SSD'ye Windows kurup dosyaları HDD'de bırakmak

kar4han

Hectopat
Daha fazla  
Biraz önce yeni bir SSD satın aldım(250 GB). Elime ulaşınca Windows 10 kuracağım aldığım SSD'ye. Ayriyetten 1TB HDD var şuan laptopun içinde. HDD'mde 300GB'ı aşan film ve dizi arşivim var. Ve HDD'de şuan Windows 10 yüklü. Acaba HDD'deki bu arşivimi koruyup SSD'ye Windows 10 kurmanın bir yolu var mıdır? Herhangi bir harici taşınabilir diskim yok. Yalnızca 32 gb'lık bir USB belleğim var.

• SSD'ye normal bir şekilde Windows'u kurun.
    • HDD'yi sökmenizi öneririm karıştırmamanız için. Kurulumdan sonra yeniden takarsınız. İstemezseniz sökmeyebilirsiniz.
  • Ardından SSD'yi seçerek Windows'u açın.
  • Arama bölümüne "msconfig" yazın.
  • Önyükleme bölümüne gelin, HDD'nizi seçin ve "Sil"e basın.
  • "Uygula"ya basın ve programdan çıkın.
Normal bir şekilde HDD'nizi kullanabilirsiniz. İsterseniz HDD'deki "Windows" klasörünü silebilirsiniz.

• SSD'ye normal bir şekilde Windows'u kurun.
    • HDD'yi sökmenizi öneririm karıştırmamanız için. Kurulumdan sonra yeniden takarsınız. İstemezseniz sökmeyebilirsiniz.
  • Ardından SSD'yi seçerek Windows'u açın.
  • Arama bölümüne "msconfig" yazın.
  • Önyükleme bölümüne gelin, HDD'nizi seçin ve "Sil"e basın.
  • "Uygula"ya basın ve programdan çıkın.
Normal bir şekilde HDD'nizi kullanabilirsiniz. İsterseniz HDD'deki "Windows" klasörünü silebilirsiniz.

Aklıma şöyle bir fikir geldi: Windows'u dediğiniz gibi SSD'ye kurdum. sonra da oradaki windowsa girip disk bölümlemeden hdd'yi ayırsam örneğin, 500 500 diye. o yeni açılan 500lüğe arşivimi koysam, sonra da o diğer 500lüğü dediğiniz gibi msconfigten silsem, sonrasında da birleştirsem, olur mu? Herhangi bir dezavantajı olur mu acaba?

Diskinizde yeterli yer varsa diski ikiye bölüp, dolu diskteki tüm arşivinizi diğer diske aktarıp, Windows yüklü diski direkt silip (msconfig kullanmadan) sonra ikisini birleştirirseniz olur.

Çünkü msconfig bölümünden sildiğiniz zaman eski işletim sisteminiz sadece seçim ekranından siliniyor. Eski diskinizdeki Windows tamamen silinmiyor.

Kullanım rahatlığı açısından Minitool Partition Wizard gibi bir yazılım kullanmanızı öneririm.

Güncelleyeceğiniz zaman eski mesajınızın altına yeni mesaj yazmayın. Mesajlarımdan birini alıntılayın ki bildirim gelsin. :)
Tamamdır. 🙂 Diyelim ki dosyaları herhangi bir taşınabilir diske aktardım ve HDD'deki arşivimi korumama gerek kalmadığından HDD'yi de silmek istiyorum: Windows 10 kurarken disk bölümlerinde kuracağımız disk bir sürü bölümlere ayrılmıştır ya, biz de hepsini silip yeni birim deriz ve öyle kurarız (en azından ben böyle biliyorum) şimdi SSD'de bölümler ayrıysa hepsini silip yeni birim diyip sonrasında da HDD'nin bütün ayrılmış bölümlerini de silip yeni birim mi diyeceğim? Yeni birim dedikten sonra bir kaç ekstra bölümle beraber boot bölümü falan da oluşturuyor çünkü otomatik olarak. İki tane boot bölümü (bir SSD bir HDD için) oluşturmaz değil mi? Biraz karışık oldu biliyorum ama umarım anlatabilmişimdir.

HDD'nin bütün ayrılmış bölümlerini de silip "Yeni Birim" mi diyeceğim?
Öyle yapmanıza gerek yok. Bölümlerden birini silip iki bölümü birleştirebilirsiniz.
İki tane boot bölümü (bir SSD bir HDD için) oluşturmaz değil mi?
Hâlihazırda kurulu Windows'unuz varsa ek bölüm oluşturmuyor. En azından bende oluşturmadı, gerçi ben bölümümü Minitool Partition Wizard ile oluşturmuştum. Onun dışında, ikinci bir boot bölümü oluşturmaz.

Öyle yapmanıza gerek yok. Bölümlerden birini silip iki bölümü birleştirebilirsiniz.

Hâlihazırda kurulu Windows'unuz varsa ek bölüm oluşturmuyor. En azından bende oluşturmadı, gerçi ben bölümümü Minitool Partition Wizard ile oluşturmuştum. Onun dışında, ikinci bir boot bölümü oluşturmaz.

Bölümlerden birini silip iki bölümü birleştirebilirsiniz.
Bu kısmı pek anlayamadım maalesef, SSD ve HDD birleştirilecek bunu mu kastettiniz acaba?
Hâlihazırda kurulu bir Windows'um var ama SSD geldiğinde temiz bir kurulum yapacağım. HDD'deki dosyaları da taşınabilir diske atacağım büyük ihtimal. Yani HDD'nin silinmesinde bir sıkıntı yok şuan için. (Bir arkadaşımda varmış 1TB'lık.)

Bu kısmı pek anlayamadım maalesef, SSD ve HDD birleştirilecek bunu mu kastettiniz acaba?
SSD ve HDD'yi RAID veya JBOD haricinde birleştiremezsiniz.

Diyelim ki, HDD'de iki bölüm var veya iki bölüme ayırdınız. Bölümlerden birine A, diğer bölüme B diyelim. A bölümündeki kişisel dosyalarınızı tamamen B bölümüne boşalttınız. A bölümünde sadece eski Windows'a ait dosyalar kaldı. A bölümünü silip B bölümü ile birleştirip HDD'yi tek bir bölüm olarak kullanabilirsiniz.
HDD'nin silinmesinde bir sıkıntı yok şu an için.
O zaman HDD'nizdeki dosyaları arkadaşınızın HDD'sine aktarıp elinizdeki HDD'yi biçimlendirin. Silmenize gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı