SSD ve HDD'yi ayın anda kullanırken bilgisayar yavaş çalışıyor

Lacy

Centipat
Yer
Sivas
Daha fazla  
Meslek
Bilişim Teknolojileri Teknisyeni
Merhabalar.

ASUS X541UJ
laptop kullanıyorum. SSD aldım ve HDD'yi çıkarıp yerine taktım. İşletim sistemi SSD'de kurulu, DVD sürücüsünün yerinede HDD'yi taktım, çalışmarında hiçbir sıkıntı yok fakat HDD takılı olduğunda masaüstünde yavaşlamalar donlara oluyor. Oyunlarda FPS düşüklüğü oluyor. HDD'yi çıkarttığımda herhangi bir sorun yok bilgisayar gayet hızlı ve oyunlarda hiçbir FPS düşmesi yaşamıyorum fakat HDD olduğunda donma FPS düşmesi yavaşlama sıkıntısı var sizce neden kaynaklı bir sorun?

bilgisayar: ASUS X541UJ
RAM: 8 GB DDR4 2400 MHz Kingston HyperX
İşlemci: Intel i5 7200U
Ekran Kartı NVIDIA GeForce 920M
SSD: SanDisk SSD Plus 240GB 530MB-440MB/s
HDD: Seagate Mobile HDD 1 TB 5400 RPM
İşletim Sistemi: Windows 10 X64 PRO

HDD arızalı ise sisteme takılı olduğu her an sorun çıkaracaktır. Sistemi bir vücut olarak düşünürsek, bir uzvunuzda yara, ağrı olsa bu tüm vücudunuza etki eder. Bu şekilde düşünebilirsiniz.

HDD arızalı ise sisteme takılı olduğu her an sorun çıkaracaktır. Sistemi bir vücut olarak düşünürsek, bir uzvunuzda yara, ağrı olsa bu tüm vücudunuza etki eder. Bu şekilde düşünebilirsiniz.
Yorumunuzu çok uzun süre sonra gördüm kusura bakmayın. HDD sağlığı %76 Bad Sector taraması yapıp düzeltme ve yeniden kullanma şansım yok mu? Çöpe atılmalık mı oldu İşletim Sistemi kurulumu yapmadan sadece yedek olarak kullanılmaz mı?

Yorumunuzu çok uzun süre sonra gördüm kusura bakmayın. HDD sağlığı %76 Bad Sector taraması yapıp düzeltme ve yeniden kullanma şansım yok mu? Çöpe atılmalık mı oldu İşletim Sistemi kurulumu yapmadan sadece yedek olarak kullanılmaz mı?
Kullanırsınız ama işiniz bitince çıkarın. Çok da bel bağlamayın o HDD'ye çünkü sağlığı bayağı bi düşmüş yakın zamanda ölmesi muhtemel. Dosyalarınızı kurtarmaya bakın. Düzeltme konusuna gelirsek malesef... Düzeltseniz bile illa ki başka bir sorun çıkaracaktır ve sizi yarı yolda bırakacaktır.

Kullanırsınız ama işiniz bitince çıkarın. Çok da bel bağlamayın o HDD'ye çünkü sağlığı bayağı bi düşmüş yakın zamanda ölmesi muhtemel. Dosyalarınızı kurtarmaya bakın. Düzeltme konusuna gelirsek malesef... Düzeltseniz bile illa ki başka bir sorun çıkaracaktır ve sizi yarı yolda bırakacaktır.
Evet dediğiniz gibi HDD ömrünü doldurmuş. Dün HDD Regenarator ile Bad Sector taraması yaptım hiç bir sector ve delay sorunu çıkmadı içindeki veriler genelde cracklı oyunlar olduğu için Minitool ile disk silmesi gerçekleştirdim fakat HDD hala aynı şekilde sistemi aşırı derecede yavaşlatıyor. Harici kutu alıp fotoğraf video vs atıp yedek olarak kullanıcam ömrünü doldurana kadar yorumlarınız içinde tekrardan teşekkür ederim.

Geri
Yukarı