SSD'de okuma hızının etki ettiği şeyler nelerdir?

SSD'nin veriye ulaşım hızı 0,055ms gibi komik rakamlar bilmiyorum farkında mısın? 1 saniye içerisinde okuyacağı veya transfer edeceği veriye ulaşabildiği sürece 1GB/s SSD ile 300MB/s arasındaki SSD'nin açacağı işletim sistemlerinin hızları arasında çok net fark vardır.

Söylediğin gibi olsa 15ms tepki süresine sahip SSD'nin CS:GO oyununda harita açma hızı ile 15ms tepki hızına sahip HDD'nin harita açma hızı arasında 277 kata yakın fark olurdu :) Oysa SSD'ler veriye elektrik hızında eriştiği için bu tepki süresi anlamında bir yetersizlik çekmiyor, transfer hızı neyse - sistem işleyebildiği müddetçe bu performanstan faydalanıyor.

Ben ince mantığı ortaya sererek anlatıyorum, anlattıklarımda kısmen yanlış bir nokta yok. Sen tepki süresini öveyim terken transfer hızını öldürmüşsün, olan bu. Dosya birimleri sandığın kadar küçük değil.
Peki bilgisayarımın özelliklerini göz önüne alarak ( imzada yazmaktadır. ) nasıl bir ssd önerisi yaparsınız bana? Teşekkür ederim.

SSD'nin veriye ulaşım hızı 0,055ms gibi komik rakamlar bilmiyorum farkında mısın? 1 saniye içerisinde okuyacağı veya transfer edeceği veriye ulaşabildiği sürece 1GB/s SSD ile 300MB/s arasındaki SSD'nin açacağı işletim sistemlerinin hızları arasında çok net fark vardır.

Söylediğin gibi olsa 15ms tepki süresine sahip SSD'nin CS:GO oyununda harita açma hızı ile 15ms tepki hızına sahip HDD'nin harita açma hızı arasında 277 kata yakın fark olurdu :) Oysa SSD'ler veriye elektrik hızında eriştiği için bu tepki süresi anlamında bir yetersizlik çekmiyor, transfer hızı neyse - sistem işleyebildiği müddetçe bu performanstan faydalanıyor.

Ben ince mantığı ortaya sererek anlatıyorum, anlattıklarımda kısmen yanlış bir nokta yok. Sen tepki süresini öveyim terken transfer hızını öldürmüşsün, olan bu. Dosya birimleri sandığın kadar küçük değil.
Bence sen benim dediğimi anlamadın yoksa bu kadar garip bir yorum yapmanı beklemezdim.

Elimde bir HDD var ve bu HDD'nin okuma hızı 200 MB/s.

Fakat bu HDD 2 dakikada boot ederken elimdeki SSD nasıl 20 saniyede boot ediyor? Erişim hızından kaynaklı tamamen. Okuma-yazma hızı önemsizdir demiyorum. SSD'yi SSD yapan şey erişim hızıdır. Ben elimdeki SSD'nin hızını 200 MB/s'ye sınırlandırsam bile yine de 20 saniyede boot edecektir. Bu maksimum kapasitesi. HDD sürekli 13 ms gecikmeyle okuma-yazma yapmaz. HDD'yi yüzde 100 yükte çalıştırıp Görev Yöneticisi üzerinden bakarsan gecikme süresinin saniyelerle olduğunu görürsün.

Dediğim şeyi istersen Youtube'dan, istersen de başka platformlardaki testler üzerinden, elinde ekipman varsa kendin de test edebilirsin.

250 GB Samsung 860 EVO diskini baz alarak örnek vereyim. NVMe ve SATA versiyonlarını tak aynı makineye, açılış hızlarında hiçbir fark yoktur.

Edit: Sanırım aynı şeyleri söylüyoruz ancak farklı algılıyoruz. Ben gecikme süresi düşük olduğu için yüksek okuma-yazma hızlarını en ufak dosyalarla bile kullanabildiğini, bu yüzden hızlı olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Öte yandan HDD, 4 KB'lık bir ton dosyayı SSD'den kat be kat yavaş okuduğu için yavaş boot ediyor, olay bu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı