SSD yazılan veri değeri artıyor

irana

Centipat
Merhaba. Yeni bir SSD aldım. Üzerinden fazla zaman geçmedi, 1-2 haftalık sanırsam. Samsung Magician programını indirdikten sonra toplam yazdığı veriyi gördüm (377 GB), diğer SSD'lerim ile karşılaştırdığımda fazla yazmıştı çünkü hiçbiri 1-2 haftalık kullanımdan sonra 100 GB'ı aşmamıştı.

Neden bu kadar yazmış olabilir? Benim aklımda birkaç sebebi var ve paylaşmak istiyorum, eğer bilen varsa aranızda ve doğrularsa çok mutlu olurum çünkü sorumun cevabını hiçbir yerde bulamadığım için konu açmak zorunda kaldım.

Sorum şu, sanal belleği otomatikte bıraktığımız zaman arkada sürekli kullanıma göre veri yazıp siliyormuş, bu etki edebilirmiş (yabancı kaynaklardan bulduğum bir teoriydi). Eğer sanal belleğe sabit bir değer verirsek arkada yazıp silinen verilere ne olur? Windows yine her bilgisayarı açışımda sabit 8 GB verdiğim ayarı silip tekrar mı yükler? Ya da SSD'min ömrünü yemeyi bırakıp bu sabit değeri tekrar yazıp silmeden kullanır mı?

Not olarak eklemek istedim, bilgisayarı sadece oyun için kullanıyorum ve başka program vs yok. Yeni format atılmış ve sadece 70 GB bir oyun var o kadar, yani 377 GB yiyecek bir şey yapmadım.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    24 KB · Görüntüleme: 90
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    30,7 KB · Görüntüleme: 94
Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar çalışırken sürekli disk çalışır. Bu sırada okuma ve yazma olur. 1-2 haftada 377 GB yazılmış olması fazla değil. Ve kullandığınız SSD sağlam bir SSD. Ömrünü yemiyor merak etmeyin.

Bilgisayar çalışırken sürekli disk çalışır. Bu sırada okuma ve yazma olur. 1-2 haftada 377 GB yazılmış olması fazla değil. Ve kullandığınız SSD sağlam bir SSD. Ömrünü yemiyor merak etmeyin.
Demek istediğinizi anlıyorum haklısınız, ama ben oyunu oynarken sıkılıp sürekli gir çık yaptığımdan sanal bellek bi yazıyor bi siliyor ve oynarken ortalama 4-5 GB yiyor, demek istediğim sorun bundan kaynaklı mı bunun cevabını arıyorum. Yoksa disk zaten yazmak için yani yanımda götürmeyeceğim.

Demek istediğinizi anlıyorum haklısınız, ama ben oyunu oynarken sıkılıp sürekli gir çık yaptığımdan sanal bellek bir yazıyor bir siliyor ve oynarken ortalama 4-5 GB yiyor, demek istediğim sorun bundan kaynaklı mı bunun cevabını arıyorum. Yoksa disk zaten yazmak için yani yanımda götürmeyeceğim.

Sanal belleğin tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum. Ama dediğiniz gibi otomatikten çıkarıp el ile ayarlarsanız yine bir fark olacağını sanmıyorum. Sisteminiz yeterliyse sanal belleği komple kapatabilirsiniz.

Ama ben oyunu oynarken sıkılıp sürekli gir çık yaptığımdan sanal bellek bir yazıyor bir siliyor

Bundan tam olarak emin değiliz. Öyle olduğunu sanmıyorum.

Sanal belleğin tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum. Ama dediğiniz gibi otomatikten çıkarıp el ile ayarlarsanız yine bir fark olacağını sanmıyorum. Sisteminiz yeterliyse sanal belleği komple kapatabilirsiniz.

Bundan tam olarak emin değiliz. Öyle olduğunu sanmıyorum.

Sanal belleği kapatmak için en 32 GB RAM lazımmış (başka kaynaklara göre). Bende 16 GB RAM var ve o ayarı durdurunca oyun takılıyor malesef, bir zamandan sonra kapanıyor. Ve evet bende emin değilim bu yüzden tecrübeli birinin yeşillendirmesini bekliyorum.

Sanal belleği kapatmak için en 32 GB RAM lazımmış (başka kaynaklara göre). Bende 16 GB RAM var ve o ayarı durdurunca oyun takılıyor maalesef, bir zamandan sonra kapanıyor. Ve evet bende emin değilim bu yüzden tecrübeli birinin yeşillendirmesini bekliyorum.

O "başka kaynaklardan" daha fazla bilgi almamanızı tavsiye ederim.
Aşağıdaki gibi ayarlayıp uygula tamam derseniz kapatırsınız. Sonrasında bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatmanız yeterli.

1636838549657.png

O "başka kaynaklardan" daha fazla bilgi almamanızı tavsiye ederim.
Şu an ''başka kaynaklar'' diye tabir ettiğimiz kaynak üzerinden bana cevap yazıyorsunuz efendim. Sanal bellek hakkında bilginizin olmadığını belirttiniz, benim sorunuma yardım etmeyip daha çok tartışma eğilimindesiniz, burası tartışmak için uygun bir yer değil. ''İzninizle'' sizi sahneden alalım ve sanal bellekten anlayan bir kişiyi davet edelim. Umarım beni anlıyorsunuzdur.

Yazdıklarımı okumadan çözüm sunmuşsunuz. Sanal belleği kapattığımız zaman başka sorunlara yol açtığını belirtmiştim.

Bana normal geldi değerler açıkçası.
Format attın, sistem diski, bir sürü driver yüklenmiş, oyun oynarken ve günlük kullanımda kullanıyorsun.
Sanal bellek hakkında bir bilgim yok maalesef.

Eğer sorun bahsettiğim gibi sanal bellekten dolayı ise, sabit bir değer girip uzun süreli kullanımdan sonra buraya sonucunu yazarım, sorunu sanal bellekten kaynaklananlar yararlanır.

Evet bahsettiğiniz yazma miktarı büyük oranda sanal bellekten kaynaklanıyor. Otomatikte bırakmanızı öneririm. Genelde fiziksel RAM'inizin 1.5 katı sanal bellek önerilir ama eğer mutlaka elle değer girecekseniz 16 GB da yapabilirsiniz, yeterli olur.

Geri
Yukarı