Sporcu beslenmesi nasıl olmalı?

ım_not_enough

Decapat
17 yaşındayım yeni spora başladım, internetten biraz araştırdım ama çok pahalı yedikleri şeyler, adam spordan önce kırmızı et + pilav yiyin diyor, ben her gün kırmızı eti nasıl alıyım? Başka bir kanalda kahvaltıda 7 yumurta yiyor. Galiba spor yapmak benim gibi fakirlere göre değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben başlayalı 2 yıl oldu

Sabah: 2 adet yumurta (ekmeksiz) yanında peynir ve zeytin bol sebze

Ara öğün:kefir ve bol sebze

Öğle: Bulgur pilavı ve Patates piyazı

Ara öğün:Bol sebze

Akşam: Az yağlı yoğurt ve patates (Kasede kumpirde olur) Bu yöntemi 1 yıldır yapıyorum ve hem kas yaptım hemdr kilo verdim.

Onlar abartı spor yapanlar için.

Haftanın her günü spor yapılmaz. Vücudun dinlenmeye ve yıkılan kasların onarımı için boş günlere ihtiyacı vardır.

Haftanın 3 günü spor yapmak idealdir. Spordan önce 2-3 yumurta, peynir, zeytin, salatalık, domates, yulaf ezmesi, bal, pekmez vs. yiyebilirsin.

Spordan sonra ise kırmızı ete göre daha çok bütçe dostu tavuk yiyebilirsin. Tavuk göğsü ortalama 10-15 TL. Yanına da pirinç pilavı yaparsın. Ayda 3-4 defa da kırmızı et tüketebilirsen iyi olur yine de. Hepsindeki fayda ayrı.

Günde 333 gr. tavuk göğsü yesen kilosu bimde 22 tl. Yani günde 7.5 tl tavuğa gidiyor. Bir tencere makarnanın 3/1'ini yesen bimde 1.60. 55 kuruş yapıyor. 8 tl tuttu. Şuan en ucuz kuruyemiş leblebi. Günde 100 gram yesen 1.5 tl. Toplam 9 tlye güzel bir gün geçirdin.

Eğer kütle yüksekse ve almanız gereken besin miktarı fazlaysa ne yazık ki ne kadar ucuz kaynak seçersen seç çok para gidiyor. İstediğin kadar yumurta ,bulgur , tavuk dışına çıkmasan da fazla para tutuyor. Ama görüyorum ki siz yeni başlamışsınız ve vücudun ihtiyaç duyduğu kalori düşük seviyelerdedir. Ucuz kaynaklar seçerek bunu başarabilirsiniz diye düşünüyorum.

Amacına göre beslenme şeklin değişir. Protein ve karbonhidrat alımına dikkat etmen gerekli. Protein alımını hesaplamak için kilonu 1-1.2 ile çarp. Karbonhidrat alımını da buradaki siteden hesaplayabilirsin. Sana ortalama bir fiyat çıkaracak olursak. Karbonhidrat için 1 paket makarnanın yarısı=1,25 ₺, 200 gram yulaf 3₺ ile tamamlayabilirsin. Kuruyemiş vs tüketirsen beyaz leblebiyi tavsiye ederim. Yulaf ile aynı fiyata ve besin değerine denk geliyor. Protein kısmı pahalı olan kısım. Günlük 90 gram civarı protein aldığını varsayalım. Bunun için günlük 400 gram civarı tavuk göğsü=12₺ yemen lazım. Yada 3 yumurta yer kalanı besin değerine göre tavuktan alırsın fiyat konusunda çok değişmez bu. işin içine süt vs girerse günlük sana bu 17-18 Tl'yi bulur. Afaki hesapladım reelde daha fazla da tutabilir daha azda.

Şimdi kaç para tutar bunlar üstadlar . 2 yıl içinde çok değişti ülkemiz maalesef.
3 yıllık konuyu hortlatmasaydın keşke ama mesajımı senin için tekrar güncelliyorum. Günlük makarna,yulaf,tavuk ve süt tüketiminden bahsetmişim. Tavuk göğsü kilo 45 TL olmuş şok,bim gibi marketlerde. Süt 7 TL. Yulaf 20 TL iyisi ucuzu 12 TL. Yumurta 30'lu 45 TL. Makarna 5-6 TL ama 4'e de var.
Sonuç yukarıda ki listeme göre günlük: 40 TL civarı yapıyor. Bu tüketime göre artabilir.
2019 asgari ücret 2000 listem 18-20 TL.
2022 asgari ücret 4250 listem 40-50 TL arası.

Geri
Yukarı