarken kendimi tester gibi hissettim.
Hikayede birden çok açık kapı varken hiçbiri hikayenin sonuna, bize, şehre etki etmiyor. Yakın dostumuz Jackie'den tutunda belediye başkanına kadar. Açıkçası oyunun sonunda Jackie'nin, adam smasher gibi bir 'varlığa' dönüşeceğini, onunla kapışacağımızı, hatta bu teknolojiyle Johnny'i ve kendimizi kurtarabileceğimizi düşünmüştüm. O kadar teknoloji ve imkanın olduğu bir dönemde bilincimizi bir çipe aktarabiliyorken, beden üretme/klonlanma olmaması da ayrı bir komedi bana kalırsa.
Daha temel bir örnek, şehirde olanca ikonik bölge var. Bir baraj, elektrik santralleri vs. hikayeyi oynarken bu yerlerle bir şekilde etkileşime geçebilirdik. Mesela bir amaç uğruna barajı yıkardık ancak bunun sonucunda o bölgeyle ilişkilerimiz, hatta oyundaki diğer karakterle ilişkilerimiz etkilebilirdi. Saygınlığımız düşebilir, bize tavır alabilirlerdi. İşbitiricilerden görev almamızı ya da edindiğimiz kazancı etkileyebilirdi. Hatta daha uç bir örnek; sevgilimiz bizi terk edebilirdi.
Sevgilimiz olduğunda ve görevleri bittiğinde bir daha konuşmuyoruz, diğer karakterlere bir etkisi olmuyor. Bir anda karakter resmen yok oluyor. Çevremizdeki diğer karakterler için de geçerli bir durum. Kendi kendime şunu sordum, neden CDPR bu karakterle ortak olarak görevlere gitmemize olanak vermemiş? Yanlarına gidip, arayarak ya da mesaj atarak yardım isteyebilirdik. Evet biraz basit ama bu şekilde yok olmalarından daha iyi olurdu bence.
Ve merak ettiğim bir diğer konu hikaye bitince neden night City'de kalamıyoruz? Sonların farkındayım ve çok saçma değil mi bu durum? Mesela bir nomad olarak Panam'in klanına katılıp, Afterlife'ı yönetmeye devam eden bir efsane olarak neden oynayamıyorum? Kendi içkimden neden sipariş edemiyorum? Oyundaki işbitiriciler neden bana mesaj atıp tebrik/tehdit etmiyor? Farklı karakterler neden benden iş istemiyor? Oyun boyunca kazandığımız 'saygı' ne işe yarıyor?
Verilecek çok örnek, sorulacak çok soru var ancak şu an için yeter diye düşünüyorum. Biraz da siz örnek verin. Başlıkta sorduğum soruya geçerken iki örnek video ekliyorum, izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz. Bu oyuna bug ve optimizasyon güncellemelerinin dışında hikaye güncellemesi gelir mi? Vaat ettikleri oyunun %40'ını görmüş gibiyim. Ben mi yanlış bir beklentiye girdim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

bu konu oyunun bug ve optimizasyon sorunlarıyla alakalı değildir. Spoiler içerir.
birçoğunuz gibi ben de oyun çıkana kadar yayımlanan fragmanları tekrar ve tekrar izledim. Seçtiğimiz hayat ile hikayeyi bitirmek en az bir haftamı alır diye umdum ancak oyunu oynarken kendimi tester gibi hissettim.
Hikayede birden çok açık kapı varken hiçbiri hikayenin sonuna, bize, şehre etki etmiyor. Yakın dostumuz Jackie'den tutunda belediye başkanına kadar. Açıkçası oyunun sonunda Jackie'nin, adam smasher gibi bir 'varlığa' dönüşeceğini, onunla kapışacağımızı, hatta bu teknolojiyle Johnny'i ve kendimizi kurtarabileceğimizi düşünmüştüm. O kadar teknoloji ve imkanın olduğu bir dönemde bilincimizi bir çipe aktarabiliyorken, beden üretme/klonlanma olmaması da ayrı bir komedi bana kalırsa.
Daha temel bir örnek, şehirde olanca ikonik bölge var. Bir baraj, elektrik santralleri vs. hikayeyi oynarken bu yerlerle bir şekilde etkileşime geçebilirdik. Mesela bir amaç uğruna barajı yıkardık ancak bunun sonucunda o bölgeyle ilişkilerimiz, hatta oyundaki diğer karakterle ilişkilerimiz etkilebilirdi. Saygınlığımız düşebilir, bize tavır alabilirlerdi. İşbitiricilerden görev almamızı ya da edindiğimiz kazancı etkileyebilirdi. Hatta daha uç bir örnek; sevgilimiz bizi terk edebilirdi.
Sevgilimiz olduğunda ve görevleri bittiğinde bir daha konuşmuyoruz, diğer karakterlere bir etkisi olmuyor. Bir anda karakter resmen yok oluyor. Çevremizdeki diğer karakterler için de geçerli bir durum. Kendi kendime şunu sordum, neden CDPR bu karakterle ortak olarak görevlere gitmemize olanak vermemiş? Yanlarına gidip, arayarak ya da mesaj atarak yardım isteyebilirdik. Evet biraz basit ama bu şekilde yok olmalarından daha iyi olurdu bence.
Ve merak ettiğim bir diğer konu hikaye bitince neden night City'de kalamıyoruz? Sonların farkındayım ve çok saçma değil mi bu durum? Mesela bir nomad olarak Panam'in klanına katılıp, Afterlife'ı yönetmeye devam eden bir efsane olarak neden oynayamıyorum? Kendi içkimden neden sipariş edemiyorum? Oyundaki işbitiriciler neden bana mesaj atıp tebrik/tehdit etmiyor? Farklı karakterler neden benden iş istemiyor? Oyun boyunca kazandığımız 'saygı' ne işe yarıyor?
Verilecek çok örnek, sorulacak çok soru var ancak şu an için yeter diye düşünüyorum. Biraz da siz örnek verin. Başlıkta sorduğum soruya geçerken iki örnek video ekliyorum, izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz. Bu oyuna bug ve optimizasyon güncellemelerinin dışında hikaye güncellemesi gelir mi? Vaat ettikleri oyunun %40'ını görmüş gibiyim. Ben mi yanlış bir beklentiye girdim?

V'nin her sonda 6 aylık ömrü kaldığı için oyuna oradan devam edemiyorsunuz ve her şey geçersiz sayılıyor. Şunu net söyleyebilirim ben oyunu çok beğendim gayet de büyük keyifle bitirdim ancak sizin kurguladığınız bu olay örgüsü Jackie'nin smasher olması vs çok çok daha güzel geldi. Keşke senaryoda sizden destek alsalarmış :) üstelik jackie bu kadar kısa sürede bu kadar sevdirip bu kadar hızlı öldüren bir yapımcı ekip ilk defa görüyorum. Şehir hayatı yaşıyor gerçekten ve inanılmaz harika tasarlanmış ama etkileşim konusunda dediklerinize katılıyorum çoğu noktada uzaktan bakıp "vay be ne güzel tasarlamışlar" demekten öteye gidemiyorsunuz. En çok üzüldüğüm nokta kendi bitirdiğim sonda afterlife patronu oluyordum lüks dairede uyanıyordum falan ama oyun oynamama izin vermedi işte maalesef.

@Palamutkafali
Ben de sizin oynadığınız sonu kastederek, oyun boyunca yaşadığımız onca olay, aldığımız onlarca kararın sonunda bu şekilde kilitlenmek ve kısıtlanmaya tepki gösteriyorum. Oyunun türü rol yapma iken nasıl bu şekilde verdikleri materyalleri, harcadıkları emekleri hiç ettiler... Oyunu oynarken ben de eğlendim orası ayrı tabii. Sadece oyun için çok üzgünüm.

Oyunu daha yeni bitirdim. Dediklerinizde haklsınız. Benim Johny'i başka bir beden ile hayata döndürmek gibi ümidim vardı açıkçası. Mesela Smasher'in bedenine Johny'i koysak güzel olmaz mıydı? Eski düşmanın bedeni Johny'nin yeni bedeni. Nefret etiği adamın bedenini alıyor. Maalesef yapmamışlar galiba. Diğer konularda ise şehir gerçekten çok güzel ve canlı ama siz yokmuşsunuz gibi davranıyor. NPC'ler sizi takmıyor.

@Palamutkafali
ben de sizin oynadığınız sonu kastederek, oyun boyunca yaşadığımız onca olay, aldığımız onlarca kararın sonunda bu şekilde kilitlenmek ve kısıtlanmaya tepki gösteriyorum. Oyunun türü rol yapma iken nasıl bu şekilde verdikleri materyalleri, harcadıkları emekleri hiç ettiler... Oyunu oynarken ben de eğlendim orası ayrı tabii. Sadece oyun için çok üzgünüm.

Maalesef. Hikaye bakımında hala Fallout New Vegas kadar çeşitli bir oyun yok gözümde oysa ki Cyberpunk bunu kırar sanıyordum. Yaptığı şeyleri çok iyi yapan, bazılarını kısmen iyi yapan ama vaat edilen bazı şeyleri yapamayan bir oyun gözümde Cyberpunk. Sorunlu olmasını dahil etmiyorum o zaten bambaşka bir olay.

@Fear77, @Palamutkafali peki sizce hikaye güncellemesi alır mı oyun?

Ana hikayeyi kastediyorsanız tabii ki hayır. DLC olarak kastediyorsanız kesinlikle evet ve zaten kendileri de açıkladılar. Ben DLC konusunda CD Projekt'e sonuna kadar güveniyorum. Witcher 3 DLC'leri resmen yeni oyun gibilerdi. Yeter ki sorunsuz ve kısa olmasın.

@Palamutkafali
Oyunun finalinden sonra tekrar oynayamıyoruz. Bu durumda olası DLC çok kısıtlı bir dünyaya sahip olacaktır diye düşünüyorum. Tahminim Jackie'nin hikayesi DLC olarak işlenebilir. Şahsen kişisel olarak bir şekilde Johnny ve Panam için bir hikaye, Adam Smasher için de Doom tarzı bir mod DLC'si isterdim ama hiç beklemiyorum tabii.

Oyunun hikaye/yetenek puanı oranından bahsederek sorumu tekrarlamak isterim. 20 saatlik hikaye de ne kadar gelişip, implant takabiliriz? Ve keşke oyun boyunca aldığımız implantlar oyunun sonuna etki etseydi. Çok fazla implanta sahip olmanın bizi bir makineye dönüştürmesi fikri yani. Hatta Johnny ve diğer karakterler bizi uyarıp, eleştirebilirlerdi gibi.

Geri
Yukarı