SSD'de eksik boş alan

Lejax

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GPU: RTX 4060
CPU: Ryzen 7 7735HS
RAM: 24GB 4800 MHz DDR5
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi - Öğrenci
Arkadaşlar bende 240 GB SSD var. Bunun 223 GB'si kullanılabilir. Şu an 12,3 GB boş alan var. Bir hesaplama yaptım ve kullanılan alanın 182 GB olduğunu gördüm. Normalde 40 GB boş alanımın olması gerekmesine rağmen 12 GB boş alan var. Geriye kalan bu alan nerede olabilir?

Disk temizleme ve Update temizleme yapın. O alanı Windows kullanıyor büyük ihtimalle.
Windows dosyası 18 gb kullanıyordu. Yukarıya dahil ettim. Ayrıca dediğiniz nasıl yapabilirim?
240 GB diyorlar ama aslında 240.000 Bayt + bir de bu diskin kendi içindeki işletim sistemi =223GB.
Orasını biliyorum zaten. Yukarıda da belirttim. Onun haricinde kayıp bir boş alan var.

O zaman oynadığın oyunların kayıtlarını + sistem kayıtlarını+ sistem tek seferlik kullanılan dosyalarını sil, bende 4-5 GB yer açıldı 6 ay önce format atmama rağmen.

Arama kısmına temp yazınca depolama ayarları çıkıyor. Ona gir geçici dosyalara tıkla temizle.
Orayı genelde boşaltıyorum. Ama çok yer açmıyor.
O zaman oynadığın oyunların kayıtlarını + sistem kayıtlarını+ sistem tek seferlik kullanılan dosyalarını sil, bende 4-5 GB yer açıldı 6 ay önce format atmama rağmen.
Oynamadığım oyunları falan sildim zaten. Benim merak ettiğim bu alan nerede?
Bu yaptığım hesaplamaya Windows, program files, program files(x86) ve kullanıcı dosyalarını da dahil ettim.

Yanılmıyorsam SSD'lerde pagefile ya da swap benzeri bir alan var, tam adını hatırlayamadım. Sanırım boş kısmın belli bir yüzdesi kadar oluyordu ve dosyalara hızlı erişim için SSD tarafından kullanılıyordu. Boş alan arttıkça bu alanın boyutu da o yüzde kadar artıyor. Belki bu nedenle eksik görünüyor da olabilir. Eğer soru bundansa bu yüzdeyi muhtemelen SSD'nizin yazılımından değiştirebilirsiniz ama tavsiye etmem.

Geri
Yukarı