SSD uygulama açılışında çok fark yaratır mı?

arnold81

Picopat
Merhaba arkadaşlar.

2 Bilgisayarda farklı SSD'ler var.

1. bilgisayar Ryzen 3 3200G ve aşağıdaki sonucu veriyor. Libreoffice 3 saniyede açılıyor.

1601361021381.png

2. Bilgisayar Ryzen 5 2600 ve aşağıdaki sonucu veriyor. Libreoffice 2 saniyede açılıyor.

1601360991882.png

Libreoffice SSD yüzünden mi 3 saniyede açılıyor, yoksa Ryzen 3200G, 2600'dan yavaş olduğu için mi? Buradaki açılış hızını hangisini etkiler?

3200G olan bilgisayarda libreoffice açılış hızını arttırmak için 2000 MB üzeri okuma, 1000 MB üzerinde yazma hızı olan bir M.2 SSD takmayı düşünüyorum. Ancak yavaşlamayı SSD yapmıyorsa boşuna para vermiş olacağım.
İkisi de olabilir. SSD'den kaynaklı olduğunu anlamanız için aynı sistem üzerinde deneme yapmanız lazım.

Doğru, ancak 2 bilgisayar aynı yerde değil. Yoksa en mantıklısı bu şekilde öğrenmek.
SSD'ler 1 saniye fark yaratmaz diye tahmin ediyorum. Biri 2 saniye, diğeri 2, 2 saniye falan olmalıydı sanki. Sonuçta libreoffice açılırken, sanırım yazma işlemi pek yapmıyor, okuma hızları da 2 SSD'nin birbirine yakın değil mi? 1 saniye fark yaratır mı?

3200G olan bilgisayarda libreoffice açılış hızını arttırmak için 2000 MB üzeri okuma, 1000 MB üzerinde yazma hızı olan bir M.2 SSD takmayı düşünüyorum. Ancak yavaşlamayı SSD yapmıyorsa boşuna para vermiş olacağım.

Doğru, ancak 2 bilgisayar aynı yerde değil. Yoksa en mantıklısı bu şekilde öğrenmek.
SSD'ler 1 saniye fark yaratmaz diye tahmin ediyorum. Biri 2 saniye, diğeri 2, 2 saniye falan olmalıydı sanki. Sonuçta libreoffice açılırken, sanırım yazma işlemi pek yapmıyor, okuma hızları da 2 SSD'nin birbirine yakın değil mi? 1 saniye fark yaratır mı?
Bir yerden sonra hız artışı sağlamaz. 1 2 saniye için m.2 almak mantıklı değil.

Birşey daha eklemek istiyorum.

2600 ile libreoffice'i ikinci kez açtığımda hız neredeyse 1 saniyeye düşüyor, ancak 3200G ile ikinci açılışta hızlanma olmuyor sanki, gene 3 saniye. Tek çekirdek hızı 3200G'nin daha yüksek, ancak çok çekirdekte 2600'ün yarı hızında neredeyse. Bir de Cache'i düşük olduğu için olabilir mi? (CPU-Z ile karşılaştırmıştım)
1601394870881.png

Yukarıdaki hızda diskte denedim, sonuç aynı :) açılıştaki fark Ryzen 3200G'nin Ryzen 2600'den yavaş olmasından kaynaklı sanırım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı