Sürprizbozan The Last of Us hakkındaki düşünceleriniz

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İnsanların çok büyük kısmı hakkaniyetli davranacak vicdani gerekliliğe sahip değiller. Metacritic kullanıcı puanlarına bakıyorum ve bunu çok net görüyorum. Oyunun tek yanı hikaye mi? Grafikler, sesler, müzikler, atmosfer, mekanikler, yapay zeka, oynanabilirlik, bölüm tasarımı gibi bir sürü kriteri daha var ama sırf hikayeyi beğenmedikleri için puanlamada ölümüne gömen on binlerce kişi var.

Hikayesini beğenmemişsindir de sadece hikaye kriterinden yola çıkarak diğer bir sürü kriteri göz ardı edip bu kadar özenilerek yapılmış oyuna 0-1-2-3 verenlerle asla özel hayatımda muhatap olmam. Haksızlıktan başka bir şey değil, bu konuda bile vicdanıyla mantığını bağdaştıramayacak kadar zayıf meziyetleri olanlar yarın öbür gün en yakınlarının da hakkını yer.
O zaman Mafia 3'te iyi oyun. Onun da grafikleri güzeldi. Ama senaryo diye birşey yok.

O zaman Mafia 3'te iyi oyun.
Müthiş bir örnek, müthiş anlamışsın söylenileni. Bak bakalım yukarıda kaç tane kriter saymışım?

Grafikler, sesler, müzikler, atmosfer, mekanikler, yapay zeka, oynanabilirlik, bölüm tasarımı, hikaye.

Grafikleri güzel diye oyuna güzel dediğimi nasıl çıkarabildin çok merak ediyorum... Mafia 3 karakterden de, hikayeden de, oynanabilirlikten de, bölüm tasarımından da çok kötü durumdaydı. Sen hâlâ Mafia 3 de iyi oyun o zaman, grafikleri güzeldi diyorsun. Daha söylenileni, okuduğunu anlayamamışsın burada laf söylüyorsun.

Yönetime sesleniyorum, üye olan herkese üyelik sırasında bir mantık sorusu sorun. Okuduğu paragrafın ana fikrini çıkaramayanları üye olarak almayın.

Şaka gibi, yukarıda bir sürü kriteri üşenmeyip saymışım hâlâ biri çıkıp "ama grafikleri güzel o zaman Mafia 3 de iyi oyun" diyebiliyor...

Bu oyun bu kadar kriterden sadece hikaye içindeki karakter yerleşimlerinde bence de başarısız, yapay zeka da sonraki zayıf kısmı. Geri kalan 6 kriterde bu oyun bu kadar iyiyken 1 kriterde çoğu kişiye göre kötü, 1 kriterde ortalama diye koca oyuna 0-1-2 verilmez. Hikaye bu oyunda önemli diye 1 değil 2 puan kırarsın hatta git 3 puan kır neyse, 9-10 puan birden kırıp puanlama yapmak ne demek? Saçmalık.

Son düzenleme:
Müthiş bir örnek, müthiş anlamışsın söylenileni. Bak bakalım yukarıda kaç tane kriter saymışım?

Grafikler, sesler, müzikler, atmosfer, mekanikler, yapay zeka, oynanabilirlik, bölüm tasarımı, hikaye.

Grafikleri güzel diye oyuna güzel dediğimi nasıl çıkarabildin çok merak ediyorum... Mafia 3 karakterden de, hikayeden de, oynanabilirlikten de, bölüm tasarımından da çok kötü durumdaydı. Sen hâlâ Mafia 3 de iyi oyun o zaman, grafikleri güzeldi diyorsun. Daha söylenileni, okuduğunu anlayamamışsın burada laf söylüyorsun.

Yönetime sesleniyorum, üye olan herkese üyelik sırasında bir mantık sorusu sorun. Okuduğu paragrafın ana fikrini çıkaramayanları üye olarak almayın.

Şaka gibi, yukarıda bir sürü kriteri üşenmeyip saymışım hâlâ biri çıkıp "ama grafikleri güzel o zaman Mafia 3 de iyi oyun" diyebiliyor...
Pekâlâ yanlış anlamış olabilirim ama söylediğiniz sözler kırıcı oluyor. Bir cümleyle benim mantığımı sorgulayamazsınız.

Bir cümleyle benim mantığımı sorgulayamazsınız.
Doğru düzgün bir noktadan yaklaşsan hiç kırıcı da olmam, tartışma konusunda forumdaki en ılımlı bakış açısına sahip üyelerden biriyim. Havacılık ve F1 bölümlerinde de bunu görebilirsin ama sen kalkıp yazdığım o kadar şeyi tek bir yerinde yakalayıp laf edersen tepemin atması ve mantığını sorgulamam gayet normal.

Oyunun hikayesini beğenmeyenlere laf etmiş miyim? HAYIR.
Oyunun ana karakterini sevmeyenlere laf etmiş miyim? HAYIR.
Oyunun sadece grafikleri güzel diye oyun güzeldir demiş miyim? HAYIR.

Oyunun bir sürü kriterinden sadece 1 tanesini beğenmedikleri için hak yiyen, oyuna 0-1-2 verenlere laf etmiş miyim? EVET.

Son düzenleme:
Grafik: 10 üzerinden 9.
Müzik: 10 üzerinden 8.5.
Mekanik: 10 üzerinden 7.75.
Yapay zeka: 10 üzerinden 8.25.
Oynanabilirlik: 10 üzerinden 6.75.
Bölüm tasarımı: 10 üzerinden 8.75.
Hikaye: 10 üzerinden 4.25.
Evet çıkması yıllarca beklenen oyunun hikayesi yüzünden ne kadar leş bir hale düşebileceğini görüyorsunuz.

@Hydro2K Hikayenin benzer olduğunu ama Ellie'yi oyuncular tarafından sevilecek, kendini sürekli geliştiren ve haklı taraflarını korumayı başaran bir karakter olarak düşün. Abby'yi de gerçek anlamda kötü bir karakter olarak düşün ve Ellie'nin gerçekten de Joel'in intikamı için tamamen haklı sebeplerle kötü karakterin peşine düştüğünü düşün. Bu kadar eleştirir miydin?

Bence sorun senaryodan çok ya stüdyonun tercihi ya da ayarlamayı yapamamaları nedeniyle asıl bağ kurmamız gereken karakteri itici yapıp, kötü karakter olarak intikam almamızı isteyeceğimiz bir karakteri sempatik ve haklı yapmak oldu. İşin içine Ellie'nin cinsel tercihini de ekleyince zaten kafadan oyuncuların yarısı karakterden nefret etmiş oldu. Üstüne atarlı ergen ve laftan anlamaz bir kalın kafalı olmasıyla bu oran %99'a falan çıkmış oldu.

Sony Türkiye'nin altına yaptığım yorumu aynen kopyalıyorum:

"Böylesine potansiyeli olan bir oyunu nasıl batırdınız anlamadım. Pintipanda bile finalinde açtı ağzını, yumdu gözünü. En çok kızdığım nokta; egosu yüksek bir kişiye (Neil Druckmann) böylesine bir oyunu teslim etmek. Diyeceksiniz ki, "İlk oyunu da o adam yaptı." Evet, yaptı ama ilk oyundaki fark yönetmen kadrosuydu. Şimdiki oyunda ne yönetmen kadrosu kaldı ne de adam akıllı hikâye yazacak biri. Yazık oldu güzelim oyuna... Teknik olarak muhteşem, hikâye olarak Netflix dizisi..."

@Salih METİN Doğru hikaye olarak Netflix dizisi gibi, üstüne ana karakterle oyuncuları bağdaştırmakta başarısızlar. Hikayesini eleştirirsin, ana karakterini eleştirirsin de diğer açılardan bu kadar üst düzey bir oyuna 0-1 verenlerin yaptığı doğru mu? İşte vicdanla mantığı bağdaştırıp bağdaştıramayanlar burada meydana çıkıyor, 31 yaşına geldim ve bu sürede öğrendiğim tek şey varsa insanların çok büyük kısmının bu 2 erdemi bir araya getiremediği.

Bunun ne demek olduğu anlamak için ya büyük haksızlıklara uğramış olmak ya da içinde bulunduğun bir projenin sadece tek bir departmanın insanların geneline hitap etmemeyi tercih etmesi yüzünden senin emeklerinin de çöpe atıldığına şahit olmak gerekiyor. Bunların ikisini de yaşadım ve burada asla geri adım atmayacağım bir şeyi söylüyorum: Vicdanı ve mantığını bir araya getiremeyen hiçbir insanın benim gözümde sıradan bir primattan farkı yok.

Oyunun hikayesi kötü olur: 0-1 puanı bas.
2020 yılında kötü grafikli oyun çıkar: 0-1 puanı bas.
Oyun müzikleri kötü olur: 0-1 puanı bas.

Peki oyunların geri kalan kriterleri? Onların hakkını vermek yok, 0-1 puanı bas. Linç edeceğiz ya... Hayatında hiçbir şey yapamamış, hiçbir şeyin parçası olamamış, hiçbir şeye objektif bakamayan insancıkların sayı çoğunluğunu kullanarak yaptığı linçlere hiç tahammülüm yok.

NOT: Oyunu inceleyen profesyonel kurum ve kişilerin hikayeyi göz ardı etmesini de hoş bulmadım. Ya hikaye profesyonellerin gözünden bakınca iyi ama biz anlamıyoruz ya da inceleyen profesyoneller için puanlamada hikaye kriteri olmaması gerektiği kadar arka planda bırakılmış.

Son düzenleme:
Bu konuyu tartıştım ve her zaman tartışacağım, hikaye gayet iyiydi. Her 2 oyunu 3 defadan fazla bitirmiş biri olarak söylüyorum. İntikam duygusunu çok güzel yaşattı oyun, empati kurdurttu insanlara.

Yeni konular

Geri
Yukarı