Spor yaparak kilo alabilir miyim?

Jake Peralta

Hectopat
Arkadaşlar, 16 yaşına gireceğim. Boyum 1.80 ve 62 kiloyum. Dış görünüş olarak çok zayıf olmasam da yinede biraz kendimi zayıf hissediyorum. Bu arada yemek yeme konusunda sıkıntım yok. Çok yiyorum ama almıyorum. Doktor bünye ile alakalı olduğunu söyledi. Eğer spora gidersem kilo alır mıyım? Bu arada asıl amacım kas yaparak vücudumu şekillendirmek.

Tabii ki alabilirsin. Kalori fazlası oluşturmalı, bol su içmelisin. Ağırsağlam, EgeFitness gibi kanallardan daha ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsin. Araştırman ve deneyip bu işe vakit ayırman gerek. Hadi kolay gelsin.

Kilo alınır ama önemli olan sağlıklı kilo almak. Yağ kütlesi değil de kas kütlesi kazanmak. Bunun için internette bir ton kaynak var. Araştırmaya başlasan devamı çorap söküğü gibi gelir.

Hocam spor yapınca bol bol yemek yemeniz lazım. Az spor yapsanız bile bol yemek lazım. Böyle 3-4 ayda 5 kg rahat bir şekilde alırsınız. Hem kuvvetlenir,hem de kilo alır kalıplanırsınız.

Çok yemekten ziyade olay protein, karbonhidrat ve yağı ihtiyacın olan kadar alıp kalori fazlası yaratmakta yatıyor. Spor yapacaksın, sağlam besleneceksin ve iyi dinleneceksin. Kalori takibi yapmanı öneririm.

İdeal kilon 75-85 civarı. Ayda 3 kilo alarak ilerlersen 6-7 ayda çok değişirsin.

Kilo almak istiyorsanız yatmadan önce yemek yiyebilirsiniz. Ne kadar sağlıklı bilmiyorum. Ancak ben bu taktik ile 60 kilodan 75'e ulaştım.
Yatmadan önce yemek yemek, metabolizmayı hızlandırır ama uyku sıkıntısı yaşatır. Hemen uyuyamazsınız. Kilo alayım derken, hiç kimse bence normal hayat kalitesinin gitmesini istemez.

Aylardır spor yapan birisi olarak şu uyarıyı yapayım. Kilo alacağım diye yağlı ve sağlıksız yemeklerden kaçın, bol bol protein yemeye çalış. Tavuk, baklagiller, yumurta, hindi füme, peynir, sebze bu tarz yiyecekler ye. Kalori açığı oluştur. Atıyorum günlük alman gereken kalori 2500 ise sen 3000 al. Ve sabret elbet alırsın sağlıklı bir şekilde kilo. Ben spora 5 ay önce kilo vermek için başladım. Son 3 aydır kilo vermeyi bırakıp direk kas yapmaya odaklandım. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı