SSD'lerde DRAM olmaması büyük bir dezavantaj mı?

Bütçe
Maximum 1300 TL

watchdogs123p

Hectopat
Katılım
27 Kasım 2016
Mesajlar
761
Yer
İstanbul
Fiyat/performans ürünü 1TB M.2 SSD almak istiyorum. Verebileceğim maksimum 1300 TL. Bu SSD'lerde DRAM olayını anlamadım. Technopat'ın videosunda dosya aktarım sonuna doğru hız düşüyordu. DRAM olmaması oyunlarda FPS, akıcılık, açılış hızı gibi şeyleri etkiler mi? DRAM, SSD'de olmazsa olmaz bir şey mi? Bir SSD'de DRAM olup olmadığını nereden anlarım? Bilenler cevap yazarsa sevinirim. Aşağıdaki iki SSD'den birini almayı düşünüyorum. Alternatif önerilere açığım.

 

thErenSK0

Decapat
Katılım
22 Mayıs 2020
Mesajlar
485
Çözümler
2
DRAM olması faydanıza. Eğer yok ise HMB teknolojisine sahip olabilir. DRAM olmayan HMB teknolojili SSD'lerde kendi raminizden kullanır. Ama pek etki yaratmaz.
hmb teknolojisi olup olmadığını nereden öğrenebilirim? bende ultra 3d var, 500gb m2 olan model. drami yokmuş, aldıktan sonra öğrendim. forumda gezerken windowsu drami olmayan ssdye kurmayın yazmış birisi merak ettim araştırdım bu konuya geldim. @Hamza Ensar Sağlam @tufanbaba123 size de sormuş olayım.
 

Cellat87

Hectopat
Katılım
4 Şubat 2019
Mesajlar
583
Çözümler
1
Vallaha sadece bir şey diyeceğim.

8 sene önce Corsair 128 GB SSD aldım.
1.5 sene önce essek 240GB SSD aldım.

2 side 2 ayrı bilgisayarda sistem kurulu ve aktif kullanılıyor.

Corsair olan 8 senelik olmasına rağmen hiçbir şekilde takılma kasma vs. Hiçbir sorunu yok lakin essek olan daha yeni olmasına rağmen bir güncelleme yaparken bir RAR dosyası açarken ya da bir oyun kurarken bir kilitleniyor ki demeyin keyfime. Sanki sanarsiniz 5400RPM HDD kullanıyorum o derece kötü. Burada demek istediğim gidin düzgün bir marka alın arkanıza bakmayın yoksa hiçbir anlamı kalmıyor. Bana neden aldın derseniz de hazır sistemin üzerinde geldi benlik bir durum yok yani ama en kısa zamanda yeni bir ürün alacağım.
 

Mansion

Hectopat
Katılım
31 Aralık 2020
Mesajlar
8.193
Makaleler
11
Çözümler
17
Yer
İzmir
Hmb teknolojisi olup olmadığını nereden öğrenebilirim? Bende Ultra 3D var, 500GB M.2 olan model. Drami yokmuş, aldıktan sonra öğrendim. Forumda gezerken Windows'u drami olmayan SSD'ye kurmayın yazmış birisi merak ettim araştırdım bu konuya geldim. @Hamza Ensar Sağlam @tufanbaba123 size de sormuş olayım.

Yeni konu açar mısınız?
 

mehmet5148

Femtopat
Katılım
29 Temmuz 2022
Mesajlar
76
Dram olmaması işletim sistemi kurulacak sistemler için kötü. Crucial P5 Technopat'ın ölüm testi yaptığı ve hala devam eden dram barındıran çok dayanıklı bir model.


Arkadaşım dramsız kullanılır bilgisayarın içindeki RAM'i kullanıyor.

Bu sorunun cevabı biraz da o markanın sponsorlarına bağlı. Sponsorlar tanıtım yaparken hem dram olmadığını belirtip hem de sanki bu bir eksiklik değilmiş gibi lanse ediyorlar. Bilinçli bir insan tabii ki de YouTube videolarındaki ürün tanıtımlarında ürünlerin özelliklerinin şişirilerek bahsedildiğini anlar zaten. Dram'siz SSD almamanızı tavsiye ediyorum.

Adamlarda bütçe yoksa ne yapcaklar mecbur dram sızı alacak dram olmazsa bilgisayarın
İçindeki RAM'ı kullanıyor. Bir de bu devirde dram e para vermem pahalı.
 

avis1

Kilopat
Katılım
12 Eylül 2013
Mesajlar
1.857
Makaleler
1
Çözümler
6
Yer
istanbul
Arkadaşım dramsız kullanılır bilgisayarın içindeki RAM'i kullanıyor.Adamlarda bütçe yoksa ne yapcaklar mecbur dram sızı alacak dram olmazsa bilgisayarın
İçindeki RAM'ı kullanıyor. Bir de bu devirde dram e para vermem pahalı.
Katılıyorum ama ssd ler pc nin ramini kullanır bilgisi yanlış öyle bir şey olmaz.
Pc nin rami ile dram farklı şeyler.:)
 
Yukarı