SSD'ye çok yüklü veri yazılıyor

HanPylon

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarım 512 GB SSD var, henüz birkaç aylık. 750 GB veri yazıldığını Hard Disk Sentinel'den görünce biraz garipsedim. Dün internet üzerinden ders tekrarı yaparken toplamda 170 MB video kaydetmişim OBS Studio diye ve bunun dışında veri yazmayı gerektirecek bir şey yapmadım ama dünden bugüne toplam yazılan veri boyutu 850 GB'dan 990 GB'a çıkmış. Bunun nedeni ne olabilir? Nasıl çözebilirim?

Arkada herhangi bir güncelleme falan çalışıyor mu? Windows Update'den kaynaklı olabilir o durum. Arkada güncelleme indirdiği için artıyordur, öyle bir durum varsa. Açıkçası SSD'lerde yazma değerlerini kafaya takmamak lazım. SSD'ler uzun ömürlü depolama birimleridir. Vaat edilen TBW değerlerini aşmanız imkansıza yakın. Bu arada marka ve modeli nedir SSD'nizin?

Windowsu açman da bir veri almak değil midir?
O da bir veri yazımı tabi ki ama Windows'u çalıştırarak 100 GB Veri yazamam sanırım 🤣

Arkada herhangi bir güncelleme falan çalışıyor mu? Windows Update'den kaynaklı olabilir o durum. Arkada güncelleme indirdiği için artıyordur, öyle bir durum varsa. Açıkçası SSD'lerde yazma değerlerini kafaya takmamak lazım. SSD'ler uzun ömürlü depolama birimleridir. Vaat edilen TBW değerlerini aşmanız imkansıza yakın. Bu arada marka ve modeli nedir SSD'nizin?
Genelde haber veriyor zaten Microsoft Update ama öyle bir durum olmadı. "Samsung 512 GB PM981A MZVLB512HBJQ" takılı cihazımda. Herhangi bir yavaşlama vs yok ama HDD Sentinel'deki anormal artış biraz tedirgin etti beni açıkçası.

@HanPylon Herhangi bir sıkıntı yok o zaman hocam. Herhangi bir büyük boyutlu dosya aktarımı veyahut bir indirme yaptınız mı? Toplam yazılan veri çok önemli bir değer sayılmaz. SSD'niz OEM 970 EVO Plus. 300 TBW ömrü var. Sizin kısa sürede bu kadar veri yazmanız imkansız! 10 yıl sonra bile bu kadar veri yazamazsınız kolay kolay. O yüzden dert etmeyin.

@HanPylon Herhangi bir sıkıntı yok o zaman hocam. Herhangi bir büyük boyutlu dosya aktarımı veyahut bir indirme yaptınız mı? Toplam yazılan veri çok önemli bir değer sayılmaz. SSD'niz OEM 970 EVO Plus. 300 TBW ömrü var. Sizin kısa sürede bu kadar veri yazmanız imkansız! 10 yıl sonra bile bu kadar veri yazamazsınız kolay kolay. O yüzden dert etmeyin.
Teşekkür ederim hocam, içime su serptiniz. Hali hazırda mühendislik öğrencisi olduğum için MatLab, Solidworks, AutoCAD, Ansys gibi büyük boyutlu programların kurulumlarını yaptım veya kurulum dosyalarını indirdim ancak peşpeşe değil, belirli aralıklarla yapıldı ki hepsinin toplam boyutu 100 GB felan yapıyor 😅

@HanPylon O zaman normal hocam. :) Program kurulumu yaptığınız için toplam yazılan veri artmış. Dediğim gibi 300 TBW ömrü var ve bu kadar veri yazmanız çok zor. Ayrıca TBW'nin dışına çıkınca bile çalışmaya devam ediyor SSD'ler. Misal bakın;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
TBW'nin kat kat daha üstü veri yazılmasına rağmen yaşıyor SSD. Yani SSD'ler gerçekten çok dayanıklı parçalardır. :) İçiniz rahat olsun.

@HanPylon O zaman normal hocam. :) Program kurulumu yaptığınız için toplam yazılan veri artmış. Dediğim gibi 300 TBW ömrü var ve bu kadar veri yazmanız çok zor. Ayrıca TBW'nin dışına çıkınca bile çalışmaya devam ediyor SSD'ler. Misal bakın;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
TBW'nin kat kat daha üstü veri yazılmasına rağmen yaşıyor SSD. Yani SSD'ler gerçekten çok dayanıklı parçalardır. :) İçiniz rahat olsun.
Çok Sağolun hocam, bu videoyu izlemiştim ama hiç aklıma gelmedi açıkçası değerlere göz gezdirince

Yeni konular

Geri
Yukarı