SSD ile sistem geç açılıyor

EvreNoice

Hectopat
Daha fazla  
SSD'ye sistemi ilk kurduğumda 10 saniye civarında açılıyordu. Windows logosu geldiği anda altta yüklenme işareti geliyor ve 2 3 sn içinde hoşgeldiniz ekranına geçiyordu. Şimdi Windows logosundayken yüklenme işareti 10 15 saniye sonra geliyor ve gelince yine hemen geçip hoşgeldiniz ekranına geliyor. Bu sıralarda HDD'den de ses geliyor. Yüklenme işareti neden bu kadar geç geliyor olabilir?

Adata SU650 veya SU630 kullanıyorsanız onlarda kronik sorun var hızlar düşmüş olabilir. Okuma ve yazma hızlarını test edip bize atar mısınız?

SSD'ye sistemi ilk kurduğumda 10 saniye civarında açılıyordu. Windows logosu geldiği anda altta yüklenme işareti geliyor ve 2 3 sn içinde hoşgeldiniz ekranına geçiyordu. Şimdi Windows logosundayken yüklenme işareti 10 15 saniye sonra geliyor ve gelince yine hemen geçip hoşgeldiniz ekranına geliyor. Bu sıralarda HDD'den de ses geliyor. Yüklenme işareti neden bu kadar geç geliyor olabilir?

Anlattığınızdan anladığım UEFI Windows kurulumu yapılmamış. Zira UEFI kurulumlarda anakartın logosu gelir altta yükleme dairesi döner ve direk masaüstüne çıkar. Ayrıca SSD %80 doluluk oranına ulaştığında okuma yazma performansı düşer.

Samsung kullanıyorum. Sata 2 olduğundan dolayı düşük hız alıyorum ancak ilk aldığım zamana göre yine de yavaşlayınca aklıma takıldı.

Bir yorumda gördüğüm;
1. Run Command Prompt as Admin
2. Invoke a Safe Mode boot with the command: bcdedit /set {current} safeboot minimal
3. Restart the PC and enter your BIOS during bootup.
4. Change from IDE to AHCI mode then Save & Exit.
5. Windows 10 will launch in Safe Mode.
6. Right click the Window icon and select to run the Command Prompt in Admin mode from among the various options.
7. Cancel Safe Mode booting with the command: bcdedit /deletevalue {current} safeboot
8. Restart your PC once more and this time it will boot up normally but with AHCI mode activated.
9. Bask in the reflected glory of being a total Windows 10 God

denilenleri yaptım. Yükleme simgesi hemen geldi anca orada duran süre 20 saniye civarında. önceden o ekran maks 7 8 saniye sürüyordu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca ilk açıldığında bip seslerinden sonra böyle bir ekran geliyor. Normal mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Anlattığınızdan anladığım UEFI Windows kurulumu yapılmamış. Zira UEFI kurulumlarda anakartın logosu gelir altta yükleme dairesi döner ve direk masaüstüne çıkar. Ayrıca SSD %80 doluluk oranına ulaştığında okuma yazma performansı düşer.

Anakartım UEFI ı desteklemiyor diye biliyorum eski baya. O yüzden normal kurmuştum.

Samsung kullanıyorum. SATA 2 olduğundan dolayı düşük hız alıyorum ancak ilk aldığım zamana göre yine de yavaşlayınca aklıma takıldı.

Bir yorumda gördüğüm;
1. run command prompt as admin.
2. ınvoke a safe mode Boot with the command: Bcdedit /set {current} safeboot minimal.
3. restart the PC and enter your BIOS during bootup.
4. change from IDE to AHCI mode then Save & exit.
5. Windows 10 will launch in safe mode.
6. right Click the window icon and select to run the command prompt in admin mode from among the various options.
7. cancel safe mode booting with the command: Bcdedit /deletevalue {current} safeboot.
8. restart your PC once more and this time it will Boot up normally but with AHCI mode activated.
9. bask in the reflected glory of being a Total Windows 10 god.

Denilenleri yaptım. Yükleme simgesi hemen geldi anca orada duran süre 20 saniye civarında. Önceden o ekran maks 7 8 saniye sürüyordu.

Ayrıca ilk açıldığında bip seslerinden sonra böyle bir ekran geliyor. Normal mi?

Anakartım UEFI'ı desteklemiyor diye biliyorum eski bayağı. O yüzden normal kurmuştum.

SSD SATA 1 portuna takın HDD SATA 2 portuna takın. Microsoft sitesinden Windows 10 ISO indirip Rufus ile UEFI olarak yazdırın. SSD ve HDD biçimlendirip silip tekrar oluşturun. Windows SSD kurun.

Sabit diskten ses geliyor demişsiniz, bu yüzden bad sector olabilir dedim. Eğer düştüyse, sallandıysa, darbe aldıysa v.s bad sector oluşmuş olabilir.

Geri
Yukarı