SSD 90% sağlık nasıl?

• Konuyu başlatan Zue
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 3B
SSD sağlığı programları sizi yanıltır. SSS'nizin garanti edilen yazma ömrünü yazılan veriye oranlayıp size yüzde cinsinden bilgi veriyor. SSD'ler garanti edilen yazma ömrünün çok üstünde ömre sahiptirler.
SSD'nin resmi yazılımı ile elde ettiğiniz Smart verilerini yorumlamanız gerekmektedir.
Bir SSD doğal ölümü özellikle yazma ömrü düşerek ölür.
Benim 8 yıldan fazladır kullanmış olduğum 240 GB Corsair Force GS SSD'min yazma hızı 203 MB'a düşmüştü mesela. CrystalDiskInfo'da SSD'nin ömrü %91 diyordu en son.
Kısaca bu tür % cinsinden SSD ömrü belirten uygulamalara itibar etmeyin.
Verilerini kendiniz yorumlayın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sağ olun hocam yardımcı olduğunuz için

SSD sağlığı programları sizi yanıltır. SSS'nizin garanti edilen yazma ömrünü yazılan veriye oranlayıp size yüzde cinsinden bilgi veriyor. SSD'ler garanti edilen yazma ömrünün çok üstünde ömre sahiptirler.
SSD'nin resmi yazılımı ile elde ettiğiniz SMART verilerini yorumlamanız gerekmektedir.
Bir SSD doğal ölümü özellikle yazma ömrü düşerek ölür.
Benim 8 yıldan fazladır kullanmış olduğum 240 GB Corsair Force GS SSD'min yazma hızı 203 MB'a düşmüştü mesela. Crystaldiskinfo'da SSD'nin ömrü %91 diyordu en son.
Kısaca bu tür % cinsinden SSD ömrü belirten uygulamalara itibar etmeyin.
Verilerini kendiniz yorumlayın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sizin 8 yılda ulaştığınız orana arkadaş 3 ayda ulaşmış. Ayrıca bunlara itibar etmeyin kelimesini ilk defa sizden duyuyorum.

Sizin 8 yılda ulaştığınız orana arkadaş 3 ayda ulaşmış. Ayrıca bunlara itibar etmeyin kelimesini ilk defa sizden duyuyorum.
İyi anlatamadım galiba. SSD'min yazma sızı HDD hızına düşmüş. Sağlık programı %91 ömrü var diyordu. Bu yüzdeler hikaye.
8 yılda az veri yazılmış ama 8 yıldır yıpranan silikonu hesap edemiyor program. Kaldı ki o zamanki SSD teknolojileri ile günümüzü çok farklı. Şimdiki SSD'ler garanti edilen yazma ömrünün 5-6 katına rahat çıkabiliyor. Technopat SSD ölüm testleri buna örnek.
Sırf bu tür programların %'si düşük çıksın diye veri yazmayalım mı? Kullanım şekline göre az ya da çok veri yazılması doğal bir sonuçtur.

İyi anlatamadım galiba. SSD'min yazma sızı HDD hızına düşmüş. Sağlık programı %91 ömrü var diyordu. Bu yüzdeler hikaye.
8 yılda az veri yazılmış ama 8 yıldır yıpranan silikonu hesap edemiyor program. Kaldı ki o zamanki SSD teknolojileri ile günümüzü çok farklı. Şimdiki SSD'ler garanti edilen yazma ömrünün 5-6 katına rahat çıkabiliyor. Technopat SSD ölüm testleri buna örnek.
Sırf bu tür programların %'si düşük çıksın diye veri yazmayalım mı? Kullanım şekline göre az ya da çok veri yazılması doğal bir sonuçtur.
Tamam şimdi anladım hocam. Teşekkürler bilgi için.

Yeni konular

Geri
Yukarı