SSD hız farklarının pratikte getirisi ne kadar?

pcgic

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba;

Soracağım soruyu mevcut örnek üzerinde sormak için aşağıdaki SSD'lerin verileri derledim. Şöyle ki;

Kingston SSD Now V300 / Okuma:450 Yazma:450 / 244 TL / (SATA) (240Gb)
Kington HyperX Fury / Okuma:500 Yazma:500 / 278 TL / (SATA) (240Gb)
Kingston HperX Savage / Okuma:560 Yazma:530 / 332 TL / (SATA) (240Gb)
Kingston KC300 / Okuma:525 Yazma:500 / 468 TL / (SATA) (240Gb)
Kingston HyperX Predator / Okuma:1400 Yazma:1000 / 805 TL / (PCI-E) (240Gb)

Bu veriler ışığından V300 yerine Savage almam 88TL'lik fiyat farkına değer mi? Windows'un açılışı 25 saniyeden 23sn'ye mi düşer yoksa 25 saniyeden 15 saniyeye mi düşer?

Predator alsan windows 5 saniyede mi açılır?

Aralarındaki farkı zaten sende görebilirsin. Kingston HyperX Predator PCI-E bağlantısı gerektiriyor, Okuma:1400 Yazma:1000 mbp/s hıza sahip. Normal bir SSD' nin 2 katı hızında ancak ben o fiyatu yine de vermem

Aralarındaki farkı zaten sende görebilirsin. Kingston HyperX Predator PCI-E bağlantısı gerektiriyor, Okuma:1400 Yazma:1000 mbp/s hıza sahip. Normal bir SSD' nin 2 katı hızında ancak ben o fiyatu yine de vermem

Peki bu soruya cevabınız nedir ? ( Bu veriler ışığından V300 yerine Savage almam 88TL'lik fiyat farkına değer mi? Windows'un açılışı 25 saniyeden 23sn'ye mi düşer yoksa 25 saniyeden 15 saniyeye mi düşer? )

HyperX Savage alman lazım kesinlikle. Çünkü daha kaliteli bir serinin ürünü ve erişim ms'si daha düşük. V300 serisi kalitesiz diyenler var. Bence kesinlikle Savage almalısın.

Sorum aslinda şu, v300 ile savage arasindaki fiyat farkina degermi o farki verince bana getirisi nedir ? Daha hizli oldugunun bende farkindayim ama getirisi gunluk kullanimda nedir. Yani ayni oyunun bir bolumunu yuklerken v300'de 4.8 saniyede yukluyorsa savage'da 4.2 saniyemi suruyor yani 0.6 saniye icinse bu hiz farki bence deymez o fiyat farkina aradaki fark sureyi iki kat kislatiyorsa o zaman dusunulebilir.

Bu gibi somut bilgisi tecrubesi olan var mi bu konuda.

Sorum aslinda şu, v300 ile savage arasindaki fiyat farkina degermi o farki verince bana getirisi nedir ? Daha hizli oldugunun bende farkindayim ama getirisi gunluk kullanimda nedir. Yani ayni oyunun bir bolumunu yuklerken v300'de 4.8 saniyede yukluyorsa savage'da 4.2 saniyemi suruyor yani 0.6 saniye icinse bu hiz farki bence deymez o fiyat farkina aradaki fark sureyi iki kat kislatiyorsa o zaman dusunulebilir.

Bu gibi somut bilgisi tecrubesi olan var mi bu konuda.
Somut bilgi konusunda diyeceğim şey kalitedir. Savage serisi Kingston'ın en prestijli ve en kaliteli serilerinden birisidir. Savage alırsanız SSD'niz çok uzun süre aynı performansta kalır. Ancak V300 bir süre kullandıktan sonra performansında hissedilir derecede düşüşler olmaya başlayacaktır. 0.6sn değildir önemli olan. Önemli olan 2 yıl mı 3 yıl mı sorusudur ki Savage en az 3 yıl der.

Somut bilgi konusunda diyeceğim şey kalitedir. Savage serisi Kingston'ın en prestijli ve en kaliteli serilerinden birisidir. Savage alırsanız SSD'niz çok uzun süre aynı performansta kalır. Ancak V300 bir süre kullandıktan sonra performansında hissedilir derecede düşüşler olmaya başlayacaktır. 0.6sn değildir önemli olan. Önemli olan 2 yıl mı 3 yıl mı sorusudur ki Savage en az 3 yıl der.
Tesekkurler.
2-3 yil derken ssd nin omru ne kadarki. Ben hala 2009da aldigim 160 gb hard diski kullaniyorum. Hizindaki dususu bilmiyorum ama bad sector yada benzer bir problemi olmadi. Yani ssd lerde bu derece uzun omurlu degilmi.

Tesekkurler.
2-3 yil derken ssd nin omru ne kadarki. Ben hala 2009da aldigim 160 gb hard diski kullaniyorum. Hizindaki dususu bilmiyorum ama bad sector yada benzer bir problemi olmadi. Yani ssd lerde bu derece uzun omurlu degilmi.
Elbette bu derece uzun ömürlü ancak kaliteli ürünler. Yoksa V300 gibi kalitesiz bir SSD alırsan 3 yıl sonra HDD'nin 4 katı hız alacakken Savage ile 3 yıl sonra HDD'nin 9 katı hız alırsın. Tabi bu örnek yani gerçekte nasıl olur bilemezsin ama paran varken Savage almazsan çok pişman edersin.

Elbette bu derece uzun ömürlü ancak kaliteli ürünler. Yoksa V300 gibi kalitesiz bir SSD alırsan 3 yıl sonra HDD'nin 4 katı hız alacakken Savage ile 3 yıl sonra HDD'nin 9 katı hız alırsın. Tabi bu örnek yani gerçekte nasıl olur bilemezsin ama paran varken Savage almazsan çok pişman edersin.
Bilgi icin tesekkurler

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı