SSD Nedir ? Ne işe Yarar ?

Oguzhan51

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta da belirtiğim gibi SSD nedir? Ne işe yarar? Yararlı bir şey olduğu belli. Açıklayabilir misiniz?

Benim bildiğim kadarıyla Windows'u SSD kuruyoruz ve bilgisayar bir daha hızlanıyor ama bir kaç dosya daha kurabiliyorsun diye biliyorum, yanlışım varsa düzeltebilir misiniz?

SSD, HDD'ye göre ortalama 100 kat hızlı çalışan elektronik depolama birimidir. Evet yararlıdır. Ancak fiyatı hakikaten yüksek olan bir bileşen. Ayrıca arşivlerin bu depolama biriminde saklanması hayli risklidir. Elektronik olduğu için arızalanma durumunda anlık olarak tüm veriler kaybedilebilir. İşletim sistemi, sürekli kullanılan uygulamalar, render uygulamaları gibi verilerin bu depolama birimi üzerinden çalıştırılması en makbulüdür.

İlk kullandığım anda, bilgisayarın sessiz çalışması sonucu ''Acaba yanlış bir şey mi yaptım. Niye ses gelmiyor ki?'' dememe sebebiyet veren, bence son 10 yılın en çok halka hitap eden buluşu.

Merhaba.

Katı hal sürücüleri, PC'lerde veri depolamada yeni nesil ürünlerdir ve sabit disk sürücülerinin içindeki eskiyen teknolojiye kıyasla daha hızlı, daha sessiz ve daha serin çalışırlar. SSD'ler hiçbir hareketli parçaları olmadığından sabit disk sürücülerine göre daha dayanıklı ve güvenilirdir.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için

SSD katı hal sürücüleri sisteminizin daha hızlı açılmasını, uygulamalarınızın daha hızlı yüklenmesini ve daha hızlı kapanmasını sağlayarak daha performanslı olmasına olanak tanır. Dosyalarınızı ve işletim sisteminizi dakikalar içinde kopyalamak için yükseltme kitleri olarak sunulmaktadırlar.

Eski sistemleri canlandırın

Katı hal sürücüleri performansı arttırmanın yanı sıra eski sistemlere can vermek için de kullanılabilir. Bir SSD'yi seçerek, sahip olduğunuz sistemi canlandırdığınızdan yeni bir PC satın alma maliyetiyle karşı karşıya kalmazsınız.

Kaynak : kingston.com

SSD, HDD'ye göre ortalama 100 kat hızlı çalışan elektronik depolama birimidir? Evet yararlıdır. Ancak fiyatı hakikaten yüksek olan bir bileşen. Ayrıca arşivlerin bu depolama biriminde saklanması hayli risklidir. Elektronik olduğu için arızalanma durumunda anlık olarak tüm veriler kaybedilebilir. İşletim sistemi, sürekli kullanılan uygulamalar, render uygulamaları gibi verilerin bu depolama birimi üzerinden çalıştırılması en makbulüdür.

Merhaba ben Technopat'taki 1500'lük PC'yi toplamak istiyorum ama bazıları kötü diyor. Sizce nasıldır kasar mı çok?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı