SSD'li Bilgisayarınız Kaç Saniyede Açılıyor?

Teşekkür ederim hocam. Haklısınız. Benzer durum işte, 5 yıllık sistem, 2019 model sistemden daha hızlı açılınca moral bozuyor tabi ki. Bahsettiğiniz şey mantıklı, yani teknoloji ilerledikçe bir yandan parçalar daha kompleks hale geliyor ama yine de kabullenmesi zor tabi. Yani her şeyi hızlandırıyorlar da bilgisayarın açılışını mı beceremiyorlar? Garip yani.

İnsan bir sürü para verince haklı olarak o tuşa basıp açtığında karşılığını görmek istiyor :)

Bu tabii ki benim düşüncem ve araştırmalarım sonucu ortaya çıkmış bir sonuç.
Eğer performans konusunda bir sıkıntınız yok ise çok dert etmeyin derim.
Bazı zamanlarda özellikle BIOS ayarları yaptığınızda bilgisayarın optimize etmesi zaman alabiliyor.
Örneğin 2-3 başlatmada anca toparlıyor bilgisayar. Bu her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmiyor.
Ancak sizin açılma süreniz biraz fazla.
BIOS ayarlarınızı tekrar gözden geçirin. Eğer yanlış bir şey görmüyorsanız, belki 1-2 update sonra bu sorun kendi kendine düzelir.
Eğer ki bilgi sahibi değilseniz eğitim videolarını izleyerek bazı BIOS ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Mesela i9 sistemde incelediğim GTA V performansı biraz şaşırttı. Sizinle benzer bir durumdayım bende :D
Konu aşağıda ;
GTA V İncelemesi

Bu tabii ki benim düşüncem ve araştırmalarım sonucu ortaya çıkmış bir sonuç.
Eğer performans konusunda bir sıkıntınız yok ise çok dert etmeyin derim.
Bazı zamanlarda özellikle BIOS ayarları yaptığınızda bilgisayarın optimize etmesi zaman alabiliyor.
Örneğin 2-3 başlatmada anca toparlıyor bilgisayar. Bu her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmiyor.
Ancak sizin açılma süreniz biraz fazla.
BIOS ayarlarınızı tekrar gözden geçirin. Eğer yanlış bir şey görmüyorsanız, belki 1-2 update sonra bu sorun kendi kendine düzelir.
Eğer ki bilgi sahibi değilseniz eğitim videolarını izleyerek bazı BIOS ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Mesela i9 sistemde incelediğim GTA V performansı biraz şaşırttı. Sizinle benzer bir durumdayım bende :D
Konu aşağıda ;
GTA V İncelemesi

Aynen hocam sistemin genel işleyişinde bir sorun yok. Gayet hızlı çalışıyor, en büyük şikayetim ilk boot süresinin uzun olması. POST ekranına gidene kadar 10 saniye geçmesi, dediğiniz gibi update'lerle belki biraz daha kısalır ama aynı şey Asus Tuf'larda da var diye duyunca biraz daha anladım olayı.

Siz i9 ve i7 ile açılma sürelerini ölçtünüz mü hiç? Kaç saniye sürüyor ve hangi anakartı kullanıyorsunuz? @Ibrahimm58

Aynen hocam sistemin genel işleyişinde bir sorun yok. Gayet hızlı çalışıyor, en büyük şikayetim ilk boot süresinin uzun olması. POST ekranına gidene kadar 10 saniye geçmesi, dediğiniz gibi update'lerle belki biraz daha kısalır ama aynı şey Asus Tuf'larda da var diye duyunca biraz daha anladım olayı.

Siz i9 ve i7 ile açılma sürelerini ölçtünüz mü hiç? Kaç saniye sürüyor ve hangi anakartı kullanıyorsunuz? @Ibrahimm58

i9 sistemim 3.5 - 4 saniye Z390-E gaming
i7 sistemim 2.5 - 3 saniye Msi z370a

Benden hızlısı mezarda.🤣
Ekran Alıntısı.PNG

Benim laptopda Asus Tuf 505gd dediğim gibi 7 ila 8 saniye arası açılma hızım var

Benim laptopda Asus Tuf 505gd dediğim gibi 7 ila 8 saniye arası açılma hızım var

Orada bahsi geçen TUF anakart, laptop değil :) Laptop'lar OEM anakartla geldiği için masaüstüne göre fark olabiliyor çünkü daha iyi optimize edilmiş oluyorlar.

Bir de arkadaşlar 3-4 saniyeler havada uçuyor ama eğer bahsettiğiniz bu süre power tuşuna bastıktan sonra masaüstü veya login ekranının gelme süresiyse bence imkansız. BIOS süreci dahil 4 saniyede açabilen arkadaş varsa video çekip paylaşsın tebrik edeceğim :D Yok Windows logosu çıktıktan sonra geçen süreyi kast ediyorsanız o ayrı. Bende de 4-5 saniye o.

İyi akşamlar
Tuf b450 plus uzun sürüyor dediniz kronometre tuttum bende 🤣
Bios zamanı 10 sn pc açılma bios hariç 3 sn
Bios gerçekten uzunmuş 😀
Tuf b450 plus
AMD eyzen 2600
Adata s40g 512 gb
Seagate firecuda gaming 1gb
3000 mhz 16 GB ram

İyi akşamlar
Tuf b450 plus uzun sürüyor dediniz kronometre tuttum bende 🤣
Bios zamanı 10 sn pc açılma bios hariç 3 sn
Bios gerçekten uzunmuş 😀
Tuf b450 plus
AMD eyzen 2600
Adata s40g 512 gb
Seagate firecuda gaming 1gb
3000 mhz 16 GB ram

Evet BIOS süreleri uzun çoğumuzda, Bende de an itibariyle 10.6 sn, 6.5 sn falan da Windows açılışı sürüyor. Belki üst seviye ve farklı setup'larda biraz daha fark edebilir ama 13-14 saniye ideal güzel bir süre yine de ;)

MSI forumlarında AMD'nin AGESA kodlarını eleştiriyorlar bununla ilgili, sistemin genel işleyişi ve performansıyla alakalı sorun yok. En çok göze batan uzun POST süreleri. İlginç şekilde bazı i9 setuplarda bile uzun sürebiliyor nedense.

2 saniyede açılıyor. Samsung 970 Evo Plus ile.

Geri
Yukarı