SSD'den Oyun Oynamak Ömür Kısaltır Mı?

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Bugün Samsung 860 EVO SSD (250GB) aldım. Windows kurulumunu falan yarına halledeceğim fakat bu kez de SSD kullanımı hakkında bir kaç sorum var. Biliyorum SSD'den oyun oynamak çoğu kişinin yaptığı bir şey. Yüklenme ekranları falan daha hızlı geçiyor. Fakat benim sorum şu: Şimdi bu SSD'lerde yazma işlemi yaptığımız zaman diskin ömrü sürekli azalıyor ya. Oyun oynarken de disk, okuma işi mi yapıyor? Eğer okuma yapıyorsa bu işlem de SSD'nin ömrünü kısaltır mı? Özellikle yeni SSD'lerin artık ömür konusunda oldukça geliştiğini ve fazla dert edilmesine gerek olmadığını, sitede bir kaç konuda okudum. Biliyorum öyle 2 yılda bitecek bir ömürleri yok fakat konu hakkında bilgim olsun istiyorum. Bir de eğer dediğim olay SSD ömrüne etki ediyorsa 3 oyun kuracağıma 1 oyun kurarım mesela. Ha bir de bunu sorayım size aklıma gelmişken. SSD'ye (sürekli silip yüklemeyeceğim) bir kaç oyun atsam olur mu? Mesela GTA V, Overwatch, Rocket League sürekli oynadığım 3 oyun. Bunların üçünü de SSD üzerinden oynamam sağlıklı olur mu bir problem teşkil eder mi?

İkinci konu da program/uygulama/tarayıcı konusu. Bilgisayarda "Internet Download Manager, CCleaner, Spotify, Opera Tarayıcı, Steam" gibi programları aktif olarak kullanıyorum. Ve bunların çoğunda geçici dizin, önbellek falan var. IDM'yi falan SSD'ye kurmam çok bir şey değiştirmez diye düşünüyorum fakat Spotify arayüzü HDD'de çok yavaş yükleniyordu. Bunu SSD'ye kursam hızlanır mı ve çok fazla önbellek bırakır mı? Aynı şey Opera ve Steam için de geçerli. Onlar da HDD'de yavaş. Kısaca bu programları SSD'ye kurmalı mıyım sizce?

Biliyorum sorularımın hepsinin sonu aynı yere çıkıyor fakat ilk defa SSD kullanacağım. Bütçemi de zor bir araya getirip aldım çok basit bir hata yüzünden sıkıntı yaşamak istemiyorum o yüzden bu kadar fazla bilgi almak istiyorum. Teşekkürler şimdiden :)

Çözüm
SSD'nizi doya doya kullanın. Samsung SSD'ler çok uzun ömürlüler, sağlıkları yoğun kullanımlardan sonra bile düşmüyor.
Yaklaşık 4 aylık kullanım sonucu. ADATA XPG'nin bir M2 SSD'si. Modeli uygulamada yazıyor. Yaklaşık 2 aydır da sadece SSD'yi kullanıyorum, başka bir disk yok sistemde. HDD'mi ses yaptığı için söktüm. Depolama gerekmediği için de ek sata SSD almadım. SSD'nin içinde oyun da var, çok aşırı olmasa da oyun da oynarım. Bilgisayar laptop.
380406

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı