Çözüldü SSD'de 60-70GB kayıp

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
512 GB SSD var bilgisayarda ve oyunlardan başka büyük yer kaplayan programım vs yok. Bunun 37GB'ını Windows kullanıyor. Kaldı 475GB. Steam de 84 GB, Epic de 8 GB, LoL ve Valorant da 27GB kullanıyor. Geriye 356 GB kalıyor ama benim boş alanım 272 GB. Yaklaşık 80GB'lık bir boşluk var. Revo'dan falan baktım silmeyi unuttuğum bir oyun vb. yok. Acaba bazı oyunlar iki kere falan mı yüklendi diye düşünmeye başladım özellikle Steam'de çünkü aradaki boşluk Steam'in kapladığı yerle aynı. Yada revodan silerken geri yükleme noktası oluştur gibi bir şey var belki sildiğim oyunların bir kopyasını oluşturuyordur. ESET'le virüs taraması da yaptım temiz çıktı. Eski Windows sürümünü de sildim geçen gün zaten 2 GB civarıydı.

Çözüm
SSD'nin arkasında büyük ihtimalle yazar.

1GB genelde 1000 MB olarak hesaba katılarak yapıyor firmalar.

Geçen 980 Pro M.2 SSD üstündeki yazılarında görmüştüm.
512 GB SSD var bilgisayarda ve oyunlardan başka büyük yer kaplayan programım vs yok. Bunun 37GB'ını Windows kullanıyor. Kaldı 475GB. Steam de 84 GB, Epic de 8 GB, LoL ve Valorant da 27GB kullanıyor. Geriye 356 GB kalıyor ama benim boş alanım 272 GB. Yaklaşık 80GB'lık bir boşluk var. Revo'dan falan baktım silmeyi unuttuğum bir oyun vb. yok. Acaba bazı oyunlar iki kere falan mı yüklendi diye düşünmeye başladım özellikle Steam'de çünkü aradaki boşluk Steam'in kapladığı yerle aynı. Yada revodan silerken geri yükleme noktası oluştur gibi bir şey var belki sildiğim oyunların bir kopyasını oluşturuyordur. ESET'le virüs taraması da yaptım temiz çıktı. Eski Windows sürümünü de sildim geçen gün zaten 2 GB civarıydı.

Nereden biliyorsunuz Windows'un o kadar harcadığını indirilenler kısmında yükleyiciler falan varsa onlar kaplıyorlardır.

Hiçbir zaman ne SSD'ler ne de HDD'ler kağıtta belirtilen değerlerde olmuyor.
Mesela bendeki 1TB'lık SSD aynen şu şekilde görünüyor;

1608880815473.png

Kullanılabilir alan daha düşüktür o farkı hesaplamaya katmıyor olabilirsin.
Kesinlikle katmıyor. İlk iş SSD'sinin 512 GB'lık alanının gerçekte kaç GB sunduğunu öğrenmesi olmalı...

Sonra da SSD üreticileri ile Windows'un hesap farkını...

Sonrasında ise WinDirstat kullanabilir:

Hocam HDD ve SSD'lerde (hatta falşlarda bile var) yanlış bilmiyorsam şifreleme farkından kaynaklı böyle fark olur. Ama sizde oransal olarak biraz fazla gibi.

Hocam HDD ve SSD'lerde (hatta falşlarda bile var) yanlış bilmiyorsam şifreleme farkından kaynaklı böyle fark olur. Ama sizde oransal olarak biraz fazla gibi.
Yanlış. Olayın şifreleme ile bir ilgisi yok. SSD üreticileri için 1 GB = 1000 MB, Windows için 1 GB = 1024 MB.

1000 MB 1 GB etmez 1024 MB 1 GB eder. Lakin firmalar insanların hesap zorluğu yaşamaması için 1000 MB=1GB ölçüsünü kullanır. Arada 24 MB fark kalır lakin sistem hafıza birimini tam olarak alır 1024'den alır. Yani 512*24'den 12 GB'lık bir fark yaratır. Geriye kalan ise SSD'nin çalışması için gerekli yazılımları barındıran bölümdür.

Yanlış. Olayın şifreleme ile bir ilgisi yok. SSD üreticileri için 1 GB = 1000 MB, Windows için 1 GB = 1024 MB.
Aslında 1 Gigabayt'ı 1.000.000.000 Bayt almalarından kaynaklı. Olması gereken 1.073.741.824. Bu da Terabayt başında yaklaşık 77 GB kaybetmemizi açıklıyor. Bu arada Linux üzerinde %90 512 GB göreceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı