SSD nedir? Ne kadar hız artışı sağlar?

Dizüstü bilgisayarlarda SSD kullanımından başka günümüzde çare yok sanırım( ısınma probleminden dolayı). Sıcaklığı aşağıya çektiğinden önerilenler arasında abi. Ama SCSI ya da SAS adı verilen HDD ler hakkında hiç bilgim yok.

SCSI de SAS da hikaye oldu SSD'lerden sonra... SAS diskim vardı, diske kontrolcü bulamadım. Saçma sapan bi arabirim. İkisi de tamamen gereksiz şeyler son kullanıcı için..
:D
O SAS diskin akibetini merak ettim doğrusu. 500GB lık bir SAS disk 2000TL gibi bir ücretle satılıyorsa bence bir sebebi vardır. SSD disklerin günümüzde birçok kullanım alanı bulduğu ve çok önemli avatajları olduğu (erişim süresi gibi) doğrudur. Bir depolama ünitesi ise sadece hız olarak değerlendirilmez. Veri güvenliği en başta gelmektedir. Bu yüzden, çoğu server'lerde hala yaygın olarak 15000 RPM SAS diskler kullanılmaktadır. Üstelik tek bir disk kullanılmaz. İyi bir server'da genellikle en az 4 adet disk bulunmaktadır.
Saçma sapan olarak değerlendirmiş olduğunuz arabirim ise sadece 500 ila 1000 dolar civarında satılan bir arabirim olsa gerek:)

:D
O SAS diskin akibetini merak ettim doğrusu. 500GB lık bir SAS disk 2000TL gibi bir ücretle satılıyorsa bence bir sebebi vardır. SSD disklerin günümüzde birçok kullanım alanı bulduğu ve çok önemli avatajları olduğu (erişim süresi gibi) doğrudur. Bir depolama ünitesi ise sadece hız olarak değerlendirilmez. Veri güvenliği en başta gelmektedir. Bu yüzden, çoğu server'lerde hala yaygın olarak 15000 RPM SAS diskler kullanılmaktadır. Üstelik tek bir disk kullanılmaz. İyi bir server'da genellikle en az 4 adet disk bulunmaktadır.
Saçma sapan olarak değerlendirmiş olduğunuz arabirim ise sadece 500 ila 1000 dolar civarında satılan bir arabirim olsa gerek:)

SAS (su altı saldırı ) gibi anlatmışsınız helal olsun.Veri güvenliği elbette birçok kullanıcı için önemli ancak bu verilerinizi zaten bulut teknolojisi yada military class sertifikalı bir çözümle sağlayabilirsiniz .SSD tercih edilmesinin sebebi sistemin ayak bağı olan mekanik depolamadan kurtulmak olsa gerek. Bunun yanında pahalı olan her zaman daha iyi değildir.

Notebook'a Sandisk 240 gb ssd taktım,1.5 dk açılan bilgisyar şimdi;açma tuşuna bastıktan sonra 5 sn'detamamen hazır oluyor.

Konuyu bir de ben hortlatayım. Yorumlarda 2012 yılında 120 gb SSD 500tl den 250 tl ye düştüğü yazılmış. Tarihe not düşmek maksatıyla 2016 Kasım ayında 120gb bir SSD fiyatı ortalama 150 tl civarında ve 1$ = 3,28680316 Türk Lirası değerindedir. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı