SSD'de kayıp 20GB var

yolcuhan

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar;
Sorunum şu ki desktop PC de SSD ve takılı normal harici disklerim var. C sürücüsü ve Windows SSD de.
SSD SanDisk Ultra II 240GB.
Bilgisayarımdan baktığımda toplam 222 GB görülüyor, tamam hepsini kullanmayalım biraz kayıp 18 GB, normal diyelim.
Lakin kullanılan miktar ve kullanılabilir miktara baktığımda 143GB boş alan 222 GB toplam alan yani 73GB kullanmış olduğum miktar var demek.
Ama C sürcüsünün içerisine girdiğimde ve gizli ve gizli olmayan tüm dosyaların toplam hacimlerine baktığımda C sürücüsünde 48, 5GB dolu; bu da demek oluyor ki 30GB'lık bir kayıp miktar var ki bu başta belirtmiş olduğum 18 GB'lık kayıp dışında.
Sizce bu normal mi? Yoksa bir sorun olabilir mi? Dasboard uygulamasıyla ve Storage executive programlarıyla kontrol ettiğimde SSD sağlıklı görünüyor.
Ben mi evham yapıyorum!
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
AppData> Local/LocalLow/Roaming klasörlerini kontrol edin. Ayrıca üreticiler kapasite belirtirken 1GB'ı 1000MB olarak hesaplıyorlar, 120GB Sandisk SSD kullanıyorum ancak kullanılabilir 111GB var.

Evham yapıyorsun hiçbir zaman aldığın SSD, HDD, USB tam kapasite olmaz 500 GB HDD alırsın 465 GB kullanabilir alan olur 1000 ve 1024 MB farkı yüzünden tam kapasite olmaz hiçbirzaman arada bir boşluk olur herhangi bir sıkıntı yok yani bende 240 GB SSD kullanıyorum 220 GB'ı kullanabilir oluyor 🙂

Yetişin dostlar 2 TB'lık SSD'im var 200 GB kayıp.. 😃 😃 Şaka bir yana endişelenme dostum.
Adsız.png

Peki neden bu konuyu açmak yerine önce neden bu kayıp ya da fark var diye araştırma yapma gereksinimi duymadın? Bununla ilgili açılmış yüzlerce konu yazılmış onlarca makale var.

Bir baba soruyor kim hesabını verecek bu çalınan Gigabyte'ların şaka bir yana 1TB HDD 930 GB gözükür ekran kartı 4 GB denir 4096MB gözükür 1TB diye 1000GB verecek diye bir şey yok.

Dosya Ekleri

• Screenshot_38.png
    Screenshot_38.png
    4 KB · Görüntüleme: 40
Sen evham yapıyorsun, HDD/SSD üreticilerdeki söylenen 1 GB ile bilgisayarın 1 GB aynı değil.
1000 ve 1024 MB farkını hesapladınız mı?
AppData> Local/LocalLow/Roaming klasörlerini kontrol edin. Ayrıca üreticiler kapasite belirtirken 1GB'ı 1000MB olarak hesaplıyorlar, 120GB Sandisk SSD kullanıyorum ancak kullanılabilir 111GB var.
Evham yapıyorsun hiçbir zaman aldığın SSD, HDD, USB tam kapasite olmaz 500 GB HDD alırsın 465 GB kullanabilir alan olur 1000 ve 1024 MB farkı yüzünden tam kapasite olmaz hiçbirzaman arada bir boşluk olur herhangi bir sıkıntı yok yani bende 240 GB SSD kullanıyorum 220 GB'ı kullanabilir oluyor 🙂
Yetişin dostlar 2 TB'lık SSD'im var 200 GB kayıp.. 😃 😃 Şaka bir yana endişelenme dostum.Eki Görüntüle 1120391
Bir baba soruyor kim hesabını verecek bu çalınan Gigabyte'ların şaka bir yana 1TB HDD 930 GB gözükür ekran kartı 4 GB denir 4096MB gözükür 1TB diye 1000GB verecek diye bir şey yok.
Tamam dostlarım zaten bu kullanılabilir kısım benim içinde normal olduğunu söyledim yani 240gb 222 görünüyor bunu kabul ettim zaten, :) .
Benim asıl sorunum bundan sonraki kısım 222gb toplam kullanılabilir 143gb. C sürücüsü içerisindeki görünen gizli ve salt dosyaların toplamına içeriden baktığımda 48gb.
Bu şekilde normalde görünmesi gereken 173,5 gb hadi 173gb olması gerekirdi diyelim ama neden görünen 143gb bu durumda 30gb kayıp var görünüyor bu damı bu 1000 ve 1024mb lık farktan.
Açıkçası pc de 1aydan uzun süredir çözemediğim bir internet sayfalarının gecikmeli açılması sorunu ve bu sebeple bana her şey şüpheli görünüyor.
Yine de zaman ayırıp çözüm sunmada yardımcı olan dostlara teşekkürler.
diskler.png

boyut.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı