Rehber SSD Yazılımları: Kingston SSD Manager

>SSD Yazılımları: Kingston SSD Manager<
Hepinize merhabalar arkadaşlar, SSD yazılımlarının bu bölümünde Kingston SSD Manager'i inceleyeceğiz. Forumda sık sık Kingston A2000 öneriyoruz. Kendi bütçe aralığında en iyi SSD'lerden birisi çünkü. Bakalım kendisi gibi yazılımı da güzel mi? :)

Şimdi öncelikle nereden ve nasıl indirebileceğinizi söyleyelim.


>Kingston SSD Manager nasıl indirilir?<
Öncelikle kendisini aşağıdan sürprizbozan içerisine koyacağım linkten indirebilirsiniz sayın Kingston SSD sahipleri. :)

İncelemeye geçmeden önce görselleri yabancı bir incelemeden aldığımı söyleyeyim. Elimde bu yazılımı göstermek için bir görsel olmadığından ötürü mecbur başka kaynaklardan alıyorum. Aldığım site aşağıya logosunu koymuş o yüzden söyleyeyim. :)


>Kingston SSD Manager İncelemesi<
9467_06_kingston-kc2500-1tb-nvme-2-ssd-review_full.png

(Görseller TweakTown'dan.)
Öncelikle yazılımı ilk açtığımızda karşımıza burası geliyor. Firmware güncelleme kısmından başlıyoruz ilk olarak. Şöyle bir bakarsak arayüzün aşağısında SSD'nin doluluk oranı, sağlık raporları, sağlık değerleri ve sıcaklığını görebiliyoruz. Arayüzün solunda SSD'mizin modeli, seri numarası, Firmware sürümü ve Firmware'ın güncel olup olmadığı yazıyor.

Sağ kısımda ise Firmware güncellememizi sağlayan bir tuş var lakin şu an bu SSD'de Firmware güncellemesi olmadığından basılmıyor. İşte hangi disk olduğu falan da yazıyor. Klasik bilgilendirme ekranı. Tasarımı şimdiden gözümde kötü bir izlenim oluşturdu. 2012 yılında yapılmış gibi duruyor. Neyse şimdi diğer seçeneklere de bir bakalım.

-Health-
9467_07_kingston-kc2500-1tb-nvme-2-ssd-review_full.png

Burası ise tahmin edebileceğiniz üzere S.M.A.R.T değerleri ekranı. Kaç tane bloğun tahsis edilip edilmediği yazılıyor yukarıda. Yedek blokların sayısı şu an %100 yani hiç eksik yok. Kötü blok oluştuğu zaman orası azalıyor. Hemen aşağıda da çeşitli değerler mevcut. Ama kafa karıştırıcı biraz. "0x00" gibi bir şey kullanmış Kingston burada. Bunun yerine "Raw" kısmını "Data" olarak yazıp altına da verileri daha anlaşılır bir şekilde koyabilirlerdi. Neyse işte S.M.A.R.T değerlerini takip etmek için burayı kullanabilirsiniz.

-Security-
9467_08_kingston-kc2500-1tb-nvme-2-ssd-review_full.png

Burası ise SSD'nin güvenlik özelliklerini kontrol edebileceğimiz bir yer. Yani burayı çok kullanacağınızı zannetmiyorum. Öyle işte iki tane seçenek var.

-Events-
9467_09_kingston-kc2500-1tb-nvme-2-ssd-review_full.png

SSD ile ilgili hareketleri buradan görebiliyoruz. İşte mesela program şu diski gördüm falan diye rapor veriyor. Fena değil.

İnceleme bu kadardı arkadaşlar. Çok bir seçenek olmadığı için program da kısa sürdü incelememiz. Şimdi gelelim artılarına ve eksilerine.

+Artılar+
  • SSD hakkında yeteri kadar bilgiyi vermesi.​
  • Sağlık yüzdesi, sıcaklık gibi verileri kolayca göstermesi.​
  • Yedek blokların ne kadar kaldığını yüzdelik dilimle göstermesi.​
-Eksiler-
  • Tasarımımın çok eski durması. Yani böyle 2012'de falan yapılmış sanki.​
  • SSD için faydalı işlevsel özellikler bulunmaması. Sadece bir SSD izleme ve Firmware güncelleme aracı olmuş bu haliyle. Ne bir TRIM ne de bir OP ayarı var.​
  • Self Test gibi özellikler bulunmaması.​
Gözlemlediğim artılar ve eksiler bunlar. Şimdi gelelim değerlendirme kısmına.

>Değerlendirme<
Yazılımı genel olarak bir ele alırsak çok eksik kalmış bir yazılım. Neredeyse hiçbir şey yok yazılımda. Sadece SSD verilerini izlemeye ve Firmware güncellemeye yarayan bir yazılım gibi duruyor bu haliyle. Tasarım olarak da epey eski ve zevksiz duruyor. Gerçi Kingston'un iyi bir tasarımcı olmadığını düşündüğümüzde normal. Hâlâ 2000'lerden kalma tasarımlar yapıyor adamlar. SSD'leri bile bana böyle 2000'lerde yaşıyormuş hissiyatı vermiyor değil. Kingston biraz daha geliştirmeli kendini tasarım konusunda. Bu yazılımın tasarımı gerçekten kötü duruyor. Yukarıda dediğim gibi böyle Windows 7, 8 zamanlarından kalma gibi bir tasarımı var. Onun dışında SSD verilerini izlemek için gayet yararlı bir yazılım. Yani kullanılamayacak kadar kötü değil lakin SSD için herhangi bir optimizasyon veya test özelliği barındırmıyor maalesef.

Benim puanım 4/10 olacak. İşlevsellik bakımından zayıf kalmış bir program. Yani böyle açayım TRIM yapayım, Over Provisioning'i kafama göre ayarlayayım, Self Test'e sokayım derseniz sizi üzebilecek bir program. Ne kadar ekmek o kadar köfte cümlesine beni bir kez daha inandırdı diyebilirim. :)

Neyse bir SSD yazılımları bölümünün daha sonuna geldik. Samsung Magician, Crucial Storage Executive, WD & SanDisk SSD Dashboard, Patriot SSD Toolbox, SeaTools, Corsair SSD Toolbox, Apacer SSD Utility yazılımlarını inceledik daha önce. Şimdi Kingston'un yazılımını da inceledik. Bundan sonra incelememi istediğiniz bir yazılım varsa yazılımın tüm seçeneklerinin resmini çekip yorumlara atarsanız sevinirim. Bu bahsettiğim yazılımlar dışında bir yazılım olmalı.

Hepinize iyi günler diliyorum. :)
 
KS
PossibleTurco

PossibleTurco

Decapat
Katılım
15 Eylül 2020
Mesajlar
5.664
Makaleler
25
Çözümler
23
Yer
Barracuda 120, H2002D, TL80 ile mutluluk %100.

Sefa70

Centipat
Katılım
26 Eylül 2020
Mesajlar
1.884
Makaleler
4
Çözümler
11
Yer
Sıradan bir ev

Yeni konular

Yukarı