SSD ve HDD'nin Farkları Nelerdir?

Bevkay

Hectopat
Yer
Mozambik
Daha fazla  
SSD ile HDD farkı nedir? Kafamı karıştırıyor birisi daha hızlı diğeri daha mı yavaş? Fiyatlar bayağı kafamı karıtırdı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hız bakımından; en kötü SSD, en iyi HDD'den iyidir diyebiliriz. En azından işletim sistemi için bir SSD bulunması gerekiyor bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'ler kat be kat daha hızlı. Güncel sistemlerde en az 60-120 GB SSD olmalı bence. Cidden çok büyük hız farkı var. En azından Windows'u SSD'ye kurarsan 10 saniyede sistemin açılır ve kullanıma hazır olur tamamen.

SSD daha hızlıdır ancak boyutu azdır. İşletim sistemini SSD'ye kurulması önerilir böylece bilgisayarınız 6 saniyede açılabilir.
HDD daha yavaştır ancak bolca depolama alanı sağlar. Filmlerinizi, müziklerinizi, fotograflarınızı, büyük oyunlarınızı buraya koyabilirsiniz.
SSD içindeki dosyalar mekanik etkilerle kaybolmaz ancak HDD yere düşerse içindeki dosyalar kaybolabilir.

Okuma yazma hızları arasında çok büyük fark var. 50-60 GB dosyaları kısa sürede atabiliyor kullandığım SSD saniyede 5 GB okuma yazma hızı var mesela. Sistem hızlı açılıyor dosya aktarımında oyun kurulumlarında daha hızlı oluyor.
Edit:
30 TB.
Bkz.
şlaörçAWRAW.PNG

Fiyatı önemsiz "boyutu azdır" demek yüksek boyutlu olarak üretilmiyor demektir, ancak bu yanlış. Yüksek boyutlu olarak tabii ki üretiliyor fakat çok daha pahalı, en azından şu anlık. HDD devri bittiğinde SSD'ler de HDD fiyatlarıyla aynı olacaklar ki yavaş yavaş HDD devri bitiyor. Bi' 5 yıla HDD satan yer bulunmayacak zannımca, en azından öyle umuyorum ve istiyorum :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı