Sürprizbozan Darling in the Franxx sizi neden memnun etmedi?

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hiro'nun kendisini boş yere feda etmemesini. Veya hiç VIRM'ları yok etmeye uğraşmayıp Dünya'ya normal şekilde gelip yeni Dünya'yı güzelleştirmelerini.
Zero Two benliğini arayıp ve en sonunda zor yollardan bile olsa bulan bir kişi bence. Kötü olduğunu düşünmüyorum. VIRM'ın peşinden gitmeseler VIRM elbette bir gün gelip yine Dünya'nın baş belası olacaktı. Tüm insanlığı ve Dünya'yı kurtarmak adına yaptılar bunu.

Zero Two benliğini arayıp ve en sonunda zor yollardan bile olsa bulan bir kişi bence. Kötü olduğunu düşünmüyorum. VIRM'ın peşinden gitmeseler VIRM elbette bir gün gelip yine Dünya'nın baş belası olacaktı. Tüm insanlığı ve Dünya'yı kurtarmak adına yaptılar bunu.
Ama başarısız oldular.

Tatmin edici bir final yapma potansiyeli bulunan olay akışına sahipti. Özellikle son bölümleri bu beklentiyi had safhalarda tutmaya yetiyordu.

Baş karakterlerin yaptığı radikal hamleler, aldıkları anlık kararlar, sosyal ilişkilerindeki kopma noktaları; Baba'ya olan inancın ve itibarın kesilmesi/sorgulanması ardından da bu bağlamda patlak veren anlık kırılma noktaları vs. vs. gibi etkenler göz önünde bulundurulduğunda, aslında çok daha sağlam ve iyi bir final yapılabilirdi diyorum.

Açıkçası tepkileri bu nedenlerden ötürü doğal karşılıyorum. Hele ki sonlara doğru Hiro'nun (yanlış hatırlıyor olabilirim izlememin üzerinden bayağı süre geçti) Zero Two'yu kurtarmak adına hâl ve hareketleri, sürekli bilfiil hareket halinde olması; diğer karakterlerin ikiliyi tam anlamıyla kabullenmeleri ve bir arada tutmak adına çaba içerisine girişmeleri, onların adına endişelenmeleri gibi tonla madde bana tam anlamıyla iyi bir finalin sinyallerini veriyordu. Beklentilerim muntazam doğrultuda olamamakla birlikte bu yöndeydi.

Ama başarısız oldular.
Dünya tamamen yeniden inşa edildi hocam. Her şey tamamen değişti. 13. Birlik eskiden beri hayali olan yetişkini olmayı başardı ve VIRM gayet yok oldu gibi görünüyor. Yok olmamış olsaydı bile bu Dünya için yaptıkları mücadeleyi hiçbir şeye değişmezdim.

İchigo çöp (!)

Sonu hariç cidden çok güzel bir animeydi.
İchigo ablamızı severiz. Zira final bence ona güzel yaradı. O da çocuk sahibi oluyor :) Hiro'ya olan bağlılığı beni açıkçası üzüyordu.

Deli etti kendini resmen. Sonu her ne kadar aceleye gelmiş olsa bile benim memnun olmadığım bir son değildi. Çok daha iyi yapılabilirdi, o ayrı tabii ki.
Açıkçası tepkileri bu nedenlerden ötürü doğal karşılıyorum. Hele ki sonlara doğru Hiro'nun (yanlış hatırlıyor olabilirim izlememin üzerinden bayağı süre geçti) Zero Two'yu kurtarmak adına hâl ve hareketleri, sürekli bilfiil hareket halinde olması; diğer karakterlerin ikiliyi tam anlamıyla kabullenmeleri ve bir arada tutmak adına çaba içerisine girişmeleri, onların adına endişelenmeleri gibi tonla madde bana tam anlamıyla iyi bir finalin sinyallerini veriyordu. Beklentilerim muntazam doğrultuda olamamakla birlikte bu yöndeydi.
Açık konuşmak gerekirse Hiro'nun hal ve hareketleri başından beri Zero Two'ya resmen aşık olmuş şekildeydi. Animenin ortasına ve sonlarına doğru resmen onun için canını verecek kıvama gelmişti zaten. Diğer karakterlerin o ikiliyi bir arada tutması aslında o diğer karakterleri huzura erdiren ve kurtaran bir şeydi. Belki hatırlarsınız tam sonlara doğru Hiro yorgun düşüyordu ve VIRM'in yaptığı bir çeşit şeyler yüzünden bayılıyordu.

Hiro bayıldığı için Zero Two çok fazla hasar almıştı. Hatta bunu resim ile göstermek istiyorum.

Screenshot_12.png

Bu hale gelmelerine rağmen Zero Two Dünya'da olanlara yardım çağrısı yapıyor ve o diğer karakterler günlerce, haftalarca, aylarca ve yıllarca onlar için dua ediyor. Bu çok anlamlı bir şey. Onların gücü, iyi dilekleri, inançları ve duası sayesinde yeniden hayata dönüp VIRM'i yok ediyorlar. Dünya'yı hep beraber kurtardılar diyebiliriz :)

Son düzenleme:
Onların gücü, iyi dilekleri, inançları ve duası sayesinde yeniden hayata dönüp VIRM'i yok ediyorlar. Dünya'yı hep beraber kurtardılar diyebiliriz.
Son sahnede verilmek istenen mesajı bir türlü anlayamadım doğrusu. Ağacın altındaki iki çocuğu Zero Two ve Hiro ikilisinin siluetinde gördüğümde "Reenkarne mi oldular acaba?" diye bayağı düşünüyordum çünkü aklıma, hikâye ile sonu bağdaştırabilecek daha bağlayıcı bir fikir gelmemişti. Bölümlerde verilen ince mesajların da etkisiyle "Yeni bir hikaye başlıyor" yazısı biraz bu konuda düşündürtüyor doğrusu.

Belki de ben derin düşünüyorumdur...

VIRM ile savaşırlarken VIRM'in son sözlerinde, ikiliye ve Dünya'ya verdiği gözdağı da bunun yanında 'acaba' sorularımı destekler nitelikteydi.

Bunun yanı sıra tekrardan sondaki "Yeni bir hikaye başlıyor." gibisinden bir yazı belirdiğinde, aynı olayların farklı kişiler tarafından bir döngüyle yaşatılabileceğini ve bu bağlamda, tekrardan benzer mücadelelerin verileceği ihtimali de düşündürtüyor açıkçası.

Yani, en azından konu bütüne baktığımızda ve kafa yorup son anları göz önünde bulundurarak 'Verilmek istenen mesaj nedir?' diye düşündüğümüzde, senaryonun yönlendirilme esasında bu çıkarıma varılması gerektiği düşüncesi aşılanmaya çalışılıyormuş gibi geliyor.

Son sahnede verilmek istenen mesajı bir türlü anlayamadım doğrusu. Ağacın altındaki iki çocuğu Zero Two ve Hiro ikilisinin siluetinde gördüğümde "Reenkarne mi oldular acaba?" diye bayağı düşünüyordum çünkü aklıma, hikâye ile sonu bağdaştırabilecek daha bağlayıcı bir fikir gelmemişti. Bölümlerde verilen ince mesajların da etkisiyle "Yeni bir hikaye başlıyor" yazısı biraz bu konuda düşündürtüyor doğrusu.

Belki de ben derin düşünüyorumdur...

VIRM ile savaşırlarken VIRM'in son sözlerinde, ikiliye ve Dünya'ya verdiği gözdağı da bunun yanında 'acaba' sorularımı destekler nitelikteydi.

Bunun yanı sıra tekrardan sondaki "Yeni bir hikaye başlıyor." gibisinden bir yazı belirdiğinde, aynı olayların farklı kişiler tarafından bir döngüyle yaşatılabileceğini ve bu bağlamda, tekrardan benzer mücadelelerin verileceği ihtimali de düşündürtüyor açıkçası.

Yani, en azından konu bütüne baktığımızda ve kafa yorup son anları göz önünde bulundurarak 'Verilmek istenen mesaj nedir?' diye düşündüğümüzde, senaryonun yönlendirilme esasında bu çıkarıma varılması gerektiği düşüncesi aşılanmaya çalışılıyormuş gibi geliyor.
Derin düşünmek değil aslında. Cidden biraz tuhaf bitti. Reenkarne olma gibi bir olay bana gayet mantıklı geliyor. Ağacın altında onlar belirmeden önce gezegen içinde Hiro ve Zero Two'nun konuşması var, birbiriyle konuşuyorlar ve o ikisini temsil eden bir mavi, bir kırmızı nokta var.

O noktalar Dünya'ya iniyor ve o ağacın içine giriyor. Sonra o iki çocuk ortaya çıkıyor. Sizin dediğiniz dışında akla pek bir şey gelmiyor zaten.

Screenshot_14.png

Zira birbirlerine verdikleri bir söz var. Her zaman birbirlerinin yanında olacaklar. Her ne olursa olsun ruhlarının bir şekilde bir yerlerde mutlu olduklarına inanıyorum ben. Aynı Hiro'nun "Seninle bir oluyorum" dediği gibi.

O iki çocuğun olayını kesin olarak bilmemekle beraber ne olursa olsun Zero Two ve Hiro'nun beraber olduğuna bence emin olabiliriz.

Zero Two animenin sonlarına doğru uzay gemisine dönüştüğünde anime benim için bitmişti zaten. Ömrümde bunun kadar saçma çok az şey gördüm. İkinci olarak Evangelion'a ne kadar benzetmeye çalışsalarda benzetememeleri ve ortaya vasat bir yapımın çıkması. Güzel bir anime değildi. Ama anime izlemeye yeni başlayan kişiler tarafından izlenebilir.

Zero Two animenin sonlarına doğru uzay gemisine dönüştüğünde anime benim için bitmişti zaten. Ömrümde bunun kadar saçma çok az şey gördüm.
Orada pek bir şey beklenemezdi bence. Dünya üzerinde taşlaşmış bedeni bir anda uzaya mı çıkacaktı? Saçma olurdu bence. Benim açıkçası sonla ilgili iyi bulamadığım tek taraf bir anda art arda 2 yıl, 5 yıl, 8 yıl geçmesi.

Evangelion'u en kısa süre içinde izlemek istiyorum. Çünkü Darling'e yapılan eleştiriler sürekli bu anime aracılığı ile yapılıyor. Bakalım söylendiği kadar var mı?
Güzel bir anime değildi. Ama anime izlemeye yeni başlayan kişiler tarafından izlenebilir.
Sırf sonu beklenildiği gibi olmadığı için yabana atılacak bir anime olmadığını düşünüyorum. Neredeyse tartışmasız orta ve ilk bölümleri muazzamdı bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı