Spotify, Apple Music ve YouTube Music Karşılaştırması

İnceleme için teşekkürler.

Belirli kulaklıklarda Kayıpsız Ses özelliği açılabiliyor. Ekipmanlar dediğiniz Yüksek Çözünürlük Kayıpsız Ses için geçerli değil mi?
Eki Görüntüle 1275826
Evet yüksek çözünürlüklü kayıpsız sesten bahsediyorum. Kayıpsız ses özelliği AirPods vs. gibi cihazlarda kullanılıyordu sanırım.

Apple Music: Kayıpsız ses kalitesi.
Spotify: 320 Kbps OGG. Ortalama bir ses kalitesine sahip.

Youtube Music: Youtube Music için yüklenen müzikler 256 Kbps AAC, Youtube'dan çektiği müzikler 128 Kbps AAC.
Normal Youtube Video: 128 Kbps OPUS.

128 Kbps OPUS, 128 Kbps AAC'den daha iyi ses kalitesine sahip. Yani Youtube Music ile Youtube videolarını dinlemek, normal Youtube'a göre daha kötü ses kalitesine sahip.

320 Kbps OGG, 256 Kbps AAC'ye göre daha iyi ses kalitesine sahip. Yani Spotify'ın ses kalitesi Youtube Music'e göre daha iyi ama çok uçuk bir fark yok.

Yerel FLAC dosyaları ile müzik dinliyorum:
1642681908514.png

Apple Music: Kayıpsız ses kalitesi.
Spotify: 320 Kbps OGG. Ortalama bir ses kalitesine sahip.

Youtube Music: Youtube Music için yüklenen müzikler 256 Kbps AAC, Youtube'dan çektiği müzikler 128 Kbps AAC.
Normal Youtube Video: 128 Kbps OPUS.

128 Kbps OPUS, 128 Kbps AAC'den daha iyi ses kalitesine sahip. Yani Youtube Music ile Youtube videolarını dinlemek, normal Youtube'a göre daha kötü ses kalitesine sahip.

320 Kbps OGG, 256 Kbps AAC'ye göre daha iyi ses kalitesine sahip. Yani Spotify'ın ses kalitesi Youtube Music'e göre daha iyi ama çok uçuk bir fark yok.

Yerel FLAC dosyaları ile müzik dinliyorum:
Eki Görüntüle 1275943
Oppo Enco Buds kullanıyorum. Hepsinde ses kalitesi aynı geliyor. Bluetooth kulaklık olduğundan mı acaba?

Oppo Enco Buds kullanıyorum. Hepsinde ses kalitesi aynı geliyor. Bluetooth kulaklık olduğundan mı acaba?

O bütçeyle farkı anlamak zor.

Bir de kulaklığınız SBC ve AAC kodeklerini destekliyor. Büyük ihtimal 256 Kbps AAC kullanıyorsunuz.
Youtube Music'den daha kaliteli servislerin farkını anlamanız imkansız.

Bilgisayarda Linux veya telefonda LineageOS kullanıp SBC-XQ 600 Kbps kodeğini kullanabilirsiniz ama o bütçedeki bir kulaklığın hoparlörü yeterince detaylı ses veremeyeceğinden gene pek bir fark olmaz.

O bütçeyle farkı anlamak zor.

Bir de kulaklığınız SBC ve AAC kodeklerini destekliyor. Büyük ihtimal 256 Kbps AAC kullanıyorsunuz.
Youtube Music'den daha kaliteli servislerin farkını anlamanız imkansız.

Bilgisayarda Linux veya telefonda LineageOS kullanıp SBC-XQ 600 Kbps kodeğini kullanabilirsiniz ama o bütçedeki bir kulaklığın hoparlörü yeterince detaylı ses veremeyeceğinden gene pek bir fark olmaz.
Kodekleri tam çözemedim hocam ya. Hangisi iyidir, alırken neye dikkat etmeliyiz?

Kodekleri tam çözemedim hocam ya. Hangisi iyidir, alırken neye dikkat etmeliyiz?

Linux veya LineageOS kullanıyorsanız SBC-XQ (SBC Dual Channel) veya kulaklığınız destekliyorsa LDAC kullanabilirsiniz.

LDAC: En iyi kodektir ama şarjı hızlı bitirir. Kulaklığın desteklemesi gerek.

SBC-XQ ve aptX-HD: İkisi de benzer ses kalitesine sahip. SBC-XQ ile şarjınız daha uzun gider. Şu anda sadece Linux ve LineageOS SBC-XQ desteğine sahip. aptX-HD için kulaklığın desteklemesi gerek.

SBC ve aptX: Gönderen cihaz çok düşük bitrate ile göndermediği sürece 328 Kbps SBC ve aptX benzer ses kalitesine sahip. aptX biraz daha iyi ses kalitesine sahip ama aptX için kulaklığın desteklemesi gerek.

AAC: Genellikle Apple cihazlar kullanır, ses kalitesi SBC ve aptX ile benzerdir.

Son düzenleme:
Linux veya LineageOS kullanıyorsanız SBC-XQ (SBC Dual Channel) veya kulaklığınız destekliyorsa LDAC kullanabilirsiniz.

LDAC: En iyi kodektir ama şarjı hızlı bitirir.

SBC-XQ ve aptX-HD: İkisi de benzer ses kalitesine sahip. SBC-XQ ile şarjınız daha uzun gider. Şu anda sadece Linux ve LineageOS SBC-XQ desteğine sahip.

SBC ve aptX: Gönderen cihaz çok düşük bitrate ile göndermediği sürece 328 Kbps SBC ve aptX benzer ses kalitesine sahip. SBC ile şarjınız daha uzun gider.

AAC: Genellikler Apple cihazlar kullanır.

@Wexiar Enter tuşuna basınca boş mesaj gönderdi.
Kulaklık ayarlarında SBC ve AAC kodlayıcısı var. AAC yüksek kaliteli ses diye geçiyor aralarında fark yok gibi geldi bana.
Kablolu olarak da HyperX Cloud Stinger Core kullanıyorum. Bunda ses farkını anlamam mümkün mü?

Kulaklık ayarlarında SBC ve AAC kodlayıcısı var. AAC yüksek kaliteli ses diye geçiyor aralarında fark yok gibi geldi bana.
Kablolu olarak da HyperX Cloud Stinger Core kullanıyorum. Bunda ses farkını anlamam mümkün mü?

Gerçek kayıpsız müzik dinlemek için kablolu kullanmanız gerek.
$20-$30 gibi bir bütçeyle farkı anlamak zor.

SBC-XQ aktif etmek için:

Linux:
1642686846494.png
veya
1642687456526.png

LineageOS:
Bluetooth Audio Codec: SBC
Channel Mode: Dual Channel (Stereo seçerseniz normal SBC olur.)

1642687367405.png

Son düzenleme:
Arkadaşlar referans kulaklığınız olmadan etmeden kısaca “flat” bir sound almadığınız sistemlerde böyle şeyler yapılması tamamen gerçek dışı sonuçları gösterir. Daha doğrusu bir sonuç bile olmaz. Kendi kulağınız ile şunda iyi bunda kötü diyemezsiniz. Sizin kulağınız frekans kaybı var mı yok mu ? Doktordan bir sonuç almadan, herhangi bir daw programında track uzantılarını en basit olarak analyzer’dan bakıp bir karşılaştırma yapmadan sadece kişisel zevkinize göre yorumlamış olursunuz. Bu bir test veya inceleme olamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı