SSD Montajı nasıl yapılır?

EmreBlast

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar XPG 128GB SX6000 Lite NVMe M.2 SSD (1800MB Okuma / 600MB Yazma) | ITOPYA
SSD'yi yakın zamanda almayı planlıyorum. Soracağım sadece 2 soru var. Bu konu hakkında:
1)SSD'nin montajını yapmak için anakartı kasadan çıkarmam gerekiyor mu beni aşan bir işlem mi?
2)SSD'nin yazılımını indirmem mi gerekiyor, kurulum yaptıktan sonra format vs attıktan sonra?

Bir şey çıkarmanıza gerek yok. En kolay takılan parçalardan birisi bana göre zaten. 2 kablo var toplam. Birini PSU'dan alıp SSD'ye takacaksınız, diğerini de SSD'den alıp anakarta takacaksınız. Çok basit.

Diğer sorunuza gelirsek, herhangi bir şey indirmek zorunda değilsiniz. Ama Firmware kontrolu yapmak iyi olur. Yani bilgisayara taktıktan sonra istediğiniz zaman yazılımını indirip, kontrolleri sağlarsanız sizin için faydalı olur.

Son düzenleme:
Yalnız bahsi geçen SSD, SATA SSD değil 🙂
Gece olur öyle arada dalgınlık :D

Onu takması daha kolay. Eğer anakartta yuvası mevcut ise oraya oturtup, küçük bir vidayı takıp, işi bitiriyorsunuz :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nedir bilmiyorum ama şöyle bir videoya denk geldim. RAM takar gibi demiş, yerinde bir söz bence.

Son düzenleme:
Arkadaşlar XPG 128GB SX6000 Lite NVMe M.2 SSD (1800MB Okuma / 600MB Yazma) | ITOPYA
SSD'yi yakın zamanda almayı planlıyorum. Soracağım sadece 2 soru var. Bu konu hakkında:
1)SSD'nin montajını yapmak için anakartı kasadan çıkarmam gerekiyor mu beni aşan bir işlem mi?
2)SSD'nin yazılımını indirmem mi gerekiyor, kurulum yaptıktan sonra format vs attıktan sonra?
Anakartınızın üzerinde M.2 yazan bir slot var. Metaller olan kısımını o kısıma denk getirip takacaksınız. Arkada küçük bir somun var hafifçe sıkıştırıp sabitleyeceksiniz. Sadece format atmanız kafidir. İyi günlerde bol hızlı kullanın :)

Anakarttaki M.2 yuvasına takıp arkadaki vidayı sıkıyorsunuz. Bence çok kolay bir iş ama almadan önce anakartınızda M.2 yuvası olduğundan emin olun.

Kolay diye sakın küçümseme, kaba bir insanın yapabileceği bir iş değil. Sana normal gelen ama sert bir hareket yaparsın; pinlerini kırarsın, çöpe atmak zorunda kalırsın. M.2 ve SO-DIMM montajlarında çok hassas olunması gerekir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı