SSD fiyatları ne zaman sabit disk fiyatlarına çok yaklaşır?

SSD tahminimce hiçbir zaman HDD'den ucuz olamaz. Hız farkı zaten bariz. HDD'ler 2 yıla tarihe karışır gibi.
İnsanla
2024'ü bulacağını zannetmiyorum artık çoğu sistemde SSD kullanılıyor.
Çoğu sistemde SSD kullanılsa dahi çoğu zaman SSD 480GB olarak kullanılıyor, 480GB ise yeterli değil, zaten son zamanlarda bir oyun 100GB o yüzden çoğu sistemde, peki 480GB SSD nasıl yeterli olacak? HDD de kullanılmalı, tabi zenginse başka, Samsung 2tb SSD 4000tl, Seagete 2TB harddisk ise 430tl civarı, iyi günler dilerim.

2024'ü bulacağını zannetmiyorum artık çoğu sistemde SSD kullanılıyor.
Çoğu üretici artık hazır masaüstü bilgisayarlarda veya dizüstü bilgisayarlarda SSD'yi çok daha sık kullanmaya başladıktan sonra talebin artmasından dolayı üreticiler SSD teknolojisini geliştirmeye sürekli olarak devam ediyor. Mesela 96 katmanlı TLC NAND çipler geldi, 128 katmanlı TLC NAND çipler de yolda. Çoğu SSD'de hala ya 64 katmanlı TLC NAND, ya da QLC NAND kullanıldığı için fiyatlar halen daha yüksek. 128 katmanlı TLC NAND yongaların seri üretime geçmesiyle birlikte 500GB SSD'lerin 1TB HDD fiyatına alınabilir hale gelmesini bekliyorum da bugünlerde koronavirüs olduğundan dolayı şimdilik çok zor, 2021'de cidden SSD'ler ucuzlayacak gibi görünüyor.

HDD ölür demek biraz zor bence. Çünkü arşivleme konusunda daha iyiler. Ne belli bir boşluk bırakma zorunluluğun var ne de bozulursa veri kurtaramama sorunu. Ama SSD her sisteme şart.

Ama yılların HDD üreticileri çok zorlanacak. Hadi WD tamam o SSD üretiyor ama Seagate ne yapar bilmem.

HDD ölür demek biraz zor bende. Çünkü arşivleme konusunda daha iyiler. Ne belli bir boşluk bırakma zorunluluğun var ne de bozulursa veri kurtaramama sorunu. Ama SSD her sisteme şart.
Ufak bir darbe de kullanılmaz hale geliyor. Sonları, Disk ve CD'ler gibi olacaktır. Öleceğinden şüphem yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı