Kioxia SSD Performans Düşüşü Nasıl Düzeltilir?

Peganeo

Hectopat
Yer
Malatya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5500, RX6600XT QICK
Değerli yazılarınız için teşekkürler, izniniz ile size bir soru sormak istiyorum.

Bilgisayarım çok geç açılıyor ve eski performansını alamıyorum veya öyle hissettiriyor. Steam'de disk kullanımı 210MB gibi değerlerde oluyor. BIOS zamanı da 14.9 olarak gözüküyor. Sizce bu durumları çözmek için neler uygulayabilirim?
1670162216365.png

1670163919693.png

Hocam bir problem göremiyorum. Bilmediğiniz bir şekilde virüs bulaşmış olabilir. Bu konularda bilgili değilim.

Kurulu programlardan olabilir.a

Açılması kaç saniye sürüyor?

Açıkçası SSD kaynaklı bir problem olabileceğini sanmıyorum. Hız testlerinde ve SMART verilerinde bir sorun göremedim.
Hocam bir problem göremiyorum. Bilmediğiniz bir şekilde virüs bulaşmış olabilir. Bu konularda bilgili değilim.
Kusura bakmayın susturulduğum için erken cevap veremedim.

Açılması 48 saniye sürüyor, eskiden kapatması çok kısa sürüyordu ama artık kapatması da çok uzun sürüyor. İki hafta önce temiz kurulum yaptım. Temiz kurulumdan önce de bu şekilde sorun yaşıyordum. Bu yüzden dolayı temiz kurulum yaptım ve düzelmedi.

Anakartım: B450-A Pro Max - Agesa 1.2.0.7
Kurulu programlardan olabilir.a
İki hafta önce temiz kurulum yaptım ve temiz kurulumdan önce de aynı problemi yaşıyordum.

Kusura bakmayın susturulduğum için erken cevap veremedim.

Açılması 48 saniye sürüyor, eskiden kapatması çok kısa sürüyordu ama artık kapatması da çok uzun sürüyor. İki hafta önce temiz kurulum yaptım. Temiz kurulumdan önce de bu şekilde sorun yaşıyordum. Bu yüzden dolayı temiz kurulum yaptım ve düzelmedi.

Anakartım: B450-A Pro Max - AGESA 1.2.0.7

İki hafta önce temiz kurulum yaptım ve temiz kurulumdan önce de aynı problemi yaşıyordum.

Hocam SSD markasını görmemişim ben hiçbir zaman Kioxia gibi markalara güvenmedim normalde 32 GB USB'ler 114 TL civarıyken 32 GB Kioxia USB'ler 64 TL oluyor.

Pardon hocam markayı Kioxia sandım bian üzgünüm.

Markayı söyleyebilir misiniz?

Markayı söyleyebilir misiniz?
Kioxia Exceria SATA SSD 480GB şuan ki kullandığım diskin modeli. Hızlarım da sıkıntı yok ama açılış çok uzun sürüyor ve artık canımı sıkmaya başladı. Masaüstü de oldukça temiz ve toplu.
Sizce ne yapabilirim?
1670184705425.png

1670184748811.png

Hocam bende Kioxia markalara güven yok bir şey yapamayacağım.

Düzenleme, konu süresini yeni fark ettim ama benzeri sorunu yaşayanlar aşağıdaki işlemi yapabilir:
cmd yi yönetici olarak başlatıp aşağıdaki komutu yaz enterla hocam:
dism /online /cleanup-image /restorehealth
işlem bitince bu koduda yazıp işlemi tamamlat:
sfc /scannow

Bilgisayarı yeniden başlatıp durumu kontrol et,

Sende Over Provisioning destekleyen bir SSD var. Bu işlemi yapmak için bilgisayarında partition yapılmamış %8-10'luk bir boş alan ayırman gerekiyor ki SSD hem daha performanslı hem de daha sağlıklı çalışsın:
Bunu Kioxia'nın orjinal yazılımıyla yapabilirsin ama yeni sürümde yok bu seçenek legacy versiyonda var onuda bu linkten indirebilirsin: Legacy SSD Utility Management Software | KIOXIA - Europe (English)
Versiyon : 5.3.0004

Sol barda Tuner'i seçip Over Provisioning'i disk kapasitesinin %10'u olarak ayarla. Bu alanı otomatik ayıracak ve OP olarak kullanmaya başlayacak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı