Sürprizbozan RDR 2 Final eleştirisi

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Micah kısmı oyun başından beri çok tahmin edilebilir duruyordu. Bir yerde kesin ihanet edecek bu şerefsiz diyordum sürekli. Abigail'e asılmaları, herkese kötü davranmasi, sadistliği, son kamp yerindeki köpeği muhtemelen öldürmüş olması falan her şeyiyle pislik akıyor her yerinden. Oyunun daha ilk dakikalarında kurtardığımız kadın Sadie Adler'a Dutch ve Arthur olmasa muhtemelen tecavüz edecekti. Konuşması bile çok alaycı ve rahatsız edici. Arthur'un eliyle öldürmeyi çok isterdim.

Dutch'ın bu kötü değişiminde şüphesiz onu kötü yola yönlendiren, sürekli aklına giren Micah'tı ve Dutch'ı dizginleyen, onun kardeşi gibi olan da Hosea idi. Hosea öldükten sonra keskin bir değişim geçirdi Dutch. Oyun bittikten sonra teorilere daldım. Acaba Hosea'nın yakalanmasında Micah'in bir parmağı var mıydı veya O'Driscollerin bizi yakalamasında. Nihayetinde koca çeteyi felakete sürükleyen farenin teki olan Micah oldu. Micahin ihaneti tahmin edilebilir olsa da ben sindire sindire yavaşça olan bu karakter değişimlerini çok beğendim. Ben ilk oyunu oynamamıştım ve hikayeyi bilmiyordum. Başta Dutch'ı ne kadar sevmiştim ve zamanla Arthur gibi eylemlerini ben de sorgulamaya başladım. Harika bir deneyimdi. Harcadığım her bir liraya değdi.

Son düzenleme:
Micah kısmı oyun başından beri çok tahmin edilebilir duruyordu. Bir yerde kesin ihanet edecek bu şerefsiz diyordum sürekli. Abigail'e asılmaları, herkese kötü davranmasi, sadistliği, son kamp yerindeki köpeği muhtemelen öldürmüş olması falan her şeyiyle pislik akıyor her yerinden. Oyunun daha ilk dakikalarında kurtardığımız kadın Sadie Adler'a Dutch ve Arthur olmasa muhtemelen tecavüz edecekti. Konuşması bile çok alaycı ve rahatsız edici. Arthur'un eliyle öldürmeyi çok isterdim.

Dutch'ın bu kötü değişiminde şüphesiz onu kötü yola yönlendiren, sürekli aklına giren Micah'Ti ve Dutch'ı dizginleyen, onun kardeşi gibi olan da Hosea idi. Hosea öldükten sonra keskin bir değişim geçirdi Dutch. Oyun bittikten sonra teorilere daldım. Acaba Hosea'nın yakalanmasında Micah'in bir parmağı var mıydı veya O'Driscollerin bizi yakalamasında. Nihayetinde koca çeteyi felakete sürükleyen farenin teki olan Micah oldu. Micahin ihaneti tahmin edilebilir olsa da ben sindire sindire yavaşça olan bu karakter değişimlerini çok beğendim. Ben ilk oyunu oynamamıştım ve hikayeyi bilmiyordum. Başta Dutch'ı ne kadar sevmiştim ve zamanla Arthur gibi eylemlerini ben de sorgulamaya başladım. Harika bir deneyimdi. Harcadığım her bir liraya değdi.

Evet vardı o saint denis banka soygununda bile diye cete uyeler siyah giyinirken micah beyaz giydi o da pinkertonlular onu diger uyelere gore daha hizli ayırt edebilmeleri için

Arthur çok dayanıklı bir adamdı, hasta haliyle bile kovalamacalara kavgalara girebilen bir adamdı, finalde de Micah'ı alt etmek üzereydi. Hasta olmasa muhakkak kazanırdı. O hastalığı da oyunun bir içeriği sanıp her yerde ilaç aramıştım, bundan dolayı ölmek çok üzmüştü :D
Gerçekten ben de ilaç aramıştım ve oyunu kendime zehir ettim.😪
Sonra oyuna yeniden başlayıp hastalığa yakalanmamayı denedim ama zaten o hastalıkla ilgili spoilerı da yiyince anladım.😅
Merhaba, millet ben Red Dead Redemption 2'yi 2 yıl önce bitirdim ama sonda kafam bir olaya takıldı.

Acaba Arthur sonda Micah ile dövüşürken tüberküloz olamasaydı o dövüşü kazanır mıydı?
Dutch olmasa kazanıyordu zaten(?)

Gerçekten ben de ilaç aramıştım ve oyunu kendime zehir ettim.😪
Sonra oyuna yeniden başlayıp hastalığa yakalanmamayı denedim ama zaten o hastalıkla ilgili spoilerı da yiyince anladım.😅

Dutch olmasa kazanıyordu zaten(?)
Tabi ki. Sağlıklı bir Arthur Dutch ve Micah'ı aynı anda alır zaten.
Arthur hastalıklıyken bile o kadar maceradan maceraya koşturdu. Komik mi ?

Son düzenleme:
Tükürükten aklıma geldi. Parayı tahsis etmek için gittiğimiz adamdan bize tüberküloz geçiyordu. Aslında oyuna minik bir RPG öğesi eklenerek, ölmememiz sağlanabilirdi :) O adamı dövmeden parayı isteyebilir ve yolumuza devam edebilirdik. Çünkü diğerlerine şiddet uygulama seçeneği bize bırakılıyordu. Tüberküloz kaptığımız sahnede ise bize seçenek bırakmadan adamı dövmek zorunda kalıyorduk. Finali etkileyen küçük bir dokunuş olmuş olurdu. Sergilediğimiz kötü davranışa göre tüberküloz olup ölürdük. Veya adama dokunmadan iyi yaklaşımdan ötürü sonda ölmemiş olurduk :) Benim de aklıma hep bu takılır. Çünkü Arthur'un ölümü en azından dimdik ayakta çatışarak olmalıydı. Adamın tekinin tükürüğüne kurban gittik.
Oyunun hikayesine ters olurdu bence. Kefaret temasını en iyi bu şekilde işleyebilirlerdi. İyi ki öyle bir seçenek koymamışlar. Oyun boyunca o kadar çatışmadan, soygundan, kurşundan sağ çıkıp zavallı bir adam yüzünden ölüme gitmesi çok etkileyici bir olay bence. Arthur da bu noktada "gerçekten" tüm hayatı boyunca neler yaptığını, o duruma nasıl geldiğini görüp sorguluyor.

Oyunun hikayesine ters olurdu bence. Kefaret temasını en iyi bu şekilde işleyebilirlerdi. İyi ki öyle bir seçenek koymamışlar. Oyun boyunca o kadar çatışmadan, soygundan, kurşundan sağ çıkıp zavallı bir adam yüzünden ölüme gitmesi çok etkileyici bir olay bence. Arthur da bu noktada "gerçekten" tüm hayatı boyunca neler yaptığını, o duruma nasıl geldiğini görüp sorguluyor.
Zaten öylesine acaba olabilir mi diye kafama takılmıştı. Yoksa hikaye bakımından güzel bir mesaj veriliyor. Etme bulma dünyası kısaca :)

Geri
Yukarı