Çözüldü SSD'den HDD'ye kopyalama hızları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Akerfeldt

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Arkadaşlar bir dosyayı SSD'den HDD'ye veya HDD'den SSD'ye kopyaladığımda ilk önce hız 350-400 oluyor, ama sonra hızlıca 200-100-50-10 oluyor. Daha sonra ise 10-50-100-150-200-150-100 şeklinde sürekli dalgalanıyor. Bu dalgalanmanın sebebi nedir, neden sabit 450-500 MB/s arasında kopyalama yapamıyorum?
Sistemim imzamda yazıyor. Eğer telefondaysanız telefonu yan çevirin, öyle yaptığınızda imzalar gözüküyor.

Çözüm
@CillianMurphy yanlış söylemiş. Herhangi bir sorun yok. HDD hızı zaten yaklaşık 120 MB/s civarıdır. Yükselip alçalma da dosya boyutu, dosya konumu vb. değişkenler ile alakalı.
SSD'den HDD'ye atarken düşüyorsa o zaman problem vardır. Kasada hangi portları kullanıyorsun? 3.0'a takıyor musun?
Her ikisinde de düşmeler oluyor. Şu fotoğrafa bakın. İlk önce 450 MB/s ile seyretti ama sonra 120'ye kadar düştü. İkinci fotoğrafta ise SSD'de bulunan LoL'ü HDD'ye atmaya çalıştım, 10-40-90 oldu, daha sonrasında 90-100-140-150-140-160-200-210-160-140-100-90 şeklinde gene dalgalanma yaşadım. İkinci fotoğrafta ki dalgalanmayı zaten kendiniz de görebilirsiniz nasıl dalgalanmış bakın kopyalama hızı. Donanımlarımın bir kaç tanesi hariç hepsi 3.0 ile bağlı bilgisayarıma.
dxdxdxdx.jpg

bras.jpg

Her ikisinde de düşmeler oluyor. Şu fotoğrafa bakın. İlk önce 450 MB/s ile seyretti ama sonra 120'ye kadar düştü. İkinci fotoğrafta ise SSD'de bulunan LoL'ü HDD'ye atmaya çalıştım, 10-40-90 oldu, daha sonrasında 90-100-140-150-140-160-200-210-160-140-100-90 şeklinde gene dalgalanma yaşadım. İkinci fotoğrafta ki dalgalanmayı zaten kendiniz de görebilirsiniz nasıl dalgalanmış bakın kopyalama hızı. Donanımlarımın bir kaç tanesi hariç hepsi 3.0 ile bağlı bilgisayarıma.
Eki Görüntüle 500831

Eki Görüntüle 500832
Kasa da USB 3.0'a takıyorsun değil mi? Farklı USB girişlerinde dene.

Kasa da USB 3.0'a takıyorsun değil mi? Farklı USB girişlerinde dene.
Evet. Kasamda ki mavi ve anakartımda ki kırmızı renkli USB 3.0 girişlerini kullanıyorum. Anakartımda 4 tane USB 3.0 girişi bulunuyor ve zaten bu girişlerin hepsini kullanıyorum şu an. Klavye, fare, mikrofon ve hapörler bağlı. Ön taraf boş duruyor. Yani herhangi bir dalgalanma olmadan 200-300-400-500 MB/S hızlarında kopyalama yapması gerekmiyor mu SSD'nin?

Attığın dosyalar bütün halinde değil parça halindeyse bu dalgalanmalar olabilir. Tek parça attığında nasıl oluyor durum?
Yukarıda ki fotoğrafta ilk resim 3 GB'lık bir film, sadece 1 dosya. Onu kopyalamaya çalıştığımda 450 MB/s hızını gördüm ama son saniyeler 120'ye kadar indi zaten resimde dalgalanma gözüküyor son raddelerde 124 MB/s'ye inmiş hız. İkinci resimde Riot Games klasörünü kopyaladım, 10 binden fazla dosya var içinde ve dalgalanma yaşamışım. Yani ilk resimde gene 450 MB/s ile devam etti hız ama son raddelerde gene HDD hızına düştü bu çok can sıkıcı bir durum. Çok fazla dosyayı kısa sürede kopyalaması lazım, SSD'nin HDD'den farkı bu zaten. Dosyalar fazla olunca yavaşlacaksa ben niye SSD satın aldım ki.

Yukarıda ki fotoğrafta ilk resim 3 GB'lık bir film, sadece 1 dosya. Onu kopyalamaya çalıştığımda 450 MB/s hızını gördüm ama son saniyeler 120'ye kadar indi zaten resimde dalgalanma gözüküyor son raddelerde 124 MB/s'ye inmiş hız. İkinci resimde Riot Games klasörünü kopyaladım, 10 binden fazla dosya var içinde ve dalgalanma yaşamışım.
SATA girişini değiştirip deneyebilirsin. Başka fikrim yok maalesef.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı