SSD'nin günlük kullanımda faydası

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. Önceden HDD kullanmak benim için çok dert değildi fakat son zamanlarda ciddi ciddi SSD'ye geçmeyi düşünüyorum. Windows 7 kullanırken HDD'den yana bir problemim yoktu. Fakat hem Windows 7'nin desteği bittiği ve güncel olmadığı için, hem de oyun/uygulamalarda çok sık DLL tarzı hatalar verdiği için Windows 10'a geçtim. 4-5 aydır falan Windows 10 kullanıyorumdur.

Fakat Windows 10'a geçtikten sonra bilgisayarda aşırı bir yavaşlık problemi yaşamaya başladım. Bilgisayarın açılması zaten normalde uzun sürüyor HDD olduğu için. Ama 10'a geçtikten sonra masaüstü falan da çok yavaş yüklenmeye başladı. PC toplam 3-4 dakikada falan açılıyorsa 2-3 dakika da masaüstü simgelerinin kendine gelmesini ve görev çubuğundaki simgelerin tek tek donarak belirmesini bekliyorum. Görev yöneticisini açıyorum hiçbir işlem yapmadığım halde o bile donuyor açılmadan önce. Yani kısaca hem açılışta hem de normal kullanımda çok fazla yavaşlık/donma yaşıyorum Windows 10'da. 8 GB RAM ve Intel Xeon E5450 işlemci kullanıyorum. HDD 465 GB ve 80 GB boş yer var. Sistemimin Windows 10'da bu kadar donacak kadar kötü olduğunu düşünmüyorum. O yüzden sorunun nedeni olarak HDD'yi görüyorum sadece. Belki yanlış tahmin ediyorumdur.

GTA 5'i oynarken de Windows 10'da render sorunu yaşıyorum. Her şeyi denedim çözemedim. Windows 7'de o da sıkıntısız çalışıyordu. O yüzden dün HDD'nin 35 GB'lık kısmını böldüm. Oraya Windows 7 yükledim iki işletim sistemi de yüklü bilgisayarda şu an. Fakat Windows 7'nin hızını o kadar özlemişim ki 10'a dönesim gelmiyor. SSD alma işini yeni bilgisayar aldığımda yapacaktım fakat Windows 10 kullanmak istiyorum ve yavaşlık da artık çok sinir bozmaya başladı. Elimde de 250 TL civarı para var SSD alsam mı almasam mı kararsızım.

Sorularım ise şunlar :

1- Öncelikle anakartım Sata 2 destekliyor. Yani 3 gb/s hıza kadar. Alacağım SSD muhtemelen Sata 3 olacak. Çok fazla bir hız düşüşü yaşar mıyım? Ya da herhangi bir problemle karşılaşır mıyım?
2- Dediğim gibi SSD aldığım zaman normal kullanımım hızlanacak mı? Benim için en önemlisi bu. Bilgisayar açılışında ciddi bir fark olacağını, masaüstünün çok daha hızlı yükleneceğini biliyorum fakat ben görev yöneticisini açtığımda, internette gezerken falan durduk yere yaşadığım donmalar devam edecek mi? Bilgisayar sonuçta illa ki donuyor fakat bendeki donma ve yavaşlık pek normal değil. Bu sorundan kurtulmak istiyorum.

Son olarak önerdiğiniz SSD var mıdır? 240/250 GB istiyorum ve 250 lira ve altı olursa iyi olur. Teşekkürler şimdiden. :)

Çözüm
SSD nin ömrünü çok fazla dosya atıp silerseniz kısalır. Buradaki çok fazla miktarı kullanıcıya göredir.Bilgisayarınıza sürekli video, film müzik, kart okuyucudan veriler indirip silerseniz ömrü kısalır (Tercih edilen kullanım işletim sistemi ve ana dosya deposu ve sürekli açtıgınız bir program oyun gibi yüklenmesi ).Ama bu sizi korkutmasın 2 senede ömrü bitecek değil sonuçta. SSD den %30 bi performans artışı alabilirsiniz sisteminiz SATA 2 olduğu için. lakin piyasadaki En hızlı HDD lerden çok daha hızlı bir aktarım hızına erişeceksiniz. Bilgisayarınızı kullanırken ki olan yavaşlık RAM den kaynaklıdır arka planda sürekli çalışan uygulamalar ( Skype, Steam, Discord ve niceleri ) RAM miktarınızı büyük ölçüde Bitirir. Bilgisayarın dosya açma hızı ise HDD ile alakalıdır bu problemi SSD alınca kapayacaksınız. Bilgisayarınızın açılış hızını BIOS dan düşürebilirsiniz. Bilgisayarlar default özellik olarak açılırken sistem bileşenlerini birkaç kere test eder doğru çalışıp çalışmadıklarına bakarlar. Ben zamanında Pentium 4 kullanırken bu süreyi 12 saniyeye düşürmüştüm 1 kere sistem kontrolü yapıp bilgisayar açılıyordu. Ve en önemlisi arka planda sistem dosyalarının içinde gizlice çalışan virüsler olabilir. İşletim sisteminizin güvenliğinden eminseniz. Dolaşımda hız kaybetmemek için CCleaner programını kullanabilirsiniz ( Default olarak çerezleri ve geçmişi silen bi uygulama bir çok özelliği vardır temizlik sayesinde kazanacağınız RAM miktarını size bildirim olarak gösterir baya baya etki ediyor tabi otomatik kaydedilen şifreleri de siliyor aman dikkat onlar lazımsa orayı silen tik işaretini kaldıralım ) .
İyi günler
SSD aldığında tüm sorunların çözülecek merak etme sistem yeni bir sistem gibi hızlı ve tepkisel olacak.
Hiz olarak ise bildigim kadarı ile SATA 2 portu 200 gb/s hız destekliyor. Yani 500 okuma 500 yazma hızı olan bir diski siz 200 mb/s hızda kullanacaksınız. Normal kullanımda zaten o 500 hızlarını görmezsiniz o hız diske büyük dosya atarken görülür. Güzel bir SSD alın yeni sistemde yine kullanırsınız.

Öncelikle teşekkürler herkese cevapları için. Cevapların genelinden anladığım kadarıyla yaşadığım yavaşlık ve donma problemleri SSD ile çözülebilir. Ama konuyu çözüldü olarak işaretlemeyim şimdilik. Belki başka öneriler de gelir.

Bir de şunu soracağım. SSD'lerde kullanım ömrü HDD'ye göre daha kısaymış sanırım. Ben SSD'ye öncelik olarak windows ve gta 5 kurmayı düşünüyorum. Windows ile birlikte sürücüler de buraya kurulur heralde. Belki yer olursa geç yüklenen bir oyun daha kurarım. Bunların dışında başka bir amaçla kullanma niyetim yok. Yani SSD'de başka herhangi bir yazma işlemi yapmayı düşünmüyorum. Sadece bu amaçlarla kullanırsam SSD'nin ömrü ne kadar gider sizce? Bir de yazma işlemi diskin ömrünü kısaltıyor fakat diskin üzerine kurduğumuz oyunu oynamak da kısaltır mı? Tekrar teşekkürler cevaplar için.

SSD ömrü HDD'ye göre daha kısadır. Bu doğru ancak eksik, kullanım şekli ömrünü çok fazla etkileyen bir etmendir. Her ikisinde de sürekli veri yazma silme işlemi yapılırsa ikisi de belli bir zaman sonra okuma hataları verebilir. Bu süre bile 240GB SSD için verilen TB cinsinden veri yazma limitine bakılırsa minimum 3-4 yıl veya daha fazla zamana tekabül eder ki çoğu zaman standart kullanıcı o TB limitine bile bu sürede ulaşamaz. (Sürekli veri yazıp silen uygulamalar kullananları saymıyorum. Standart kullanımdan bahsediyorum. Kendimden örnek verecek olursam 1.5 yıllık 120GB SSD'de benim yazdığım veri 3TB ancak olmuştu. Kasamı satmadan önce sayısal değerlerin çoğunu kontrol ettim. SSD sağlığı halen %100 idi.) SSD ömrü kısa değildir. HDD ile kıyaslandığında kısa denir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı