SSD’ye Windows 8 kurup HDD’yi de depolama amaçlı kullanabilir miyim?

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Benim Codegen SX600W 80+ Bronze, Asus P5QL-CM, Intel Core2 Duo E8400 3.00GHz, AMD Radeon 6750, 2 GB RAM, 500 GB HDD'li Windows 7 Proffesional 64 Bit kurulu bir bilgisayarım var. Bilgisayarımın eski olduğunun farkındayım fakat an itibari ile komple yenileyecek bütçem yok (Ekran kartını geçtiğimiz sene sizin önerinizle değiştirmiştim şuan gayet memnunum.) Sistemim de çok kötü değil, Simcity olsun, Crysis olsun, Skyrim olsun falan gayet sorunsuz ve tatminkar görüntülerle çalıştırıyor ancak zaman zaman ufak takılmalar yaşıyorum. Bunların RAM ve/veya sabit disk kaynaklı olduğunu düşünüyorum. RAM’in ne yazık ki 4 GB’lık versiyonunu bulamadım internette. Bulsam da benim 2. RAM slotu çalışmıyor, tek slotluk 4 GB’lıklar yok sanırım, o yüzden en pratik çözüm aklıma SSD almak geldi. Ancak uygun fiyatlı SSD’ler boyut olarak biraz küçük kalıyor. Sorum şu; SSD’ye Windows 7’yi kurup HDD’yi de depolama amaçlı kullanabilir miyim? Kullanabilirsem de bu işlemi yapmak çok karışık mıdır? Ve HDD’yi bilgisayardan sökünce, bir şekilde laptopa falan takıp formatlayabilir miyim? Çünkü sanırım masaüstünde normal formatlarken ille bir şey kurmak gerekiyor.

Öncelikle oyunlarda anlık takılmaların genelde en büyük nedeni işlemcinin ısınmasıdır. İşlemci soğutucunuzun stok olduğunu tahmin ediyorum. Bu soğutucuyu sökün ve mümkünse daha kaliteli bir soğutucu alın. Yeni alacağınız soğutucu, beraberinde ayrıca termal macun ile geleceğinden işlemcinin ısınma sorunu ortadan kalkacak ve daha yüksek bir performans elde edeceksiniz. 4 GB RAM tek modül var fakat DDR2 yok. İsterseniz Anakartınızı G41 Combo ile değiştirebilir ve böylece diğer parçaları değiştirmeden DDR3 desteği elde edebilirsiniz. SSD’de Windows 8 kurup sabit diski de depolama amaçlı kullanmakta hiçbir zorluk yok. SSD de format esnasında HDD gibi gözükür. Onun için ayrı bir ayar ya da format yöntemi yok. Sabit diski çıkartıp başka PC’de format atmanıza vs gerek yok. 128 GB bir SSd alıp Windows’u ve hatta bazı oyunları ona kurabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı