SSD tam performans vermiyor

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Birkaç sorum daha var. SSD takınca ben direk bölüm oluşturup kullanmaya başladım. Ekstra bir ayar yapmama gerek var mı? Şuan hem windows hem linüx SSD belleği görüyor ve okuma yazma yapabiliyorum. Ekstra ayar yapmam gerekiyor mu?

İkinci olarak Sata 2 donanımsal birşey mi? Yoksa güncelleme ile halledilebilir mi? Sata 3 yapabilir miyim?
SATA 2 donanımsal ek bir şey yapamazsınız. SSD için yapılacak ayarlar var lakin tavsiye etmiyorum. SSD zaten hızlı bir şey ek bir hızlandırma ayarı yapmaya gerek yok. Ha bir tek BIOS da AHCI ayarı var ise onu aktifleștirin.

SATA 2 donanımsal ek bir şey yapamazsınız. SSD için yapılacak ayarlar var lakin tavsiye etmiyorum. SSD zaten hızlı bir şey ek bir hızlandırma ayarı yapmaya gerek yok. Ha bir tek BIOS da AHCI ayarı var ise onu aktifleștirin.
Bunu nasıl yaparım?

Edit: sanırım ahci bu.

IMG_20200220_131739.jpg

Bilgisayar zaten ahci modundaymis. Bir de ide modu var. Bu modlar arasında ki fark nedir?

Edit2: Arasındaki farkı öğrendim. Birisi yeni teknoloji diğeri eski teknolojiymiş. Eğer kullanılan işletim sistemi AHCI modu destekliyorsa AHCI kullanamak daha iyiymiş. Ama XP gibi eski işletim sistemleri AHCI desteklemediği için İDE kulklanmak gerekiyormuş.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı