SSD'li Bilgisayarın Yavaş Açılma Sorunu

EgeÇamlıkaya

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı yeni topladım, UEFI Windows OEM lisanslı temiz kurulum yaptım. Fakat Samsung 850EVO'lu laptopum 3 saniyede açılırken, Samsung 960EVO M2 SSD'li toplama bilgisayarım 20 saniyede ancak açılıyor. BIOS'da Fast Boot Enabled seçili ve Windows SSD'ye kurulu.(Windows'u Technopat sosyaldekinden indirdim.)
Bunu nasıl hızlandırabilirim? Bu arada yazmayı unutmuşum, SSD Benchmark testleri yaptım okuma 3.2GB yazma 1.5GB yani normal değerlerinde çalışıyor.

Sistem Parçalarım:
Anakart: Asus Prime B350-Plus
Ekran Kartı: Galax GTX1060 6GB
İşlemci: Ryzen R5 1500x
SSD: Samsung 960EVO M2 NVMe
RAM: Kingston HyperX Fury 2400MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarın parola yazma kısmına gelmesi uzun sürüyor. Programlarla alakalı olduğunu sanmıyorum, kaldı ki Samsung Magician, Logitech Gaming Software, Avira Antivirüs dışında birşey yok. Hepsini kapayarak da denemiştim, pek bir fark yok. 20 saniye falan SSD'ye göre çok uzun değil mi? Ryzen islemcilerde geç açılmanın normal olduğunu okumustum, Ryzen işlemci kullanıp 5 saniyeden kısa açılma hızı alabilen var mı?

Cevabınız için teşekkürler. BIOS güncellemem yeni geldi ve yaptım, bir değişiklik olmadı. RAM'imden değildir umarım çünkü başka RAM deneme şansım şuan için yok. SSD zaten M2 portunda; farklı bir yere takamıyorum. BIOS'un Boot sekmesinde CSM diye bir seçenek buldum onu kapadım bir miktar hızlandı fakat hala 16 saniyenin altını göremedim, bu hızda bir SSD'ye göre üzücü bir durum. Fakat attığınız linkteki sorun benimkinin aynısı teşekkürler yardımınız için.

ben galax ekran kartlarından kaynaklandığını düşünüyorum benim de aynı sorun var. Sisteme gelene kadar 15 sn geçiyo nerdeyse.
Evet
Cevabınız için teşekkürler. BIOS güncellemem yeni geldi ve yaptım, bir değişiklik olmadı. RAM'imden değildir umarım çünkü başka RAM deneme şansım şuan için yok. SSD zaten M2 portunda; farklı bir yere takamıyorum. BIOS'un Boot sekmesinde CSM diye bir seçenek buldum onu kapadım bir miktar hızlandı fakat hala 16 saniyenin altını göremedim, bu hızda bir SSD'ye göre üzücü bir durum. Fakat attığınız linkteki sorun benimkinin aynısı teşekkürler yardımınız için.

Evet bizim için bi deneme yaptım, bende işe yaradı. Bios menüsünden Advanced windows Os configuration bölümünden Boot Modunu CSM'den Uefi ye çevir F10 save yap çık.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı