SSD montajı sonrası işletim sistemi kuramıyorum

G4m3R_TR

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Makine teknikerliği
Herkese hayırlı ve sağlıklı günler dilerim. Yaklaşık 10 sene önce aldığım bir laptop var, içindeki 1TB 5200RPM olan HDD'yi çıkarıp, yerine 240 GB SATA SSD taktım. Sonrasında USB'den Windows 10 ve 7 kurmaya çalıştığım zaman maalesef ekteki hatayı alıyorum. SSD'yi masaüstü sisteme takıp Windows kurdum ve yine takıp çalıştırmayı denedim, sorun değişmedi. Yaklaşık 1 ay önce abimin kullanmış olduğu masaüstü sistemdeki SSD'yi takıp laptopu çalıştırdığım zaman Windows kendini ayarladı ve sorunsuz çalışmıştı. Şu an ise bu ekrandan öteye gidemiyorum.

IMG_20201020_201945.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Samsung marka ama modeli tam net hatırlamıyorum. F2-F9-F12-DEL bütün tuşları denedik fakat her tuşa tıkladığımda bu hata yenileniyor.

Bu hata Boot edecek bir şey olmayınca olur. SSD kablo vs. kontrol ettiniz mi? Bir de USB portlarını denediniz mi? Ha bir de BIOS'a niye girmiyor ki? BIOS'suz laptop ve PC olmaz :D.

Kabloları kontrol ettim, soketler yerine oturmuş görünüyor. 3 usb portu var, flash belleği taktığımda ışığı yanıyor, çalıştığını düşünüyorum. Daha önceden bios menüsünü Boot menüsü için tuş yönlendirmesi görünüyordu ama şuan laptop açıldığında direk bu ekran geliyor. Daha bir hafta önce yine sata ssd takılıydı ve laptop çalışıyordu, şuan anlamış değilim...

Kabloları kontrol ettim, soketler yerine oturmuş görünüyor. 3 USB portu var, flash belleği taktığımda ışığı yanıyor, çalıştığını düşünüyorum. Daha önceden BIOS menüsünü Boot menüsü için tuş yönlendirmesi görünüyordu ama şu an laptop açıldığında direk bu ekran geliyor. Daha bir hafta önce yine SATA SSD takılıydı ve laptop çalışıyordu, şu an anlamış değilim...

BIOS anakarta bağlıdır. Yai HDD olmasa bile BIOS'un açması lazım. Sizin BIOS'u açma ile alakalı sorun var anlaşılan.

USB'ye ISO'yu GPT olarak yazdırdıysanız sisteminiz UEFI'yi desteklemiyor olabilir.

BIOS'ta "UEFI Boot Support" ayarı varsa "Enabled" yapın, yoksa Rufus'tan MBR olarak yeniden yazdırın.

2 türlü de denedim hocam, eski. Bir laptop olduğu için önce mbr olarak, olmayınca uefi olarak denedim ama nafile... Hiç bir şekilde bios a giriş yapamıyorum. Kaan arkadaşın dediği gibi bios anakart gömülü ise her türlü görmesi gerekiyor. Bios pili bitmiş olabilir mi acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı