SSD'lerde DRAM olmaması büyük bir dezavantaj mı?

Bütçe
Maximum 1300 TL

watchdogs123p

Kilopat
Yer
İstanbul
Fiyat/performans ürünü 1TB M.2 SSD almak istiyorum. Verebileceğim maksimum 1300 TL. Bu SSD'lerde DRAM olayını anlamadım. Technopat'ın videosunda dosya aktarım sonuna doğru hız düşüyordu. DRAM olmaması oyunlarda FPS, akıcılık, açılış hızı gibi şeyleri etkiler mi? DRAM, SSD'de olmazsa olmaz bir şey mi? Bir SSD'de DRAM olup olmadığını nereden anlarım? Bilenler cevap yazarsa sevinirim. Aşağıdaki iki SSD'den birini almayı düşünüyorum. Alternatif önerilere açığım.

Yanlış anladınız dediğimi. SSD'nin FPS'e etki etmediğini biliyorum. İçerisindeki DRAM olmaması SSD performansına etki edip etmediğini fazla bilmiyorum o yüzden söylemedim.

Bende sizi bilgilendirmek için söyledim.

Değil. SanDisk SSD Plus kronik sorunlu.

Haklısınız karıştırmışım.

Hocam kronik sorun dediğiniz nasıl bir sorun merak ettim

Bilinen sorunlar;
  • Okuma ve yazma hızı düşükülüğü.
  • Ani sistem kitlenmeleri.

Fiyat/performans ürünü 1TB M.2 SSD almak istiyorum. Verebileceğim maksimum 1300 TL. Bu SSD'lerde DRAM olayını anlamadım. Technopat'ın videosunda dosya aktarım sonuna doğru hız düşüyordu. DRAM olmaması oyunlarda FPS, akıcılık, açılış hızı gibi şeyleri etkiler mi? DRAM, SSD'de olmazsa olmaz bir şey mi? Bir SSD'de DRAM olup olmadığını nereden anlarım? Bilenler cevap yazarsa sevinirim. Aşağıdaki iki SSD'den birini almayı düşünüyorum. Alternatif önerilere açığım.

Bu sorunun cevabı biraz da o markanın sponsorlarına bağlı. Sponsorlar tanıtım yaparken hem DRAM olmadığını belirtip hem de sanki bu bir eksiklik değilmiş gibi lanse ediyorlar. Bilinçli bir insan tabiki de YouTube videolarındaki ürün tanıtımlarında ürünlerin özelliklerinin şişirilerek bahsedildiğini anlar zaten. DRAM’siz SSD almamanızı tavsiye ediyorum.

Bilinen sorunlar;
  • Okuma ve yazma hızı düşükülüğü.
  • Ani sistem kitlenmeleri.
Bu model o model değil.

İşletim sistemi kurulacaksa, olmazsa olmaz diyebiliriz. DRAM, SSD için bir nevi RAM işlevi görmekte. Bu tampon önbelleğe alınan dosyalar, hızlı okunup yazılmakta, ayrıca dosya aktarım gibi durumlarda etkisi var.

DRAM olup olmadığını nasıl anlarım diye sormuşsunuz, hazırladığım SSD listesine göz atabilirsiniz bunun için. Neredeyse tüm SSD'ler hakkında detaylı bilgi bulunuyor.
DRAM olmaması oyunlarda FPS, akıcılık, açılış hızı gibi şeyleri etkiler mi?
Az da olsa etkisi var. Genel olarak işlevi bu yönde değil.

SSD önerisi olarak şunları önerebilirim;
DRAM bulunduran, oldukça hızlı ve sağlam SSD'lerdir. PNY CS3030 incehesap gaming indirimlerinde 1100₺ gibi fiyatlara düşebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı