SSD'nizin özelliklerini paylaşın

hem 480 hem de 960 GB modelini detaylıca, uzun bir süre inceledim.
izlenilerim: okuma yazma ve iops değerleri (testlerde tabiki) gayet iyi
okuma 500 yazma 460 gibi değerler veriyor.
AMA gelin görün ki yazma sırasında kontrolcü ısınınca (yaklaşık 15 - 20 GB gibi sürekli yazmadan sonra) yazma hızı 100'ün altına düşüyor. her ikisinde de.
yani 40 GB gibi bir verinin ilk 15Gb kısmını 400 geri kalan 25 Gb kısmını 90 gibi (HDD) hızında yazacaksınız. testlerde görünmüyor çünkü o sırada henüz yavaşlayacak kadar ısınmıyor kontrolcü.
tabi bu olay günlük sistem kullanımında çok farkedilmeyecektir ama gel gör ki bu SSD. 20GB bile yazamayacaksam...
okumada ısınma olmadığı için hız düşmesi olmuyor ama yazma konusunda maalesef :((
alacak arkadaşlar bunu göz önünde bulundursun mutlaka.

not: 2 ssd yi de tekrar garantiye gönderdim ve bir sorun olmadığını yazıp geri gönderdiler.

(sırf cevap verebilmek için üye oldum. yeni alacaklar bilmeli durumu)

Screenshot_1.jpg

Patriot Burst 240 GB

Kontrolcünün Silicon Motion olduğundan emin misiniz? Bu hata kontrolcü üreticisi farklı olduğunda çıkıyor genelde. Phison S11 olabilir belki, Phison Flash ID deneyin isterseniz.
1627721792754.png

Başka bir yerde böyle demişler diye bakmıştım. Phison ile de deneyeyim.

1627721921698.png

Phison için de böyle dedi.
1627722053267.png

Realtek de değilmiş.

Başka bir yerde böyle demişler diye bakmıştım. Phison ile de deneyeyim.
DA'daki konu sanırım, bu tarz giriş seviyesi SSD'lerde habersizce kontrolcü, NAND yonga değişiklikleri yapılabiliyor. Tabii marka da pek bilindik olmadığı için kimsenin haberi olmuyor. Sürpriz yumurta gibi :D O yüzden Phison Flash ID deneyin demiştim.

İlla farklı bir kontrolcü olmasına gerek yok, bazen yazılım da tanımayabiliyor, muhtemelen yazılım tanımadı sizinkini.

Şimdi SSD'nin FW kodunu arattığımda karşıma birkaç SMI SM2258XT kullanan Netac SSD çıktı. Çinden PCB getirip marka basıyorlar sanırım.

DA'daki konu sanırım, bu tarz giriş seviyesi SSD'lerde habersizce kontrolcü, NAND yonga değişiklikleri yapılabiliyor. Tabii marka da pek bilindik olmadığı için kimsenin haberi olmuyor. Sürpriz yumurta gibi :D O yüzden Phison Flash ID deneyin demiştim.

İlla farklı bir kontrolcü olmasına gerek yok, bazen yazılım da tanımayabiliyor, muhtemelen yazılım tanımadı sizinkini.

Şimdi SSD'nin FW kodunu arattığımda karşıma birkaç SMI SM2258XT kullanan Netac SSD çıktı. Çinden PCB getirip marka basıyorlar sanırım.
Ucuza aldım diye pek bakmıyorum ama, yazılım tanısaydı bari. Zaten sıcaklık sensörü, DRAM gibi şeylerin olmaması yanında bir NAND ve kontrolcü olmasını bekliyorum sadece :D

Ucuza aldım diye pek bakmıyorum ama, yazılım tanısaydı bari. Zaten sıcaklık sensörü, DRAM gibi şeylerin olmaması yanında bir NAND ve kontrolcü olmasını bekliyorum sadece :D
Ben de Aliexpress'ten 90 liraya aldığım SSD'yi denemiştim, tanımadı sizde olduğu gibi. Ben de içini açıp baktım, garanti falan yok zaten :d
1627722817205.png

Kontrolcüyü direkt tanısam da NAND yongalar hakkında araştırsam da hiçbir şey bulamadım.

Ben de Aliexpress'ten 90 liraya aldığım SSD'yi denemiştim, tanımadı sizde olduğu gibi. Ben de içini açıp baktım, garanti falan yok zaten :d
Eki Görüntüle 1123718
Kontrolcüyü direkt tanısam da NAND yongalar hakkında araştırsam da hiçbir şey bulamadım.
Hocam casus çip olmasın? 🤣

HP Victus'daki KXG80ZNV512G Kioxia SSD'nin detaylarını InnoGrit vermedi, acaba neden?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı