SSD UEFI OS açınca görünmüyor

baytg_1

Femtopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Crucial P2 M.2 2280 CT500P2SSD8
BIOS'tan UEFI OS açınca boot menüde SSD görünmüyor. Legacy yapınca görünüyor. Secure Boot açamıyorum.

BIOS'tan UEFI OS açınca boot menüde SSD görünmüyor. Legacy yapınca görünüyor. Secure Boot açamıyorum.

Sistem bilgisinde.
1679327878133.png
Mı yoksa eski mi?

Hocam UEFI kurulum yapmanız gerek ya da diski GPT'ye çevirin bunun için uygulamalar var ama disk düzgün çalışmayabilir.

Son düzenleme:
Bu SSD'nin Windows kurulu disk olduğunu sanıyorum, sadece diski GPT'ye çevirerek sistemi açamazsınız. Bunu manuel yapmak için Windows kurulu bir imajı bootlayıp diskpart ile diski GPT'ye çevirmek ve EFI partition oluşturmak gerekir. Ancak bunu elle yapmaya gerek yok. Verilerin önemsiz olduğunu söylediğinize göre bunun en kolay yolu Windows'u baştan kurmak olacaktır.

Aşağıdaki rehberi takip edin. Rufus ile imajı belleğe yazdırdıktan sonra BIOS'a girdiğinde öncelikle UEFI ayarını aktifleştirin. Videodaki gibi TPM'i aktifleştirmeden önce Secure Boot ayarını açın. UEFI ayarı seçili olduğunda Secure Boot ayarını açmanıza izin verecektir. Bu adımdan sonra videodan devam edin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu SSD'nin Windows kurulu disk olduğunu sanıyorum, sadece diski GPT'ye çevirerek sistemi açamazsınız. Bunu manuel yapmak için Windows kurulu bir imajı bootlayıp diskpart ile diski GPT'ye çevirmek ve EFI Partition oluşturmak gerekir. Ancak bunu elle yapmaya gerek yok. Verilerin önemsiz olduğunu söylediğinize göre bunun en kolay yolu Windows'u baştan kurmak olacaktır.

Aşağıdaki rehberi takip edin. Rufus ile imajı belleğe yazdırdıktan sonra BIOS'a girdiğinde öncelikle UEFI ayarını aktifleştirin. Videodaki gibi TPM'i aktifleştirmeden önce Secure Boot ayarını açın. UEFI ayarı seçili olduğunda Secure Boot ayarını açmanıza izin verecektir. Bu adımdan sonra videodan devam edin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorunu çözdüm teşekkürler.

Nasıl GPT yapacağımı anlatabilir misiniz verilerim önemli değil.

Sorunu hallettim ilginiz için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı